Zapomeňte na leden, ideální doba na hubnutí je září

Shutterstock.com - Venkovní cvičení

Kdy je nejlepší začít hubnout? Právě teď! Babí léto, které vrcholí během září, odborníci poměrně často označují jako ideální dobu, kdy bychom měli zahájit proces shazování nadbytečných kilogramů. Uvádějí proto hned několik důvodů..

Ideální počasí na venkovní sport

V první řadě jde o to, že máme skvělé podmínky k pohybu venku. Úmorná letní horka už jsou většinou za námi, ale počasí je stále slunečné. Pokud byste chtěli sportovat ve čtyřicetistupňovém vedru, lékaři vás budou samozřejmě zrazovat – hrozí dehydratace a kolaps i jinak zdravým lidem, natož třeba kardiakům. Ovšem pohyb v teplotách kolem 25 ºC je skvělý. Využijte tedy počasí k venkovním aktivitám. Je známou pravdou, že na čerstvém vzduchu spalujeme kalorie mnohem lépe a efektivněji.

Ven mohou i alergici

Pokud jste spoléhali na to, že budete mít v létě dostatek pohybových aktivit a přesto jste skončili u lenošení na pláži nebo na lehátku na chalupě, nezoufejte a nelitujte toho. Teď je ideální čas všechno napravit. Podzim je skvělý na dlouhé procházky, běhání, nordic walking, jogging, cyklistiku nebo třeba jízdu na inline bruslích. Navíc si teď ulevili i alergici, kterým velké množství pylu na jaře a v létě zhusta komplikuje venkovní sportování. Do přírody mohou nyní směle vyrazit i oni, alergenů už se ve vzduchu vyskytuje mnohem méně.

Vracíme se do pravidelného rytmu

Dalším důvodem, proč začít s hubnutím nyní, je skutečnost, že začala škola. Mnoha rodinám se tím pádem mění denní režim. Z prázdninového dovolenkového odpočinku, kdy jste jednou vstávali v osm a podruhé třeba v jedenáct a jedli tedy pokaždé v jinou dobu, přecházíte opět do reality všedních pracovních a školních dnů. To je nesmírně důležité, protože pravidelnost v jídle je základním kamenem zdravého hubnutí. Mnohdy totiž za nabíráním nadbytečných kil ani tolik nestojí skutečnost, že se občas přejíte, ale že jíte nepravidelně. Tím vlastně dáváte tělu najevo, že si má dělat zásoby na horší časy, protože mozek neví, kdy zase dostane další nášup paliva v podobě glukózy. Pravidelný režim spojený se začátkem školního roku tyto výkyvy odbourá.

Startují sportovní programy

Zároveň v září začíná spousta různých sportovních aktivit. Můžete vybírat z široké palety pohybu a zkusit třeba něco nového, do čeho jste zatím neměli odvahu, i když jste o tom třeba tajně snili. Majitelé posiloven a trenéři vám potvrdí, že právě tato centra pohybu mají v záři jedno z nejvytíženějších období z celého roku. Masově do nich míří děti a studenti po návratu z prázdnin, matky od dětí i holky, které zatím rodinu nemají, touží po dokonalé postavě a chlapi zase chtějí pořádně vyrýsovat svaly. K podobné situaci dochází i na jaře, kdy se lidé snaží zhubnout do plavek, aby se na dovolené mohli pořádně předvést.

Babí léto vyladí psychiku

Září je mnohem vhodnějším okamžikem k zásadnímu rozhodnutí, že se začneme více hýbat – porovnáváme-li to se začátkem kalendářního roku, který rovněž bývá chvílí, kdy se mnoho lidí pouští do hubnutí. Tehdy nás sice ke změně motivují kila nabraná během vánočních svátků a posilovny proto často praskají ve švech, ale jinak jsou podmínky mnohem horší. V čem? Je zkrátka zima. Slunečné počasí babího léta, které v září panuje, nám ale naopak pomáhá naladit psychiku do správných obrátek a do cvičení máme mnohem větší chuť než v zimě, kdy jste zavření v tělocvičně. Energii načerpanou v létě teď můžete velice efektivně zúročit. Právě naše duševní rozpoložení totiž hraje významnou roli v tom, zda v naší snaze zhubnout vytrváme nebo to brzy vzdáme.

Druhý leden

Zapomeňte tedy na leden – nejlepší měsíc na hubnutí je září. Vědci označují září jako významný časový mezník. „Září je druhý leden,“ říkají fitness trenéři a mnozí z nich zároveň dodávají, že je v tomto období mnohem větší šance, abyste svá předsevzetí o dosažení optimální hmotnosti skutečně splnili a neopustili je po krátké chvíli, jak tomu často bývá právě po Novém roce. Pokud jste se ale rozhodli zhubnout už na Nový rok a nakonec svůj plán přerušili, zkuste si nyní alespoň v klidu a bez emocí zhodnotit, kde jste udělali chybu. I špatné zkušenosti můžete zúročit a příště se vyvarovat chyb, které jste udělali.

Na Nový rok dosáhnete cíle

Jestliže se nyní rozhodnete snížit svoji váhu, 1. leden příštího roku se naopak může stát okamžikem, kdy svého vytčeného cíle dosáhnete. Dobré je třeba stanovit si, že do konce kalendářního roku zhubnete 10 kilo. Máte na to tři měsíce a takový cíl je tedy velmi dobře dosažitelný. Udělejte si také předem plán, co dělat, pokud vaše motivace poklesne. Uvědomte si, v čem jsou příčiny vašeho minulého selhání v hubnutí a snažte se na takové situace připravit. Vyhnete se tak případným pokušením. Jak čas letí a dny se krátí, mohou vás stále více lákat kalorické bomby a zachováte se jako medvěd – nacpete se se na zimu a přestanete se hýbat. Proto je užitečné připravit si i triky, jak zatočit s nechutí bojovat s kily (jak cvičit, když už je chladno a venku to nepůjde, sestavit si výživný zimní jídelníček atd.).

Rychlejší metabolismus pomáhá

Hubnout bychom měli začít ve chvíli, kdy to máme jak se říká v hlavě srovnané a opravdu vnitřně chceme shazovat kila pro lepší pocit ze sebe samých. Některá období jsou ale pro odbourávání tuku lepší než jiná, a to právě platí o babím létě. Popsané vnější faktory jako příjemné počasí a teploty, návrat k pravidelnému režimu nás povzbudí v tom, abychom svoje chvályhodné úmysly stát se štíhlejším po pár dnech či týdnech neopustili. Napomáhá nám i rychlejší metabolismus – ten je po létě pořádně rozhýbaný. V zimě jsme v chladných dnech zpomalení a tělo se snaží střádat tuk. Proto je užitečné využít příznivé situace.

Odpadají dovolenková lákadla

Do karet nám hraje i strava. V létě jste se sice možná hýbali – denně třeba plavali, ale životospráva dostávala na frak v podobě all inklusive menu v hotelích, grilování a spousty sladké zmrzliny. Tahle lákadla už v září odpadají. Nutriční experti stále častěji zdůrazňují, že bychom při tvorbě jídelníčku měli vsadit na čerstvé lokální produkty. V září je proto na čase začít se adaptovat na podzimní stravu. Letní studené zeleninové saláty ustupují pozvolna do pozadí a nahrazují je například výživné polévky. Zařaďte do jídelníčku ovoce a zeleninu, které jsou aktuálně na trhu. Máme na mysli třeba jablka či švestky, ze zeleniny pak dýně. Právě dýně se řadí k vitamínovým bombám a v zářijovém redukčním jídelníčku by neměla chybět.