Zelí podporuje štíhlou linii a tvoří nejenom zásobárnu vitamínu C

Kysané zelí v zimě

V posledních letech oprávněně zažívá svoji renesanci. Na první pohled obyčejná hlávka je ve skutečnosti velkým pokladem, což věděli už naši předkové. Zelí pro ně znamenalo potřebné vitamíny v časech, kdy se celá země skryla pod sněhem a za okny udeřily mrazy. Díky sklenicím naloženého zelí přežili zimu bez úhony.

Známé už před 4000 lety

Naši předkové zelí pěstovali už ve starověku před 4000 lety a byli si dobře vědomi jeho vysoké výživové hodnoty. Pravlastí zelí je západní část dnešního pobřeží Středozemního moře a také Atlantiku. S chutí ho jedli starověcí Egypťané, Řekové i Římané. Během středověku se stalo základním kamenem stravy. Teprve později jím začali zejména bohatí pohrdat jako sprostou stravou chudých. Dělo se tak zhruba v 17. století. Později se ale tato plodina vrátila zpátky na výsluní zájmu, a to především jako cenný zdroj živin v nelehkých dobách. Výhodou je snadná dostupnost zelí, klidně si ho můžete vypěstovat na zahrádce. Zároveň není příliš drahé v případě, že si ho chcete koupit v obchodě.

Vitamínová bomba z našich zahrad

Vysoký obsah vitamínu C je tím, co se v poslední době v souvislosti se zelím tak často skloňuje. Ovšem nejde jenom o céčko, kterého má ještě více, než tolik doporučované citrusy. V jednom kilogramu bílého zelí najdete zhruba 320 mg vitamínu C, červené je na tento drahocenný vitamín ještě bohatší, má ho asi 510 mg. Vrchovatý hrnek zelí vám prakticky pokryje potřebnou denní dávku vitamínu C. Tato typicky česká plodina je bohatá mimo jiné i na vitamíny skupiny B, obsahuje také vitamíny E a K. Dále provitamín A (hlavně červené zelí), kyselinu listovou a cholin, látku, která ovlivňuje metabolismus tuků a také pomáhá regeneraci jaterních buněk.

Reguluje cukr i cholesterol

Najdete v něm rovněž velké množství minerálů, a to například železo, vápník, draslík, selen, zinek, jód a síru. Nechybí ani pektin (snižuje cholesterol, stabilizuje krevní cukr, pomáhá trávení, chrání před rakovinou tlustého střeva), lecitin (tvoří buněčné membrány, podporuje paměť, svalovou činnost, je zdrojem cholinu) a inositol (zlepšuje metabolismus, ženám pomáhá při ovulaci, podporuje zdraví srdce). Typické je zelí také vysokým podílem vlákniny.

Kysané zelí je bohaté na mikroorganismy

Vysoký obsah vitamínů a minerálů ale není jedinou pozitivní vlastností zelných hlávek. Vědci i laická veřejnost hovoří také o střevním mikrobiomu. Na něm závisí naše celkové zdraví, imunita i to, zda budeme štíhlí. Potvrzuje to stále větší počet výzkumů. My sami si ale ke svojí škodě mikrobiom sami ničíme, a to například užíváním léků, popíjením alkoholu či kávy i jídlem s vysokým podílem průmyslového zpracování. Je-li mikrobiom zničený, bakterie mají mnohem vyšší šanci napadnout náš organismus. Tepelně neopracované zelí je plné enzymů. Kysané zelí obsahuje sice méně vitamínu C než zelí syrové, a to přes 130 mg, ale zase má velké množství mikroorganismů, probiotických kultur, čili bakterií kyseliny mléčné, které podporují budování mikrobiomu.

Teplo ničí vitamíny

Všechno má ale určitá omezení. Tepelným zpracováním se užitečné vlastnosti zelí ztrácí. Ničí se mikroorganismy a samozřejmě i vitamíny, céčko nevyjímaje. Pro českou kuchyni je typické dušené zelí, ani to není samozřejmě ideální varianta. Nejlepší je, dopřejete-li si syrové nebo ještě lépe kvašené zelí. Procesem kvašení dokonce získá ještě více vitamínu B9, C a K než přímo syrové zelí. Kvasící proces navíc podporuje výrobu cholinu.

Skvělá volba pro redukční jídelníček

Bonusem je i skutečnost, že v zelí se nachází naprosté minimum tuku. Ve 100 gramech krouhané kvašené pochoutky se ho nachází maximálně 0,2 gramu tuku, toto množství má také pouhých 25 kalorií. Pro je vynikající volbou pro redukční jídelníček. Určitě znáte tukožroutskou polévku na hubnutí. Samozřejmě není řešením založit dietu jenom na zelné polévce, jakákoliv jednostranná dieta je pro lidské tělo naprosto nevhodná. Zelná polévka je ale skvělou nejenom zimní stravou. Zahřeje váš žaludek, což v chladných dnech, kdy je nevhodné jíst studené potraviny, je velmi důležité. Dokonale uklidí vaše střeva, dodá vám vitamíny. Podporuje metabolismus, povzbuzuje činnost střev. Budete-li jíst zelí, nebudete trpět zácpou.

Reguluje glykémii i cholesterol

Konzumace zelí navíc nabízí i další zdravotní benefity související se zdravým životním stylem, nejenom udržování stabilní hmotnosti. Především pomáhá stabilizovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Proto ho mohou bez obav jíst i diabetici. Také snižuje vysoký tlak. Máte-li podle krevních testů zvýšenou glykémii nebo cholesterol, potom by se zelí rozhodně mělo stát součástí vašeho jídelníčku. Pozitivní vliv má i na stavbu kostí a zubů, kvalitu vlasů a nehtů i kůže. Pomáhá regeneraci při únavě a vyčerpání. Povzbuzuje obranyschopnost. Vyniká antioxidačním působením, pomáhá proto vázat volné radikály v lidském těle. Tento fakt je velmi důležitý, protože jsou to právě volné radikály, co stojí na počátku řady civilizačních chorob včetně rakoviny a srdečněcévních nemocí.

Se zelím proti depresím

Vysoký obsah síry podle odborníků podporuje také plicní tkáň. Proto rozhodně má význam doplnit stravu o zelí u pacientů s plicními chorobami. Červené zelí je blahodárné pro játra a podporuje krvetvorbu, čistí krev. Vitamíny B9 a B12 mají kladný vliv na nervovou soustavu, povzbuzují vaši psychiku například i při depresích. Působení vitamínu K zase příznivě ovlivňuje krevní srážlivost a pevné kosti. S konzumací zelí proto předcházíte osteoporóze i zvýšenému krvácení, když se zraníte. Anthokyan v červeném zelí působí proti rakovině. Omlazující vliv mají oba druhy zelí na pokožku obličeje a její kvalitu také zelná pleťová maska.