Zadržuje vaše tělo příliš vody? Upravte jídelníček a oteklost zmizí!

Proteinový koktejl

V letních měsících a horkých dnech máte oteklé ruce a nohy? Cítíte se těžkopádně a trpíte v období před menstruací? Nadměrné zadržování vody nemusí vždy znamenat závažnou nemoc, je však na místě prověřit, zda srdce i ledviny fungují správně. V případě, že je vše v pořádku, může být na vině jídelníček, ve kterém se objevují potraviny vázající vodu. Je také možné, že vašemu tělu chybí potřebné minerály, které udržují správný mechanismus výměny látek v těle. Na co byste si tedy měli dávat při nadměrném zadržování vody v těle pozor?

Nesolíte příliš?

Sůl. Zatímco v pohádce byla sůl nad zlato, v dnešní moderní stravě je soli nadbytek. Denní příjem soli by neměl převýšit 5 gramů soli. Podle statistik však v České republice je denní příjem asi trojnásobný. Nadměrné solení způsobuje nejen řadu zdravotních komplikací, zvyšuje riziko onemocnění srdečními chorobami, má vliv na stav ledvin, ale také ovlivňuje imunitu těla vůči chorobám. Nadbytek soli v těle však způsobuje také hromadění vody v těle, protože obsažený sodík váže vodu. Říkáte si, že to není váš případ, protože brambůrky ani křupky nejíte? Podívejte se i na složení ostatních jídel, která během dne konzumujete, sůl totiž obsahují také cereálie nebo sušenky.

Nejíte příliš sladkostí?

Za zvýšenou hladinou vody v těle stojí také rafinované cukry. Ruku na srdce, kolik sladkého denně sníte? Právě tyto cukry způsobují zvýšení hladiny cukru a inzulinu v krvi, tím dochází k zadržování sodíku a navázání přebytečné vody. Kromě soli byste tak měli sledovat také množství různých cukrů, které se v potravinách nacházejí. Čtěte pozorně složení, protože cukry se skrývají také pod různými názvy, existuje totiž přes 50 různých druhů používaných v potravinách. V běžném denním jídelníčku vyměňte bílé pečivo za celozrnné, ovocné jogurty za bílé a zřekněte se cukrovinek ve prospěch ovoce.

Máte dostatek vitamínů a minerálů?

Tělo může zadržovat nadbytek vody také z důvodu nedostatku vitamínů řady B a některých minerálů, jako jsou hořčík nebo draslík. Zatímco vitamíny B stojí za řadou mechanismů v těle včetně látkové výměny, minerály podporují enzymatické procesy, které udržují tělo ve formě. Je proto potřeba vitamíny a minerály vhodně doplňovat a dříve, než sáhnete po tabletkách, zařaďte do jídelníčku potraviny, které přirozeně doplní jejich nedostatek. Vhodné je zařadit luštěniny, brambory, celozrnné výrobky, ryby a vejce. Pro doplnění minerálů jsou vynikající ořechy, listová zelenina, dýně, avokádo nebo meloun.

Dodržujte pitný režim a pohyb

Kromě úpravy jídelníčku je také vhodné dostatečně často doplňovat tekutiny, hlavně s ohledem na horké letní počasí je nutné pít čistou vodu nebo bylinkové čaje pravidelně. Tělo totiž začne vodu hromadit právě ve chvíli, kdy jí má nedostatek, proto na pitný režim nezapomínejte. Z bylinek je vhodné zařadit různé bylinky s močopudnými účinky, jako jsou přeslička, kopřiva nebo petržel. Saláty byste měli osvěžit čerstvým fenyklem nebo česnekem, které také působí na odvodnění, stejně jako brusinky. Zapomínat byste neměli také na pohyb, protože nejlepším lékem na oteklé nohy je procházka v přírodě.