V mladším věku jde hubnutí lépe. Co dělat, pokud jsme starší?

Fitness pro ženy

Čím je člověk mladší, tím mu jde hubnutí lépe. Důvodem je to, že jeho tělo je svěží, je plné energie a metabolismus funguje jak má. S každým přibývajícím rokem se však metabolismus může zpomalovat, mohou se objevit problémy s pohybovým aparátem, stejně jako může tělo procházet různými hormonálními změnami. To ale není důvod redukci váhy vzdávat.

Zjistěte svůj zdravotní stav

Jako první je vhodné zamířit k lékaři. A klidně mu říci o svém plánu hubnout. Jistě to přivítá s radostí, jelikož lidé s nadváhou jsou obecně v řadě rizikových skupin, ať už jde o cholesterol, nebo třeba krevní cukr. Nechte si také udělat pár základních testů, včetně těch, které prověří hladiny vašich hormonů. Prvním krokem by měla být celková optimalizace vašeho zdravotního stavu, na základě léčby, kterou stanoví lékař.

Naučte se správně jíst

Druhým krokem by měla být snaha o optimalizaci jídelníčku. Na základě lékařských testů můžete zjistit, že je na místě eliminovat především tuky – cholesterol, stejně jako jednoduché cukry. To je první základní úprava. Ta další by měla souviset s vaším denním kalorickým příjmem. Při hubnutí platí jednoduché pravidlo. Příjem by měl být nižší než výdej. Na základě toho sestavte svůj stravovací plán.

Sportujte s ohledem na věk a své zdraví

Ani v pozdějším věku byste neměli zapomínat na sportovní aktivity. Jenom mu musí být úměrné. Místo běhu může klidně postačit klasická nebo svižnější procházka, která pokud je pravidelná. Tak udělá divy. Pokud chcete i aerobní aktivitu, zkuste třeba jízdu na kole, nebo plavání. Obojí může být dobrou volbou i v pokročilém věku, když řadu jiných aktivit vaše tělo už nezvládne.

Mějte pravidelný režim

Jakékoliv výkyvy se mohou podepsat na tom, že vaše tělo nebude redukovat váhu dle představ. Základem vašeho dne by měla být především pravidelnost. A to jak pokud jde o čas pro jednotlivá jídla, tak pokud jde o čas na sportovní aktivitu, tak pokud jde o čas na odpočinek. Na začátku se to může zdát náročné, ale po pár dnech se ze všeho stane funkční rutina.

Počítejte s tím, že to půjde pomaleji

Nechtějte od svého těla zázraky. V pozdějším věku může být hubnutí pomalejší než v mládí. A také se mohou objevovat častější komplikace související s problémovými partiemi. Nenechte se však odradit. Správná strava a pohyb jsou kombinací, která funguje v každém věku. Kdo vytrvá, požadovaného cíle se jistě dočká.