Záznamy jsou základ aneb, sledujte vývoj svého hubnutí

BMI kalkulačka - Jaké je Vaše BMI?

Rozhodli jste se hubnout? Je to dobře. Jak pro vaši postavu a váš vzhled, tak i pro vaše sebevědomí, pro vaši fyzickou kondici a v neposlední řadě také pro vaše zdraví. Redukovat váhu je zkrátka třeba. První krok je nejdůležitější – začít. Jakmile jste v dietním režimu, v rámci kterého upravíte svou stravu i množství pohybu, nezapomeňte na další důležitou věc. Záznamy.

​Co si zaznamenávat?

Je vhodné zaznamenávat si několik věcí, které vám pomohou sledovat vývoj vaší diety a cestu k dokonalé postavě. Pokud se podíváme na to, co vše je dobré si zaznamenávat, musíme začít hmotností. Ta je pro mnohé vodítkem číslo jedna. Zároveň ale platí, že to není jenom váha samotná. Když už se ji rozhodnete sledovat, zahrňte do záznamů i informace o tom, kolik máte svalů a tuku v těle. Jejich poměry se mohou průběžně měnit a váha může zůstávat stejná. Hlavně při posilování.

Lepším ukazatelem než váha jsou však míry. Vezměte krejčovský metr a změřte se na několika místech. Dané hodnoty si zapište. Na nich nejlépe uvidíte, jak vám hubnutí jde a zda ztrácíte centimetry. K tomu může docházet i přesto, že váha je stále stejná – a to z důvodu měnící se skladby vašeho těla.

​Kdy vše zaznamenávat? Rozhodně ne každý den

Důležité je vědět i to, jak často si záznamy vést a jak často se vážit, měřit a zjišťovat další hodnoty. Je chybou provádět to každý den. Takové měření a vážení nemá žádnou vypovídající hodnotu. Váhu může snadno ovlivnit to, co během dne sníte nebo vypijete. A vaše míry může ovlivnit aktuální množství vody a tedy celková napuchlost vašeho těla. To, že zjistíte, že některé hodnoty jsou vyšší než předchozí den, vás může zbytečně demotivovat.

Ideální je provádět měření a zápisy vývoje jednou za 7 – 14 dní. Stanovte si v souvislosti s tím i konkrétní den a čas. Nejlépe třeba určitý den ráno, hned po probuzení. Jedině tak budou získaná data snadno porovnatelná s předchozími. To proto, že i během dne může například váha kolísat a tak je rozdíl, když se jeden den vážíte ráno, a následující večer.

​Moderní technologie pomohou

Nejjednodušší možností, jak si vše zaznamenávat, je použít sešit a tužku. Je to sice staromódní, ale rozhodně efektivní cesta a jednoduchá cesta. Alternativně se lze vydat i cestou moderních technologií. Dnes existují různé aplikace, kam se dá naměřené hodnoty snadno zadávat. A ty vám poté vytvoří i přehledné grafy vašeho vývoje. Vše je navíc tak daleko, že aplikace umí importovat i údaje z chytrých vah, a tak máte během chvíle změřenu a hlavně zapsánu vaši váhu, tuky, svaly, ale třeba i množství vody nebo hodnotu BMI.

​TIP: Vytvořte si u nás účet ZDARMA a sledujte vývoj Vaší hmotnosti a BMI

Víte, že na BMIkalkulačka.cz si můžete založit vlastní účet a sledovat Vaše hubnutí. Nově nabízíme grafy Vaší hmotnosti a BMI indexu. Účet si založte zde.