Z ovoce plného zdravého tuku nepřiberete

Ketonová dieta a avokádo - Shutterstock

Nepochybně už jste na něj narazili v supermarketu. Máme na mysli tmavě zelený plod připomínající hrušku, který se zbarvuje do černa. Ještě jste ho neochutnali? Pokud je vaše odpověď záporná, rychle to napravte. V kuchyni má široké uplatnění a patří k velmi zdravým plodinám.

Samé nenasycené mastné kyseliny

V téhle podivné tvarované, jakoby lehce přerostlé hrušce najdete doslova gejzír vitamínů a minerálů a nejenom jich. Zvláštností tohoto exotického plodu je, že obsahuje tuky. „Tuk v ovoci?“ ptáte se teď nejspíš nevěřícně sami sebe. Možná se trochu ošíváte, protože víte, že by se s konzumací tuků nemělo přehánět. Nebojte se. Tady jsou prakticky jenom zdravé nenasycené mastné kyseliny. Téměř 80 % dužiny avokáda tvoří tuk, ale přesto se vám kvůli tomu hladina cholesterolu nezvýší. Sníst půl kila avokáda zkrátka rozhodně není totéž jako kdybyste snědli půlkilovou vepřovou pečínku. Jedno avokádo obsahuje přes 60 % % mononenasycených mastných kyselin, dále 10 % polynenasycených mastných kyselin. Podíl nasycených, tedy těch nezdravých kyselin je jenom 15 % objemu, což je v porovnání se 70 % zdravých kyselin zlomek.

Konkurovat mu mohou jenom ryby

Velké množství obsažených nenasycených mastných kyselin činí z avokáda potravinu mimořádně vhodnou do hubnoucího jídelníčku. V široké paletě potravin najdete jenom velice málo takových, které doslova prýští nenasycenými tuky. Avokádu tak může v tomto ohledu konkurovat třeba rybí tuk a ryby jako takové, ovšem komu někdy někdo v dětství vnucoval lžíci rybího tuku pro zdraví, nejspíš si tuto zdravou tekutinu zošklivil. Hodně lidí také ryby nemá příliš v lásce, někdo si dopřeje na Štědrý den kapra a tím s rybami skončil. Obecně je u nás konzumace ryb na velmi nízké úrovni. Znamená-li pro vás sníst rybu velké sebezapření, potom nezbývá, než hledat nenasycené mastné kyseliny v jiných zdrojích jako avokádo.

Reguluje cholesterol i glykémii

Velké zelenavé hrušky nabízejí celou řadu předností, především mají kladný vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Napomáhají odbourávat tzv. „špatný“ LDL cholesterol a naopak podporuje tvorbu „hodného“ HDL cholesterolu. Pozitivní je i skutečnost, že brání vzniku krevních sraženin, které bývají velmi nebezpečné, mohou ucpat větší cévy. Prospěšné je, že podporují snižování krevního tlaku a zároveň ředí krev. Vhodná je tedy konzumace avokáda, jestliže trpíte srdečně-cévními problémy a vysokým krevním tlakem. Ovšem pozor, pokud berete léky na ředění krve, které samotné snižují krevní srážlivost, v takovém případě byste zvýšenou konzumaci avokáda měli předem probrat s lékařem. Velmi dobře toto ovoce pomáhá také regulovat hladinu krevního cukru a tlumí pocity hladu.

Recept proti zrakové degeneraci

V avokádu na najdete i podíl bílkovin, sacharidů a také vlákniny. Slouží jako zdroj celého spektra minerálů od hořčíku, draslíku, přes vápník až po fosfor, zinek, železo, měď nebo sodík. Bez rozpaků ho můžeme pasovat na vitamínovou bombu, která v sobě skrývá pestrou škálu vitamínů od A, přes široké spektrum ze skupiny B, tedy B1, B2, B3, B5, B6, B7, C, E a K. Za zmínku stojí i lutein, což látka bránící degeneraci zraku.

Plody nechte doma dozrát

Nalákali jsme vás, abyste si avokádo koupili? Možná vás v obchodě zaskočí, že uvidíte hrušky různých barev, zelené i fialové. Celkově je těchto plodů víc druhů, zhruba 15. U nás se většinou setkáte se dvěma: Odrůdou Fuerte s hladší zelenou slupkou a potom s odrůdou Hass, která má slupku hrbolatější a hnědé či hnědofialové barvy. Dobré jsou obě, ale musíte si vybrat zralý plod. Jak to poznáte? Píchnete-li do něj prstem, vytvoří se několikamilimetrový dolíček. Raději ale do avokád v obchodě nepíchejte, protože se pak rychleji kazí. Kupte si bez obav tužší plod a doma si pohlídejte, aby vám dozrál.

Staletími prověřená guacamole

Úplně nejjednodušší formou, jak si na avokádu pochutnat, je pomazánka z něj. Jde o tzv. guacamole, avokádovou pastu. Mexičané mají tuhle lahůdku v oblibě už od 16. století. Příprava je velmi rychlá a naprosto snadná. Omytý plod rozpůlíte, vyjmete pecku dužinu vydlabete pomocí lžičky. Opatrně vidličkou pomačkejte na pastu. Mírně osolte, budete-li chtít slanou variantu pomazánky. Kdo már rád ostřejší jídlo, může přidat trošku chilli. Dále se dá avokádová pasta smíchat třeba s nadrobno nasekanou čerstvou jarní cibulkou, pažitkou, prolisovaným stroužkem česneku. Skvěle ji dochutí i pár kapek limetkové šťávy. Kromě toho se dá utřít se sýrem Lučina nebo žervé. Můžete si také připravit sladkou variantu a přidat rozmixované ovoce – banán, jahody nebo třeba maliny.

Potvrzeno studiemi

Vědecké studie dokazují, že jíst avokádo je opravdu dobrý nápad. Jedna proběhla na jihokalifornské univerzitě Loma Linda, další otiskl před devíti lety Nutrition Journal. Podle obou si konzumenti avokáda udržují optimální hmotnost a mají dostatek minerálů. V roce 2021 si potom vzali účinky avokáda na lidské zdraví do hledáčku odborníci z Univerzity Illinois v Urbana Champaign. Vzorek tvořilo 163 dospělí ve věku 25-45 let, ti po 12 týdnů dostávali stravu, ve které se každý den vyskytovalo avokádo. Ukázalo se, že mají vyrovnanou hladinu draslíku, lépe jim funguje trávení, nejsou překyselení. Musíme ale zdůraznit, že je nutné tukem z avokáda nahradit nezdravé konzumované tuky, pak bude mít skutečný efekt na hubnutí. Jestliže se budete dál sytit nezdravými tuky a jenom přidáte avokádu, hubnoucího efektu nedosáhnete.