Vyhněte se raději radikálním dietám. Mohou být pro zdraví velmi nebezpečné!

BMI Kalkulačka - Víte, co je BMI prime?

K hubnutí častěji přistupují ženy, protože se chtějí cítit atraktivněji a sebevědoměji. V domnění, že celý proces redukce hmotnosti urychlí, uchylují se někdy k velice drastickým dietním opatřením. Ty ale ve výsledku organismus jen zatíží. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že extrémní přístup při hubnutí může způsobit rakovinu děložní sliznice, či neplodnost u žen.

Hladem k vysněné postavě?

Účinné hubnutí rozhodně není postaveno na tom, že je nutné hladovět. To celému procesu naopak velmi uškodí. V některých případech může dokonce při krátkodobých drastických dietách dojít k tomu, že žena nabere ještě více hmotnosti, než kterou měla předtím. Tomuto jevu se říká také jo-jo efekt. Hladověním se také mění v krvi ženy hladina hormonů, konkrétně tedy estrogenů. Dojde k jejich náhlému zvýšení, což může způsobit celou řadu zdravotních komplikací. Tyto hormony se pak ukládají především v tkáni tukové.

Negativní vliv estrogenu

Vysoká hladina estrogenů v těle způsobí zvýšený růst děložní sliznice. Tento stav dle odborníků může přispět i k rozvoji onkologického onemocnění. Někteří gynekologové dokonce tvrdí, že vysoké množství estrogenů způsobí nedokonalé dozrávání vajíček. Žena v produktivním věku se tak může potýkat i s následnou neplodností. Kromě toho ovlivní drastické diety i hladinu androgenů v krvi. Dojde k jejich zvýšení, které je schopné způsobit rozvoj takzvaného syndromu polycystických vaječníků. Tento stav je spojen s nadměrným vypadáváním vlasů, tvorbou aknózní pleti, nebo vyšším výskytem ochlupení v netypických částech těla, jako je břicho a tváře.

Zapomeňte na novoroční předsevzetí

Nejnevhodnějším obdobím pro zahájení hubnutí je dle odborníků to po novém roce. Kdy si většina lidí dává mnohá předsevzetí a mezi nimi může být i rychlé a účinné zhubnutí. V těchto momentech mohou ženy přistoupit k radikálním krokům, které ohrozí jejich budoucí zdraví. Výživová poradkyně tvrdí, že krátkodobé diety jsou pro organismus zcela neefektivní a pouze způsobí to, že při další snaze o redukci hmotnosti se žena setká s výkyvy váhy. Může prožívat období rychlého hubnutí, které následně vystřídá její rapidní nárůst. Ve zkratce řečeno, dietní extrémy mohou vaše sny o dokonalé postavě velmi spolehlivě zhatit. Zapomeňte tedy na novoroční předsevzetí a svůj hubnoucí plán pečlivě promyslete a proberte s lidmi zasvěcenými.

Zachovejte si zdravý poměr svalstva i tuků v těle

Efektivní hubnutí není o hladovění, ale o pravidelném a vhodném pohybu. V jídelníčku byste pak měli mít zařazené všechny důležité složky potravy, jako jsou zdravé tuky, sacharidy, bílkoviny, vitamíny, minerály a vlákninu. Gynekologové se shodují na tom, že žena by si měla udržet zdravý poměr svalové a tukové hmoty v těle. Jinak může v konečném důsledku ohrozit svou schopnost počít dítě.