Vybíráme pečivo: Z nepřeberných druhů je nejlepší jenom jedno

Proteinové pečivo

Pokud nedržíte nízkosacharidovou neboli ketonovou dietu, která pečivo z důvodu obsahu sacharidů striktně zakazuje, můžete ho do jídelníčku v optimální míře zařadit. Pokud pro něho vyrazíte do obchodu, můžete mít problém. Koupit to pravé není tak snadné, jak se může zdát. Druhů je na trhu celá řada a vybrat to pravé není jednoduché.

Bílé pečivo raději ne

Většina lidí ví, že bílé pečivo je tím, kterému by se měli v obchodech vyhnout. Důvodem je často jeho vyšší glykemický index, tak i to, že tělu v podstatě nic speciálního nepřináší, pokud jde o obsah výživových hodnot. Má velkou kalorickou hodnotu a také vysoký obsah sacharidů.

Na co si dát pozor?

Že máte bílé pečivo raději vynechat, to víte. Ale jak je tomu v případě dalších druhů? Jako je třeba vícezrnné pečivo, tmavé pečivo, cereální pečivo, nebo třeba rustikální pečivo? Už samotnými názvy, ale také často tím, že má pečivo tmavou barvu, se snaží navodit pocit, že jde o něco zdravého a při dietě, nebo i zdravém životném stylu něco správného. Opak je však často pravdou. Reálně tak jde buď o pečivo z jiné mouky než pšeničné nebo žitné, nebo o klasické bílé pečivo, které pouze vypadá tmavé. Jeho přidaná hodnota je tedy stejně jako u bílého pečiva minimální.

Jaké je to správné?

Co tedy v regálu vybrat, abyste nešlápli vedle? Jedná se o takzvané celozrnné pečivo, kde musí být ze zákona minimálně 80 procent celozrnné mouky. I když pokud jde například o kalorickou hodnotu nebo obsah cukrů, nijak výrazně se od bílého neliší. Jeho přidanou hodnotou je však obsah vlákniny, která je pomocníkem při hubnutí jak proto, že navozuje pocit sytosti, tak proto, že optimalizuje trávení. Dalším jejím kladem je i to, že umí u potravin efektivně snižovat jejich glykemický index.

Alternativně lze ještě sáhnout po variantě, která nese označení grahamové pečivo. To se skládá z klasické hladké mouky, dále z mouky celozrnné a také z otrub. I to zajistí výraznější podíl vlákniny. Zde však pozor hlavně na kvalitu daného pečiva a primárně na podíly jednotlivých složek, ze kterých se tento druh pečiva peče.