Začínají podzimní kurzy: Zkuste se psychicky naladit na hubnutí s jógou

Proteinové kaše - Shutterstock

Velmi důležitou podmínkou pro hubnutí je psychické rozpoložení, tedy pohoda. Možná se vám stalo, že jste se usilovně snažili shodit nadbytečná kila, upravili stravu, cvičili, ale výsledky by se stručně daly shrnout slovy kde nic, tu nic nebo se objevily jenom poměrně mizivé. Ve chvíli, kdy jste to, ale jak se říká, pustili k vodě neboli ponechali osudu, najednou se dostavily. Jak je to možné? Nejspíše jste si takovou otázku položili.

Jde to jedině s vyrovnanou myslí

Výše popsané procesy mají velmi úzkou souvislost s psychikou. Jedině s vyrovnanou myslí může být totiž proces hubnutí úspěšný. Jednou z cest, jak se dostat do klidu v mysli, je jóga. Toto cvičení vyniká velmi dávnou historií, která snad sahá až do Indie v době před asi 5000 lety a v počátcích se jí říká védická jóga, po níže následuje jóga předklasická. Zmiňují se o ní bráhmany, tímto pojmem se označují principy hinduismu, které se datují cca 900-500 př. n. l. Už tehdy se jednalo o způsob meditace, alespoň tak to líčí staroindická literární díla Upanišády pocházející z období asi 900 př. n. l.

Harmonizace ducha i těla byla důležitá

Základ jógy ovšem byl položen až v době 300-200 př. n. l. jako Patandžaliho jóga suter. O tvůrci Patandžalim ale nemáme prakticky žádné informace, ale do současnosti se mluví o tom, že dokázal zastavit pohyb svojí mysli. Právě to tvoří klasickou jógu a s jeho jménem se potká každý zájemce o tuto formu cvičení. Nejprve se její prvky rozšiřovaly tím, že se předávaly z učitele na žáka. Teprve později vznikaly písemné prameny. Možná vám tento náhled do historie přijde zbytečný. Snažíme se ale vysvětlit skutečnost, že už od pradávna se lidé snažili zharmonizovat svoji duševní i tělesnou schránku a cesta byla dlouhá a složitá.

Proč se nedaří být úspěšný?

Jádro jógy ale tkví právě v tom zastavit se ve věčném shonu. Sjednotit svoji mysl a tělo. V okamžiku, kdy se vám to podaří, řídíte svůj pohyb i svůj dech. Znamená to, že jste ve vzájemném souladu, obě složky jsou vyrovnané. Energie potom může proudit. Schopnost zklidnit se, soustředit mysl i tělo na jeden cíl a tím uvolnit energii, která mezi nimi proudí, má potom pozitivní vliv i na výsledek hubnutí. Právě proto, když se tělesně snažíte, upravujete stravu, naplánujete si fyzické aktivity, ale v myšlenkách jste jinde, nikoliv ve svém vytyčeném cíli, nedaří se kilogramy odbourat. Z jednoduchých důvodů. Stres zabíjí hubnutí. Převrátí hormonální rovnováhu naruby a vaši psychiku rozhodí. Takže i přesto, že podle svého názoru děláte pro hubnutí hodně, nedaří se vám být úspěšný. Vlastně dojde k blokaci těla, protože s ním nespolupracuje mysl, i když vy máte možná pocit, že se to děje. Snaha zhubnout tak přichází vniveč.

Změníte chybné vzorce

Co vlastně mohou jogínská cvičení v oblasti hubnutí ovlivnit? Spousta lidí se setkala s tím, že vyřešila krizové situace jídlem. Proběhne náročná porada se šéfem a vy si na zajezení dáte sušenku, případně třeba sáček chipsů. Štíhlá linie úpí. Řešení v takové situaci ale nabízí jóga, její cvičení a meditace. Pokud je budete aplikovat, snáze dosáhnete klidu. Vaši duševní rovnováhu podobné věci tak snadno nenabourají. S pomocí meditace a uvolnění potom zvládnete rozmanité situace, v nichž byste za jiných okolností sáhli po kalorické bombě, ať už sladké nebo tučné. Přestane pro vás platit chybný vzorec, že jídlo je náhražkou duševní pohody. Vytvořit si pohodu dokážete i jinak. Otevře se vám cesta pochopit svoji vlastní mysl. Stále totiž platí, že hubnutí je v hlavě, a to potvrzuje i skutečnost, že meditační cvičení vám dopomohou získat štíhlou linii.

Lektor vám dá směr

Velkou výhodou jógy je skutečnost, že k ní nepotřebujete finančně nákladné vybavení a pomůcky. Stačí vám místo asi 2krát 2 metry. Klidně můžete cvičit i doma. Pokud vás ale jóga zaujala, ale nikdy jste ji nezkoušeli, je lepší najít v blízkém okolí nějaký kurz a přihlásit se na něj. Nyní na podzim spousta kurzů začíná, tak se rozhlédněte kolem sebe. Je vynikající, když vás začátky provede dobrý lektor a dá vám směr, kterým se vy sami potom vydáte. Zkrátka se naučíte základy, pracovat s tělem a myslí a potom najdete pro sebe to nejlepší a pustíte se na novou cestu. Jaké mohou být další možnosti?

Dva nejvhodnější tipy

Pro hubnutí se hodí power jóga zaměřená na posilování a protahování svalů, samozřejmě v souladu se správným dechem. Díky ní budete pohyb vědomě prožívat. Energetické dráhy odblokuje hluboké dýchání. To má pozitivní vliv na odbourávání podkožního tuku. Lepší spalování podpoří bikram jóga, kdy se ale cvičí v místnosti vyhřáté na 42°C, přičemž zde strávíte na jedné lekci 90 minut. Tělo se zahřeje teplotou. Při pocení detoxikujete svůj organismus, aktivujete krevní cévy a lymfu, podporujete práci srdce. I tady jde o praktikování 26 základních pozic z hatha jógy při dvou druzích dýchacích cvičení.

Spálíte až 1200 kalorií

Oba zmíněné druhy jógy jsou z pohledu hubnutí nejlepší. Při bikram józe spálíte 1200 kalorií. Zároveň jednotou těla a mysli odbouráváte stres a podporujete aktivní činnost metabolismu. Proto je jóga skvělou možností, jak bojovat s nadbytkem kilogramů. Pomůže vám se zklidnit, soustředit se na vytyčený cíl a následně ho také dosáhnout. Nejde to ale rychle, je to běh na dlouhou trať. Vy ho ale dosáhnete, protože fyzická snaha (cvičení, zdravé stravování) i ta duševní (umění zklidnit se, meditací se usebrat) bude v jednotě.