V mnoha případech stačí k hubnutí změna životního stylu. Zkuste tyto postupy

Ketonová dieta - Shutterstock.com

Všimli jste si, že někdo necvičí a nedrží dietu, přesto netloustne? Ani nejlépe vyvážená strava nebo efektivní trénink totiž neudělají člověka krásným a štíhlým, pokud žije špatným životním stylem a má nezdravé návyky. Právě ty stojí často za nadváhou nebo přímo obezitou, přitom stačí změnit tak málo. Vyzkoušejte 9 návyků, které vás nebudou stát žádné úsilí a uvidíte, že se budete cítit lépe a shodíte i navrch několik kil, co vás tíží!

#1 Vyměňte tučné za nízkokalorické

Vyzkoušejte nahradit vaše obvyklá a oblíbená jídla nízkokalorickými variantami. Samozřejmě nelze vyměnit vše najednou, ale postupně nahraďte vše škodlivé za zdravé. Co se tím myslí? K večeři nejezte párky, ale nahraďte je libovým masem. Bílé pečivo zase zaměňte za celozrnné, sladké nápoje za domácí kompoty a postupně takto nahraďte nezdravý jídelníček za ten zdravý. Postupem doby si zvyknete jíst zdravější jídla, budete tak hubnout bez námahy.

#2 Pijte sklenici vody po ránu

Jak začínáte ráno? Kávou? Vyzkoušejte začít ráno sklenicí neperlivé vody. Také pijte sklenici vody pravidelně před každým jídlem. Voda je totiž nezbytná pro normální fungování celého těla a pro udržení správné rovnováhy minerálů a solí. Lidé si často také neuvědomují, že zaměňují pocity žízně za hlad. Voda nadto zabere část žaludku před jídlem, proto sníte mnohem menší porci.

#3 Nerozptylujte se při jídle

Vyzkoušejte jít pomalu a v klidné atmosféře, pořádně žvýkejte a nerozptylujte se sledováním televize a nebrouzdejte na sociálních sítích. Zkuste se plně soustředit na každé sousto vašeho jídla a pořádně ho rozžvýkejte. Signál pocitu nasycenosti se dostává do mozku totiž se zpožděním, proto jej nemusíte zpozorovat, protože budete zabráni do jiné aktivity. Udělejte si proto na jídlo čas a užijte si ho!

#4 Dejte si kousek čokolády

Říkáte si, co je tohle za radu? I obezitologové vědí, jak těžké je žít zcela bez cukru a sladkostí. Ale zkuste nahradit dortíky, koláče nebo jiné sladké pečivo několika kostičkami poctivé hořké čokolády. Touha po sladkém bude zažehnána, navíc je hořká čokoláda zdravá. Samozřejmě jen těch několik málo kostiček jednou za čas!

#5 Nepijte sladké nápoje

Sladké sycené nápoje nejsou zdravé, navíc jsou plné zbytečných kalorií. Sladké limonády mají velmi vysoký obsah cukru. Jsou lidé, kteří sice drží dietu, bonbón by si nedali, ale kolu si neodpustí, protože trpí závislostí na slazených nápojích. Odbourejte tento zlozvyk, kila půjdou dolů bez námahy!

#6 Naservírujte si menší porce

Víte, že optimální velikost porce je to, co se vejde do dlaně vaší ruky? Schválně si zkuste změřit touto metodou jídlo před tím, než jej dáte na talíř. Budete překvapeni, jak zbytečně velké porce jste si před tím nadělovali!

#7 Vyhýbejte se stánkům nebo pultům s rychlým občerstvením

Vždy mějte u sebe malou zdravou svačinku, kterou si dáte v případě hladu. Když to neučiníte, vaše pevná vůle bude poražena při průchodu kolem stánků s rychlým občerstvením. Jistě, ukojíte rychle hlad, ale vzpomeňte na ty důsledky, jakou škodu napáchají na vaší postavě! Vyhýbejte se místům, kde víte, že jsou lákadla, kterým byste jen těžko odolávali.

#8 Dopřejte si dostatek spánku

Pokuste si nastavit denní režim tak, abyste měli dostatek spánku. Nedostatek spánku vyvolává stresové situace, ale také poruchy metabolismu, což vede ke zvýšené chuti k jídlu. Tělo se tím snaží jen kompenzovat nedostatek energie ze spánku prázdnými kaloriemi, protože v únavě začne tělo toužit po sladkých nebo tučných pokrmech, které v těle napáchají paseku a vedou ke zvýšení hmotnosti.

#9 Dejte si včas večeři

Kromě toho, že by poslední jídlo mělo mít pouhou čtvrtinu z celkové hmotnosti jídla, neměli byste ani večeřet příliš pozdě. Při nočním přejídání dochází k poruchám spánku, ale také trávení, což vede k nadváze.