Zdravá mikulášská nadílka aneb Co dobrého věnovat dětem

Ovoce a zelenina v obchodě - Shutterstock

Mikuláš znamená nadílku pro děti, tedy pro ty hodné. Nabízí jedinečnou příležitost vést děti ke zdravé výživě. Nadělit jim něco, na čem si pochutnají, ale co zároveň prospěje jejich zdraví a neohrozí jejich hmotnost. Jak připravit dětem zdravou mikulášskou nadílku?

Levné neznamená zdravé

Zkuste tentokrát přemluvit Mikuláše, čerta a anděla, aby zapomněli na levné čokolády ze supermarketů a vašim dětem nadělili něco opravdu zdravého a přitom zároveň chutného. Cukrovinek a sladkostí bývá na svátek svatého Mikuláše až moc. Jak si s tím poradit? Nabídnout dětem zdravější nadílku. Nekoukat po cenách a nevybírat v supermarketu ty nejlevnější čokoládky, protože těmi zdraví svých dětí určitě nepodpoříme.

Chemický koktejl nechceme

Proč jsou levné cukrovinky a čokolády tak zrádné? Jejich výživná hodnota je mizivá, prakticky nulová. Naopak tělo zatěžují spoustou látek, se kterými si poradí jenom velice obtížně. Máme na mysli barviva, aditiva, konzervační a přídatné látky. To vše náš žaludek, střeva, játra a ledviny neumějí pořádně zpracovat. V těle se pak tyto látky ukládají ve formě toxinů a nemůžeme se jich zbavit. Navíc jsou čokolády velmi kalorické, obsahují hodně tuku a cukru.

Levné náhrady nejsou zdravé

Nasycené a transmastné tuky v levných cukrovinkách nejsou správnou volbou a mají negativní vliv na zvyšování hladiny cholesterolu už u dětí. Je známo, že kvůli ceně je třeba kakaové máslo nahrazováno v cukrovinkách mnohem levnějším palmovým tukem. Příliš dobrý není ani kokosový tuk. Pokud už se pro nějaké kupované cukrovinky rozhodnete, nahrazujte kvantitu kvalitou. Pečlivě čtěte složení výrobku. Dávejte pozor, jestli jde o výrobky z kakaa.

Nabídněte exotické ovoce

První volbou, co zdravého dětem nadělit, je čerstvé ovoce. Pro starší generaci bývala mikulášská nadílka ve znamení nedostatkových mandarinek, pomerančů a banánů. Pro dnešní děti tohle není nic neobvyklého. Proto zkuste něco exotického – ovoce, se kterým se ještě nesetkaly, například kaki. Domácí marmeláda a výrobky z ovoce – želé, ovocná šťáva. Pokud pěstujete nějaké ovoce, můžete dětem připravit domácí želé bonbóny či marmeládu, jinak se takové výrobky dají objevit třeba na farmářských trzích. Dále kokosové ořechy. Hravou formou je navrtáte a brčkem vysajete obsah.

Punčocha plná ovoce nadchne

Výborným nápadem je naplnit mikulášské sáčky nebo punčochy sušeným ovocem. Právě proces sušení se řadí k nejlepším postupům konzervace potravin, protože se při něm prakticky nedochází k degradaci výživných látek. Ovoce si díky tomu zachová maximum vitamínů. Nepoužíváte také žádnou konzervační chemii, která by zatěžovala organismus. Můžete také využít vlastní zdroje, pokud máte zahradu, kde rostou vaše stromy – meruňky, broskve, švestky, jablka, hrušky. Všechny tyto plody můžete nasušit. Pořiďte si sušičku na ovoce. Rozhodně se vyplatí ji doma mít. Zajistí pozvolný a šetrný proces, který máte kdykoliv pod kontrolou narozdíl od sušení na topení.

