Výjimky BMI

BMI Kalkulačka - Výjimky BMI

Pro většinu populace je BMI index ideálním pomocníkem pro zjištění toho, jak jsou na tom se svou hmotností a zda je nebo není na místě začít zdravý životní styl a hubnutí. Pokud nejste nijak výjimeční, je naše BMI kalkulačka i pro vás. Proveďte výpočet a zjistěte, zda je vaše váha v normálu, nebo nikoliv.

Zároveň musíme dodat, že jsou určité skupiny osob, u kterých může být výpočet lehce zavádějící. Jedná se o takzvané výjimky BMI, u kterých výpočet neodráží skutečnost. Jaké výjimky jsou nejznámější?

Kulturisté a aktivní sportovci

Takové osoby jistě velmi dobře znáte. Svaly na nich doslova hrají a jejich těla jsou dokonale vypracovaná. Takoví lidé mají na svém těle minimum tuku a maximum svalové hmoty. Jelikož svaly jsou výrazně těžší než tuk, podepisuje se to i na jejich váze, která je vyšší než u běžných lidí. Výsledkem je tom, že BMI kalkulačka často vypočítá hodnoty ukazující na nadváhu, i když s jejich tělem je vše naprosto v pořádku.

Těhotné ženy

Během těhotenství se váha zase až tolik nehlídá. Důležité je jíst tak, jak si žádá tělo i budoucí miminko. Jsou však ženy, které si i v tomto období váhu hlídají. Pokud hledí na BMI index, není to úplně nejlepší volbou. Je třeba myslet na to, že se během těhotenství proporce těla mění, a hlavně na to, že vyšší váhu způsobuje také miminko v děloze. I proto může BMI kalkulačka ukazovat vyšší hodnoty, které však nebývají nijak směrodatné.

Neaktivní jedinci

Kdo není ve svém životě nijak aktivní, ten má naprosté minimum svalové hmoty. I to může vést k tomu, že BMI index není přesný. Důvodem je to, že tukové zásoby jsou výrazně lehčí, než svalová hmota. Člověku s větším množstvím tukových zásob, ale s minimem svalové hmoty může BMI kalkulačka ukazovat hodnotu normální váhy, i když jeho postava naznačuje minimálně to, že je obézní. Jde často o jedince, které se skutečně téměř nehýbou a svaly tak mizí.