Žlučníková dieta

Hnědá rýže

Pod pojmem žlučníková dieta si každý představí stravovací plán, který je určený těm lidem, kteří mají potíže se žlučníkem a lékař jim tuto dietu rázně doporučí. Nutno však dodat, že vhodná může být i pro jedince, kteří problémy žádné nemají. A to jak už jako prevence, tak i jako ukázka zdravého životního stylu.

Žlučníková dieta může pomoci optimalizovat trávení lidského těla

Kdo trpí na žlučové kameny nebo podobné problémy, tomu ji nařídí lékař. Žlučníková dieta však může být držena i zdravými lidmi. To proto, že umí optimalizovat trávení lidského těla. Pokud je pravidelně dodržována správná skladba potravin, mohou se eliminovat problémy s pálením žáhy, mohou vymizet bolesti břicha po těžkém jídle, stejně jako se zlepší samotná stolice, ať už jde o pravidelnost, nebo konzistenci. Zapomínat nelze ani na to, že dieta může pomoci i při potížích s trávením některých jídel, jako jsou třeba mléčné výrobky či produkty z pečiva.

Jaké má žlučníková dieta recepty? Základem jsou jídla bez tuku

Pokud se pídíte po tom, jaké má žlučníková dieta recepty, je třeba říci, že jsou primárně zdravé. Základem je eliminace čehokoliv tučného. Problémem jsou nejenom tučná masa, ale i tučné mléčné výrobky. Stejně tak je třeba vyvarovat se také technologické přípravě, která je na použití tuku přímo postavena. Máme na mysli především smažení a další varianty příprav, kde je použito nadměrné množství oleje, sádla i jiných tuků.

Trápí vás žlučník? Dieta předepisuje tyto potraviny

Již víte, co nesmíte. Nyní se naopak podívejte, co musíte, pokud vás trápí žlučník. Dieta předepisuje hlavně dostatek vlákniny, kterou najdete v celozrnném pečivu a těstovinách, v hnědé rýži, ale také v ovoci a zelenině. Základem jídelníčku by mělo být také libové maso, hlavně potom drůbeží, ale také rybí. Když už mléčné produkty, tak výhradně jenom ty s minimem tuku. Co naopak jíst s rozmyslem, to jsou kynutá těsta a luštěniny, které mohou žlučník lehce dráždit a mohou způsobovat také nadýmání.

Jaký má žlučníková dieta jídelníček? Je založený na pravidelnosti

V úvodu jsme zmínili, že se tato dieta hodí i ve chvíli, kdy se chcete začít zdravě stravovat. S tím souvisí otázka, jaký má žlučníková dieta jídelníček. Ten je založen primárně na pravidelnosti. Důležité je nehladovět, ale jíst pravidelně, nejlépe pětkrát denně v menších porcích. Tělo tak bude mít neustále přísun správných živin. Zároveň nebude docházet k přejídání, což se může na stavu žlučníku podepisovat také negativně.