Sušení snesou i cizokrajné druhy

V sušičce můžete zpracovat mnoho rozmanitých druhů ovoce. Kromě křížal z jablek a hrušek také usušíte meruňky, švestky nebo broskve. Nebojte se ale ani cizokrajných druhů. Výborné na sušení jsou na plátky nakrájené banány, ananas nebo kiwi. Směs rozmanitých kousků sušeného ovoce v ozdobném pytlíčku zavázaném velkou mašlí je skvělý mikulášský dárek. Postup v sušičce vám zaručí dlouhou trvanlivost ovoce, za těch nejlepších podmínek například jeden nebo dva roky.

Udělejte kornout oříšků

Samozřejmě nezapomeňte na oříšky, ideální je směs více druhů. Naplňte kornout třeba vlašskými a lískovými jádry, kešu a para oříšky, mandlemi, pistáciemi a arašídy. Povoleny jsou i oříšky v čokoládě, ale pokud si je vyberete, měly by být máčeny v opravdu kvalitní čokoládě. Obloukem se ale vyhněte soleným praženým ořechům, ať už jde o arašídy nebo jiné. Už tak do sebe dostáváme příliš mnoho soli a přejídat se solenými ořechy proto není zdravé. Když arašídy, tak čerstvé, nepražené a ve slupce.

Nutellu nahraďte karobellou

Další variantou jsou domácí müsli tyčinky ze směsi opražených vloček, ovoce a medu. Složení můžete upravit podle mlsných jazýčků vašich potomků. Také domácí perníčky patří k rozhodně lepším variantám proti kupovaným cukrovinkám. Když chcete dětem dát sušenky, můžete místo těch ze supermarketu upéct doma vlastní celozrnné. Zkusit můžete i raw cukrovinky, které si připravíte sami doma. Sladová lízátka bez obsaženého cukru. Čokoláda s vysokým, alespoň 70 % obsahem cukru dětem nemusí chutnat, ale co takhle zkusit karob? Na ten můžete děti nalákat. Dobrá je karobella, zdravá nutella neobsahující cukr jako ta klasická dostupná v obchodech. Oříšková másla patří také ke zdravým druhům nutella děti je doslova milují.

Domácí čokoláda z kakaových bobů

Také můžete vyrobit zdravou domácí čokoládu z kakaových bobů. Na 400 g neopražených, ale drcených bobů spotřebujte 100 kokosového cukru. Potřebujete také silikonové formičky nebo tvořítka na led. Nadrcené kakaové boby nasypte na pánev a zlehka opražte. Poté vsypte do mixéru a mixujte s cukrem. Zahřátím se kakaové boby rozpustí a získají tekutou konzistenci. Poté směs vlijte do formiček. Nechte ztuhnout a vyklopte.

Připravte jedlé kaštany

Nejspíše vaši potomci už někdy ochutnali na vánočních trzích jedlé kaštany. Nemusíte ale za nimi ven na trhy ani za ně utrácet peníze. Udělejte je dětem na Mikuláše doma. Kupte si je a každý plod na vypoulení straně nařízněte nožem do kříže. Potom je vsypte na plech a dejte do trouby předehřáté na 200 ºC. Nechte je tam 10 minut. Jakmile začnou praskat a ztmavnout, je na čase plech vyndat. Pochutnejte si na nich s dětmi. Posilují ledviny, srdce i činnost nervové soustavy, takže uděláte i něco pro své zdraví.

Bez vysvětlování to nejde

Důležitá je také osvěta. Vysvětlujte dětem hravou formou, proč by neměly sahat po čokoládě s nadbytkem cukru, ale raději si dát misku oříšků nebo sušené ovoce. V kolektivu vrstevníků se jistě budou děti vzájemně chlubit, co k Mikuláši dostaly. Když budou popisovat sušené ovoce, mohly by se jim některé děti smát. Proto je podstatné vysvětlit jim, v čem spočívají výhody takovéto nadílky – budou zdravé, nepřiberou, nezatíží svůj organismus nadbytkem cukru a velmi těžko odbouratelných toxických látek. Děti si pak snáze dokážou obhájit svůj názor.