Vyrazte na výlet na kole. Poznáte krásy naší země a ještě zhubnete

Český Krumlov

Cyklistika se poslední roky stala velmi oblíbeným koníčkem. Není divu. Kromě dobrého kola už vám stačí jenom sportovní oblečení a můžete vyrazit. Síť cyklostezek je navíc v naší zemi velmi hustá a tak můžete vyrazit téměř kamkoliv. Nejlépe za poznáním zajímavých míst, kterých je v celé naší zemi více než dost.

Pokochejte se krásami a přitom zhubněte

Jízda na kole má pro vaše tělo řadu výhod. V první řadě v tom, že můžete trávit čas efektivně a spojit ho se zajímavým poznáním. Poznáte a navštívíte zajímavá místa a tak si rozšíříte obzory o tom, co vše naše země vůbec skrývá.

Také nelze zapomenout na to, že si báječně vyčistíte hlavu. Pokud máte psychické problémy či jste ve tresu, není nic lepšího, než sednout na kolo a vyrazit. Uvidíte, že i po této stránce se budete cítit lépe.

A jelikož jízda na kole je fyzickou námahou, je tu ještě třetí pozitivum. Takové, že zlepšíte svou fyzickou kondici a hlavně zhubnete. Kolik konkrétně? To záleží na několika faktorech. Společně si ukážeme, že to nemusí být nijak málo. Právě naopak.

Stačí i výletní tempo

Není třeba hrát si na cyklistu, který právě zdolává některou z etap Tour de France. Váš výlet by měl být hlavně o pohodě a o tom, že se pojedete podívat na zajímavé místo. A bonus k tomu je, že zhubnete. Poměrně přijatelným tempem je průměrná rychlost kolem 15 – 20 kilometrů v hodině, kterou by měl zvládnout i začátečník.

A kolik za hodinu takové jízdy spálíte kalorií? To záleží i na tom, kolik vážíte. Pokud je vaše aktuální hmotnost přes stovku, dá se spálit téměř 3 000 kJ. A to už je pořádný úbytek. A přitom stále jedete výletním tempem. Pokud vážíte kolem 80 – 90 kg, počítejte s tím, že kalorický úbytek bude zhruba kolem 2000 kJ při hodinové jízdě tímto tempem. A co v případě, že vážíte kolem 60 - 70 kg a chcete na svém těle ještě trochu zamakat? Potom vám tato výletní jízda ubere minimálně 1 500 kJ. I to je dost.

Nebojte se šlápnout to pedálů

Pokud chcete část jízdy skutečně věnovat i vaší postavě, bude třeba trochu šlápnout do pedálů. Rázem se množství spálených kalorií celkem výrazně zvýší. Samozřejmě držet dlouhodobě výrazné tempo nemusí být pro začátečníka ideální. Čas od času však intenzitu zvýšit, není od věci.

K tomu vám může pomoci i terén, kterým jezdíte. Vhodné jsou mírné kopečky, do kterých musíte zabrat a zefektivnit tak spalování vašeho těla. A jelikož po kopci obvykle následuje sjezd, máte následně pár minut na vydýchání. To je kombinace, která spolehlivě funguje. A protože dlouhodobý výhled meteorologů vypadá příznivě, je pravý čas dát si kolo do pořádku, aby bylo na letošní sezonu připraveno.