Zbavte se závislosti na sladkém pomocí jednoduchých triků

Čokoláda

Život bez cukru si přeje mnoho z nás. Všichni víme, že pro naše zdraví není vůbec dobrý, ale je těžké mu odolat. I proto před nedávnem vznikl životní styl, který se snaží minimalizovat přísun cukru. Ten spočívá v tom, že konzumujete minimum, nebo dokonce žádný přidaný cukr. Přírodní cukry to samozřejmě nevylučuje, protože ty lidské tělo neodmyslitelně potřebuje.

 

Není cukr jako cukr. Zdravé, přirozené cukry jsou sacharidy, které lidský organismus potřebuje, aby mohl správně fungovat. Důležité jsou například pro mozek. Komplexní sacharidy můžeme najít v tmavých těstovinách, tmavém chlebu, ovesných vločkách, čočce, hnědé rýži, datlích, fazolích apod. Na druhou stranu jednoduché cukry obsahuje bílý i hnědý cukr, bílé pečivo, ovoce, med a instantní jídla. Tomu všemu se můžete v klidu vyhnout.

Začněte pozvolna

V první řadě si vyzkoušejte, jestli jste skutečně závislí. Zkuste pár dní nebo týdnů bez cukru a uvidíte, jak se budete cítit. Pokud se dostaví abstinenční příznaky, máte vážný problém, který byste měli řešit. Objevovat se u vás totiž může určitá závislost na cukru. Ten je mnohými označován jako moderní droga a i když si to někteří nechtějí připustit, mají na něm vytvořenou závislost. A to se negativně podepisuje na jejich postavě, ale i na jejich zdravý.

 

Omezení cukru není samo o sobě jenom cesta k lepší postavě, nebo k lepšímu zdraví. Jsou to samozřejmě jedny z cílů, ale ne jediné. Vaším dalším cílem je snaha o zlepšení vašeho stravování. Obecně jsou plné cukru hlavně nezdravé potraviny, takže pokud omezíte ten, zlepšíte své stravovací návyky. A kromě toho můžete vytvořit i celkem dobrý stravovací základ pro ketonovou, chcete-li proteinovou dietu. Tady je pár základních tipů, kterých se můžete držet:

1) přestaňte si sladit kávu a čaj,

2) nejezte uměle doslazované potraviny,

3) na perlivé limonády a koncentrované džusy zapomeňte,

4) začněte číst etikety.

Sladké si nezakazujte

Pokud jste zvyklí jíst sladké, nemusíte s tím úplně přestávat. Důležité je, abyste cukry omezovali. S tím souvisí čtení etiket. Cukr se přidává i do potravin, u kterých byste to nečekali jako je chléb, jogurty, instantní kaše nebo rajčatové omáčky. Vždy proto čtete etikety a snažte se kupovat produkty, které přidaný cukr neobsahují. V případě sladkostí je ideální, když mají do 16 gramů cukru na sto gramů.

Dávejte si pozor na med

Možná se budete snažit nahradit bílý cukr jiným druhem sladidla, např. medem, třtinovým cukrem nebo sirupem. Pamatujte si, že se stále jedná o sladidlo. To, že je zdravější než bílý cukr neznamená, že ho můžete sníst, kolik chcete a budete zdraví a hubení. Takhle to rozhodně nefunguje. Snažte se nenahrazovat, ale spíš redukovat. Postupné snižování bude příjemnější než nárazový detox a postupem času se můžete dostat na hladinu cukru, která vám bude vyhovovat.