Vliv konzumace alkoholu na hubnutí aneb suchej únor v dietním režimu

Shutterstock.com - Stop alkoholu

Únor je zimním měsícem, který je typický nejenom plískanicemi, kdy se nám nechce ven z vyhřátého bytu, ale i zároveň i jednou výzvou – tzv. suchej únor. Výzva nás vybízí k tomu, abychom se alespoň v tento nejkratší měsíc v roce vzdali popíjení alkoholických nápojů. Pustili jste se letos do plnění této výzvy? Pokud ano, jak se vám to dařilo? Ať už odpovídáte jakkoliv, možná vás napadá úvaha nad tím, jaký vliv má vlastně konzumace alkoholu na vaši štíhlou linii.

Energetický příjem se blíží tukům

Pokud srovnáváme kalorický příjem z alkoholu, prakticky se téměř vyrovnává tuku. Ovšem zatímco tuk k životu v určité míře potřebujeme – například pomáhá regulovat naši tělesnou teplotu, chrání nás proti chladu, nebo celá řada vitamínů se rozpouští v tucích a tuky se rovněž aktivně účastní mnoha metabolických procesů, alkohol k životu určitě nepotřebujeme. Proto odpověď, jak hubnout s alkoholem, je poměrně jasná: jde to značně obtížně. Můžeme to přirovnat k situaci, kdy bychom se snažili redukovat svoji hmotnost, ale zároveň si velmi často dopřávali třeba tučnou vepřovou pečeni. Určitě uznáte, že tyhle dvě aktivity jsou protichůdné. Všechno byste shodili třeba i velmi efektivním cvičením, byste vzápětí nabrali zpátky konzumací příliš tučného masa.

Když přijímáte víc, než vydáváte

Zkrátka kalorická bilance v popsaném případě jde v neprospěch výdeje. Spálíte sice určitý počet kalorií, ale vzápětí mnohem více naberete konzumací tuku. Nakonec tedy vydáte mnohem méně energie, než přijmete. Úplně stejně to vypadá, pokud často konzumujete energeticky bohaté alkoholické nápoje. I když v takovém případě budete cvičit a spalovat, přijímáte spoustu prázdných kalorií. Proto ve výsledné bilanci budete také více přijímat, než vydávat, a to je špatně. Pokud chcete opravdu efektivně hubnout, potom potřebujete tělo udržovat v tzv. ztrátové energetické bilanci. Tato zdánlivě vznešená slova neznamenají v praxi nic jiného než to, musíte každý den spálit více kalorií než přijmete.

Balastní kalorie

Pro ilustraci, když přijmete gram tuku, dostane vaše tělo 9, 321 kcal, pokud jde o gram alkoholu, potom je energetická hodnota 6,931 kcal. Pro porovnání: z gramu bílkovin a sacharidů tělo čerpá 4,063 kcal. Z výše uvedeného jasně vyplývá, že nejenergičtější jsou tuky, za nimi následuje alkohol. Ovšem jak už bylo řečeno, tuky jsou pro naše tělo důležité a využije je. To se rozhodně nedá říci o alkoholu, tam jde o vysloveně balastní kalorie, které nám kromě pořádné opice z pohledu nutriční hodnoty nepřinesou vůbec nic. Naopak naše tělo jenom zatíží. Játra a ledviny musejí zpracovávat alkoholické metabolity.

Povzbuzujete svoji chuť k jídlu

Také popíjení alkoholu povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje pocit hladu. Snadno se tak na alkoholickém večírku stane, že toho sníte mnohem více, než byste chtěli. Navíc si chuťové buňky podvědomě žádají energeticky bohaté a tučné pokrmy jako brambůrky, jednohubky s tučnými pomazánkami, uzeniny. Energetický příjem se tak násobí. I vědecké studie potvrzují, že asi 33 % lidí má při konzumaci alkoholu chuť na jídla s velkým množstvím obsažených sacharidů a 44 % na pokrmy s vysokým obsahem tuků. Naprosto nevhodné z pohledu počtu kalorií jsou především destiláty. Štamprle něčeho ostrého před jídlem podpoří chuť jídlu, pokud ale hubnete, je to ta nejhorší volba, kterou si můžete vybrat.

Nejhorší nápoj? Drinky míchané z destilátů

Z alkoholických nápojů jsou právě destiláty nejkaloričtější a pokud si je budete míchat ještě s nějakým sladkým nápojem, je to z hlediska snižování hmotnosti cesta do pekel. Oblíbený panák vodky (40 ml) s džusem (200 ml) vám přinese téměř 200 kcal. Takže časté popíjení podobných koktejlů se na vaší hmotnosti rozhodně podepíše. Jediným koktejlem, nad kterým se dá jednou za čas snad přimhouřit oko, je Bloody Mary. Nejde o tak velkou kalorickou bombu a navíc je v něm obsažen kapsaicin, který podporuje spalování. Velmi nevhodné jsou sladké likéry typu například baileys, v nichž se nachází taktéž spousta sacharidů. Ty se ihned uvolní do krve, takže vám velice rychle stoupne a poté opět poklesne glykémie. Může pak následovat i vlčí hlad.

Pivo bývá zrádné

Čechy určitě nepotěší, že šťastnou volbou není ani tolik oblíbený národní nápoj jakým je pivo. Jeho hořká chuť je trochu matoucí, ve skutečnosti totiž obsahuje poměrně velké množství sacharidů. Zkrátka a jednoduše, pokud si ve své oblíbené hospodě dopřejete i pouhou jednu desítku – máme pochopitelně na mysli půllitr desetistupňového piva, dodáte si asi 186 kcal, takže už se bohužel blížíte obsahem kalorií k destilátům. A to je špatně, zejména proto, že při konzumaci piva bohužel obvykle nezůstane u jednoho. V klídku s příteli při sledování sportovního přenosu v televizi jich můžete dát i několik.

Šťastná volba? Jedině suché víno

Existuje tedy nějaký alkohol, který si můžete dopřát v případě, že chcete hubnout? Vhodnou volbou je suché bílé víno, které ve 200 ml obsahuje asi 105 kcal, dostáváte se tedy na zhruba poloviční hodnotu v porovnání s destilátem míchaným s džusem. To už je samozřejmě obrovský rozdíl. Ještě lepší potom je, když si bílé víno budete míchat s vodou na vinný střik. 200 ml vína tak rozředíte vodou buď půl na půl, nebo dolijete vodu do 0,5 litru. Větší objem navíc nevypijeme tak rychle a energetický přínos není vysoký. Ostatně za bezpečnou denní dávku alkoholu, která neohrožuje zdraví člověka, můžeme považovat právě 200 ml vína zkonzumovaných během jediného dne. Na rozdíl od destilátů také víno nabízí určitý nutriční přínos. Třeba u červených vín se hovoří, že obsažené antioxidanty mají kladný na snížení rizik aterosklerózy. Nejlepší ovšem je se alkoholu při dietě pokud možno vystříhat. Efekt hubnutí bude mnohem větší, nebudete si totiž kazit úspěšnou bilanci.