Vytáhněte běžky! Proč je tento sport prospěšný a pomůže vám zhubnout?

Shutterstock.com - Zima

Když se podíváte v zimě na sjezdovky našich hor, dospějete k názoru, že sjezdové lyžování je naším národním sportem, protože jsou neustále zaplněné. Trochu popelkou za ním zaostává lyžování na běžkách. Je sice oblíbené, ale zdaleka ne tolik jako svištění dolů ze svahů na sjezdovkách. Přitom tato sportovní aktivita je tělu velmi prospěšná a zvládnou ji i ti, kteří mají jinak ze sjezdovek respekt.

Komplexní aktivita

Lékaři běžecké lyžování hojně doporučují. Jedná se totiž o komplexní sportovní aktivitu, což se o mnoha druzích sportu říci nedá. V řadě z nich totiž více zatěžujete některé svalové a kosterní partie a jiné naopak zahálejí v nečinnosti a svaly se zkracují. Jednostranným sportem je bohužel i sjezdové lyžování. Nároky se zde totiž kladou hlavně na dolní končetiny a jejich svalstvo, především jsou zde hodně přetěžovány kolenní klouby. Stoupá pak riziko jejich úrazů.

Kompenzace sezení u počítače

Na běžkách ale rovnoměrně zatížíte celý jak oběhový, tak i pohybový aparát. Podle vyjádření odborníků dokáže kompenzovat potíže spojené se sedavým způsobem zaměstnání. Protáhnete si zádové svaly, které velmi trpí, pokud většinu pracovní doby prosedíte u počítače a dokonce jste nepřirozeně sehnutí a nemáte ani vhodnou židli. Běžkování podporuje činnost srdce a plic, rozproudí krevní oběh. Díky němu si postupně zlepšíte fyzickou kondici.

Vhodný doplněk běhu

Pokud v létě běháte, ať už po silnici nebo třeba v lese, přímo se nabízí, abyste v zimě svoje sportovní aktivity doplnili o jízdu na běžkách. Zlepšíte si vytrvalost a zvýšíte sílu, obojí se projeví jakmile s jarem vytáhnete běžecké tretry. Jízda na běžkách je vytrvalostní sport, při kterém zapínají svaly horní i dolní poloviny těla, zad i břicha, tyto svaly při klasickém běhu zdaleka neodstávají tolik zabrat jako tady. Zároveň mohutněji a otevřeněji dýcháte a tím si zvyšujete aerobní kapacitu plic. Zvýšením maximální spotřeby kyslíku zvýšíte zároveň také svoji fyzickou výkonnost.

Skvělý trénink koordinace

Na běžkách zároveň výborně trénujete koordinaci pohybu a rovnováhu. Musíte dokonale ovládnout všechny technické nuance běhu, což vás nutí udržovat všechny svaly v pohotovosti. Učíte se odraz i skluz, průběžně vyvažovat těžiště těla, dále ovládnout změny směru jízdy. Nerovný terén v tomto ohledu přináší skvělý trénink. Na jaře, v létě a na podzim by toto měli trénovat i běžci, pro které je běžným povrchem asfalt. Stojí za to ho alespoň na chvíli vyměnit za nerovné povrchy polních a lesních cest. V zimě na běžkách toto ale běžci zvládnou mnohem lépe a svoje zkušenosti v létě zúročí.

Nehrozí tvrdé dopady

Díky klouzání na lyžích netrpí tolik klouby, nehrozí tvrdé běžecké dopady, které jsou značně náročné na vazy a klouby nohou. Můžete zkusit na běžkách buď klasický styl či bruslení. Kdo se chce zároveň věnovat v letních měsících běhu a v zimě běžkování, měl by zůstat u klasického stylu, protože u něj jsou nejvíce namáhány stejné partie jako u běhání. Při bruslení směřuje odraz do stran a paže jdou současně a zůstávají za tělem – to jsou úplně jiné prvky než u běhu.

