Vláknina je opomíjeným pomocníkem na hubnutí. Proč ji jíst a kde ji najít?

Červená čočka - Shutterstock

Výživová hodnota potravin je pojem, který by měl hrát hlavní roli při sestavování jídelníčku. Všichni víme, že bychom měli hledět na podíly tuků, ale i sacharidů, jednoduchých cukrů a dalších látek. Na co se však celkem zapomíná, to je vláknina. Ta je přitom při hubnutí neocenitelným pomocníkem.

Pro trávení to nejlepší

Dobře fungující střeva, tedy bezproblémové trávení má vliv na řadu oblastí našeho těla. Třeba na využívání různých výživových látek, ale i na naši imunitu. A právě vláknina dokáže funkčnost střev skvěle optimalizovat. Správně fungující střeva zajistí, že bude dobře fungovat i náš organismus a to se následně pozitivně podepíše na tom, že budeme spalovat své přebytečné tuky efektivněji.

Snižuje glykemický index

Glykemický index je u potravin hodnota, které je dobré si všímat v souvislosti se skladbou jídelníčku. Pokud hubneme, měly by mít v našem jídelníčku své místo hlavně potraviny s nižším glykemickým indexem. Zároveň však platí, že ani ty s vyšší hodnotou nemusí být nutně na škodu, pokud tělu zajistíme dostatek vlákniny. Ta totiž dokáže glykemický index potravin efektivně snižovat a tak i ty z kategorie horších nemusí být zase až tak problémové.

Navozuje pocity sytosti

Velkým kladem vlákniny je i tom, že nám dokáže dobře pomoci navodit pocity sytosti. Hubnutí je nejenom o jídelníčku, ale i psychice a snaze vytrvat. Jakékoliv chutě na jakékoliv jídlo, v horším případě na sladké, jsou kontraproduktivní. Tomu dokáže vláknina efektivně zabraňovat. Tělu navozuje pocit, že je nasyceno a tak nemusí mít potřebu si cokoliv žádat.

Kalorií má minimum

Vláknina je unikátní také tím, že nijak nezvyšuje kalorickou hodnotu potravin. Ty, co jí mají dostatek, mohou být zároveň i nízkokalorické. Jeden gram vlákniny totiž obsahuje do 10 kJ, což není nijak výrazná hodnota ani, pokud si kalorie ve svém jídelníčku skutečně úzkostlivě hlídáte.

Kde vlákninu vzít?

Základem by měla být takzvaná rozpustná vláknina, které má právě tyto pozitivní účinky na naše tělo, které se dají využít nejenom při hubnutí. Kde ji vzít? Zkuste luštěniny, jako jsou fazole, ale i hrách. Dále je dobrým zdrojem sója, stejně jako obilniny v podobě ječmene a žita. Ze zeleniny přijde vhod brokolice nebo mrkev, a když sáhnete po ovoci, měly by to být jablka nebo banány.

A potom je tu ještě takzvaná nerozpustná vláknina. Ta je vhodné hlavně ve chvíli, kdy chceme z těla odstraňovat toxiny. Dobrým zdrojem tohoto typu vlákniny jsou celozrnné potraviny. Tedy vše, co je vyrobeno z celozrnné mouky. Sem můžeme zařadit vše od pečiva, až po těstoviny. Dobrým zdrojem jsou též fazole, ořechy, semena a také otruby. Ze segmentu zeleniny je to cuketa, rajče, ale i květák nebo obyčejný celer.