Trpíte zimou? Dopřejte si potraviny, které vás zahřejí

Shutterstock.com - zázvor

Zimní jídelníček vypadá jinak než ten letní. Aktuálnímu ročnímu období musíte přizpůsobit také svůj stravovací režim. Zatímco v létě přicházejí na řadu lehké zeleninové saláty, které osvěží a nezatíží žaludek, v zimě byste je konzumovat neměli, protože mají ochlazující efekt. V chladném ročním období naopak musí dostat přednost musí dostat potraviny, které vás zahřejí.

Pohled čínské medicíny

Energií potravin se zabývá také čínská medicína. Posuzuje suroviny a pokrmy právě s ohledem na jejich energetické působení na lidské tělo. Nejde ale o to, kolik kilojoulů nebo kalorií jejich prostřednictvím do sebe dostanete. Řeší jejich vnitřní energii se kterou působí na vaše tělo. Některé potraviny tak podle ní mají ochlazující efekt, jiné zahřívací. Kromě toho existuje i kategorie potravin neutrálních. To, co konzumujeme, ovlivňuje vaši tělesnou kondici, náladu, zdraví. Číňané dokonce říkají, že konzumace studených salátů v zimě dokonce může způsobit ukládání tuků – tělo se tímto způsobem brání proti ochlazujícímu působení této potraviny.

Chladné potraviny snižují imunitu

Studená strava v zimě může snižovat imunitu, odolnost lidského těla vůči virům a bakteriím. Proto je třeba věnovat pozornost i těmto energetickým efektům potravin, nejenom počítat kalorie. Ostatně i bez pomoci čínské medicíny logicky uvažující člověk chápe, že v zimě by měl dát přednost teplým pokrmům, v parném létě naopak studeným. Přijdete-li domů zmrzlí, protože je zrovna několik stupňů pod nulou, nejspíš nezatoužíte po studeném salátu z tuňáka, přestože jde o velmi zdravé jídlo s obsahem velkého množství omega-3 mastných nenasycených kyselin. Mnohem větší chuť budete mít na teplou polévku, třeba zrovna rybí. Vaše tělo potřebuje pocit tepla a ten od studených pokrmů nedostane. Teplým pokrmem také posílíte obranyschopnost svého organismu. Snáze pak zatočíte s hrozbou infekce.

Metabolismus zpomaluje

Dalším nezpochybnitelným faktem je, že lidský metabolismus v zimě funguje pomaleji. Tak nás příroda nastavila podobně jako jiné živočichy, abychom zimní období přežili. My dnes už fungujeme celoročně, ale zvířata ještě svoje biorytmy respektují a chovají se podle nich. Znamená to, že v zimě odpočívají – jejich metabolismus také zpomaluje. Na zimu se snaží vykrmit, aby měli v období, kdy je nedostatek potravy, velké zásoby. A třeba medvědi v zimě spí, jejich látková výměna je minimální, aby nespotřebovávali moc energie. I když vy zimu neprospíte, stejně je na vás znát, že nemáte tolik energie jako v létě. Zároveň ale ze své přirozenosti máte tendenci přibírat – tak nás lidi kdysi příroda vybavila, abychom obstáli v krutých mrazech. Pokud nechcete během zimy přibrat nějaké to kilo, musíte podpořit spalování. K tomu pomáhá také teplá strava.

Nebojte se ostrého koření

Jak tedy sestavit zimní skladbu potravin na váš stůl? Berte jako základ sezónní suroviny. Určitě už máte a jazyku argument, že v zimě nic neroste. Máte pravdu, ale v době vegetačního klidu byste měli vycházet z toho, co nashromáždili v létě a na podzim. Zavařené nebo zmražené ovoce a zelenina, nasušené byliny a houby. Z nich budete čerpat vitamíny a minerály. Proto vždy už od léta myslete na zimu a tvořte si zásoby. Vyplatí se to. Další kategorií potravin je koření. Právě zahřívací koření byste měli v zimě uplatnit do pokrmů. Kdo má rád občas ostrá jídla, ať se nebrání použít špetku kari nebo chilli. Skvělý je zázvor. Hodí se k masu, můžete si připravit zázvorový čaj. Ten, kdo se ostrému raději vyhýbá – třeba těhotné ženy by rozhodně měly, může ale sáhnout po kousku celé skořice a dát si ho do čaje. I on výborně zahřeje. Vštipte si pravidlo, že denně sáhnete po nějakém zahřívacím koření. Pomůže vám to.

Bez polévky ani ránu

Vynikající jsou v zimě polévky. Ve vašem menu by neměla chybět zelňačka. V zelí najdete spoustu vitamínu C i vlákniny. Naším předkům umožňovala právě zelí důstojně přežít zimu, protože bylo zdrojem obojího zmiňovaného v době, kdy lidé tyto živiny nesehnali jinde. Zařaďte zeleninové vývary. Nemusíte se spokojit jenom s kořenovou zeleninou jako je petržel, celer a mrkev. Přidejte květák, růžičkovou kapustu, brokolici, pórek. Kupujte si balíčky čerstvé zeleniny v supermarketu, můžete mít v mrazáku sáčky mražených zeleninových směsí. Kdo má zahradu, možná dokonce mít ještě ve sklepě v písku schované zbytky úrody letošní kořenové zeleniny. Z polévek ještě zahřeje třeba bramboračka s houbami, masové vývary doplněné nudlemi, zeleninou a kousky masa nebo česnečka. I luštěninové polévky jsou výborné – fazolová, čočková, hrachová a přinesou i hodně rostlinných bílkovin. Ideální je sníst denně jednu polévku.

Zapomeňte na studené müsli

Co je v zimě v jídelníčku vhodné a co ne? Ke snídani zapomeňte na studené müsli s ovocem, pečivo a zeleninu nebo mléko. Dejte si místo toho teplou ovesnou kaši s ovocem. Na svačinu jogurt nebo ovoce? V zimě raději teplý kompot nebo misku horké zeleninové polévky. K obědu žádné studené zeleninové saláty, ale raději dušenou, vařenou či restovanou zeleninu. Milujete letní saláty s tuňákem, lososem? Teď si tyto ryby také dopřejte, ale upečte si je. Teplé zeleninové směsi si můžete dát také k večeři. Pokud už studenou zeleninu, tak kvašenou, třeba už zmiňované a opěvované zelí. A co pitný režim? Místo chladné vody si dopřejte různé teplé čaje.

Sáhněte po zelenině místo jíšky

V zimě také často toužíte po hutné stravě bohaté na kalorie – typické je maso se smetanovými omáčkami a knedlíky, pečeně, sladkosti. Pokud máte na něco takového chuť, zvolte si odlehčenější varianty, abyste do sebe zbytečně nedostávali energii, kterou nespotřebujete, protože máte mnohem méně pohybu než v létě. Odlehčit jídla můžete třeba tím, že místo jíšky budete zahušťovat rozmixovanou zeleninou, knedlíky nahradíte celozrnnými těstovinami.