Můžete spálit i 1300 kalorií

Při běžkování namáháte opravdu 99 % svalů, a to se samozřejmě týká těch problémových – břicha, zad, hýždí, ramen a hrudi. Máte-li úmyslu hubnout, potom je bruslařský styl namáhavější. Klasickým za hodinu spálíte asi 500 kcal, to se týká tempa asi 4 km v hodině, u toho bruslařského se pak dostanete i k 700 kcal. Pokud zvládnete klasicky rychlý běh a dokážete se pohybovat rychlostí i 13 km v hodině, i spalování je podstatně vyšší, za hodinku běhu přijdete o cca 1040 kcal, pro bruslaře i zde platí hodnota o 200 kcal vyšší. Závodníci pak s přehledem zvládnou odbourat 1300 kcal. Co se spalování týče, jsou běžky nejefektivnějším zimním sportem.

Ideální rekreační aktivita

Důležité je, že šetří namáhaný kloubní aparát, takže se mu mohou věnovat i lidé s nadváhou. Můžete díky tomu i zhubnout. Nemusíte a ani byste se neměli snažit o výkony vrcholových běžkařů. Blahodárné účinky na celé tělo má hlavně rekreační forma uvedené pohybové aktivity. Ta vás totiž donutí protáhnout si prakticky všechny svaly ve vašem těle a přitom nedojde k jejich přetížení, to říkají i rehabilitační lékaři. I když mají vrcholoví sportovci v tomto oboru výbornou fyzičku i pro jiné sporty, na druhou stranu je z dlouhodobé námahy mohou bolet některé svaly a svalové úpony, což také není dobré.

Sport pro všechny věkové kategorie

Na běžky si můžete stoupnout v jakémkoliv věku, od malých dětí až po seniory. Právě malé děti je někdy problém vzít na sjezdovku pro velké, kde je rušný provoz a někdo by je mohl „smést“. Riskovali byste jejich zranění. To samé platí pro seniory, kteří se na frekventované sjezdovce nemusejí cítit zcela bezpečně. Zatímco na běžkách ve vyježděné stopě se obě zmiňované věkové skupiny budou cítit komfortně.

Psychická relaxace

Běžky mají oproti sjezdovkám výhodu i v tom, že můžete podnikat dlouhé túry, podle fyzické zdatnosti i několik desítek kilometrů. Sportovní výkon tak zároveň bude spojen s objevováním krás zimní krajiny a poznáváním. Na sjezdovce toho mnoho neuvidíte, jezdíte neustále seshora dolů. Proto má tento sport i přínos jako psychická relaxace. Jste v úzkém kontaktu s přírodou, na čerstvém vzduchu, což má blahodárný vliv třeba proti depresím. Dá se říci, že jde o antistresovou aktivitu. Míru stresu snižuje i skutečnost, že nejste prakticky nijak závislí na technice – sjezdaři ke své aktivitě potřebuje vleky ve velkých horských centrech, kde je spousta lidí, vám stačí volná zasněžená krajina.

U nás se stopy ničí

Můžete si zajezdit třeba na Krušnohorské magistrále, hřebenech Orlických hor na Králický sněžník a do Jeseníků, také zkusit Krkonošskou cestu. Zajímavá je i Šumava nebo Beskydy. Problémem někdy je, že ačkoliv jeden lyžařů si třeba bere do hor nejenom sjezdovky, ale i běžky, ovšem servis nemá vždy na úrovni sjezdařů. I to se ale začíná lepšit. V zahraničí, například v horských centrech v Itálii nebo Rakousku, se platí za vstup do běžecké stopy a ze získaných peněz se pak financuje údržba stopy. U nás se nejednou stane, že udržování běžeckých stop není prioritou a tak jsou rozšlapané od bot a třeba i úzké. Plusem běžek je ale i to, že je můžete vyzkoušet třeba i ve větším parku u vás ve městě nebo na vesnici. Nepotřebujete žádné horské vrcholy.