Zpomalený metabolismus? Deset věcí, které jej zbytečně brzdí

Snažíte se zhubnout, ale nedaří se vám to, přestože jste upravili jídelníček a zahrnuli cvičební aktivity? Jednou z možností, proč nedosahujete kýžených úspěchů, je zpomalený metabolismus. Tento stav znamená, že látková výměna neprobíhá dostatečně rychle a způsobem, jakým má. To má za následek, že spalování potravy probíhá dlouho a tuky se neodbourávají, vlivem toho neshazujete nadbytečná kila. Co s tím? Zkuste se vyvarovat věcí, které metabolismus zbytečně brzdí!

#1 Nepravidelná strava

Jíst pravidelně je základem nejen při dietě. Tělo si totiž uvykne režimu, nebude hladovět, a tudíž si nebude vytvářet zásoby pro chvíle hladovění. Nešvarem bývá vynechávání snídaně z jakéhokoli důvodu nebo sacharidů. Tělo však sacharidy potřebuje, protože při nedostatku dochází k výkyvům hladinu cukru v krvi. Sacharidy jsou však také palivem pro mozek, který potřebuje pro svou 24hodinovou činnost výlučně jednoduché cukry.

#2 Nedostatek spánku

Co se stane s tělem, když je unavené? Touží doplnit chybějící energii z nezdravých potravin, pamlsků a cukrovinek, což vede opět k nárůstu hmotnosti. Zároveň komu by se v ospalosti chtělo cvičit? Podle různých studií je pravidelný spánek základem pro snížení hmotnosti, protože tělo neprodukuje hormony, které zvyšují chuť k jídlu a na sladké. Navíc bude lépe fungovat i mozek.

#3 Nedostatek potravy

Chcete zhubnout, proto omezíte příjem potravy. Zní to logicky, ale tělo zareaguje tak, že si začne své současné tukové zásoby chránit právě pro chvíle nedostatku. Málo potravy může dočasně vést ke snížení hmotnosti, zvyšuje se však možnost následného jo-jo efektu. Vynecháním jídla také dochází ke zbytečnému zpomalení metabolismu, to platí hlavně u snídaně, která je startem pro vás i váš metabolismus, proto by se zásadně neměla vynechávat.

#4 Příliš sladkých nápojů

Sycené slazené limonády by neměly vůbec patřit do pitného režimu, sacharidy zatěžují metabolismus, ale vyhýbat byste se měli také těm s umělými sladidly. Podle různých výzkumů totiž umělá sladidla mění metabolickou reakci těla na cukr, který ale ve skutečnosti tělo nedostane. Tím dojde k tomu, že vznikne ještě větší chuť k jídlu a na sladké, aby se hladina doopravdy vyrovnala. Do pitného režimu proto zařaďte čistou vodu, případně si vyrobte domácí limonádu z citronu nebo grapefruitu.

#5 Nedostatek pohybu

Metabolismu neprospívá dlouhé sezení v kanceláři, proto byste si měli i v práci najít čas na krátké procházky proložené chůzí po schodech, třeba při vyřizování interních záležitostí využít schody namísto výtahu. Současně je vhodné zařadit dostatek pohybových aktivit, které rozproudí krev a nastartují metabolickou výměnu látek v těle.

#6 Málo správných potravin

Také výběr potravin je pro rychlost metabolismus zásadní. Samozřejmě je nutné se řídit zdravým jídelníčkem s dostatkem vlákniny, vhodné je se vyvarovat průmyslově zpracovaných výrobků. Kromě toho je dobré zařadit potraviny, které podporují spalování – česnek, zázvor, chilli papričky, grapefruit nebo zelený čaj.

#7 Nedostatek minerálů

Pomalý metabolismus také může vyplývat z nedostatku vitamínů a minerálů v těle, předně vápníku. Vápník totiž hraje roli nejen při tvorbě kostí, ale také v souvislosti s ukládáním tuků v těle. Je proto vhodné zařadit potraviny bohaté na vápník, který nedovolí tuky v těle uložit.

#8 Špatný pitný režim

Příjem tekutin je důležitý pro správnou látkovou výměnu, proto je vhodné dbát na dostatečný pitný režim. Vhodné je pít čistou nebo mineralizovanou vodu, případně neslazené bylinkové čaje. Pro správné fungování metabolismu je vhodné vyřadit alkoholické nápoje.

#9 Nedostatek bílkovin

Svaly spotřebovávají mnohem více energie, proto potřebují pro své fungování dostatek bílkovin. Právě nedostatek bílkovin z potravy vede k úbytku svalové hmoty a tím ke zpomalování látkové výměny v těle. Vhodné je proto zařadit do jídelníčku luštěniny, vajíčka, mléčné výrobky a kvalitní drůbeží maso.

#10 Menstruace

V neposlední řadě může stát za zpomaleným metabolismem menstruace, během které se z těla odplaví tolik potřebné železo, proto je vhodné zařadit do jídelníčku listovou a zelenou zeleninu, brokolici nebo luštěniny.