Trápí vás mononukleóza? Dieta je nutností

Zeleninové šťávy

Pro toto infekční onemocnění se někdy používá označení jako nemoc z líbání. Primárně postihuje játra, a tak je nutné co nejdříve zahájit léčbu. Základem jsou předepsané léky, které by měly být doplněny změnou stravovacích návyků, což je také nezbytný krok, pokud vás omezuje mononukleóza. Dieta je v tomto případě doslova nutnost, kterou doporučí i lékař.

Ohrožuje vás mononukleóza? Dieta není až tak náročná

Mnoho lidí má ze změny stravování velké obavy, ale není to až tak těžké, jak se může zdát. Trápí vás mononukleóza? Dieta vyžaduje v první řadě zkvalitnějí jídelníčku. Je třeba eliminovat všechny průmyslově vyrobené potraviny, konzervy, stejně jako polotovary, nebo fast food. Dále je třeba začít jíst pravidelně, a tak rozdělit jídlo do pěti rovnoměrných porcí během celého dne.

Co zakazuje dieta při mononukleoze?

Primárně vám dieta při mononukleoze zakáže všechny tuky živočišného původu. Je třeba vyhnout se potravinám které je obsahují – třeba tučné maso, stejně jako je třeba dbát i na to, aby na nich jídlo nebylo připravováno – příkladem je smažení na sádle. Dále je z jídelníčku třeba vyloučit i jakékoliv ostré ingredience. Pálivou nebo chilli papriku, pepř a další druhy koření, nebo samotných ingrediencí.

Byla vám diagnostikována mononukleóza? Jídelníček vypadá zhruba takto

Co nejíst jíž víte. Nyní se podívejme na to, na čem by měl být váš stravovací plán postaven, pokud vám byla diagnostikována právě nemoc z líbání neboli mononukleóza. Jídelníček by měl obsahovat maso, ale jenom to libové. Ideální je drůbež, králík, stejně jako ryby. Dále je třeba zajistit tělu velký přísun ovoce a zeleniny. Čím více jí bude, tím lépe. Pokud jde o mléčné výrobky, tak na ty pozor. Obvykle obsahují mnoho tuku nebo soli, což není úplně správná volba.

Jak vypadá jaterní dieta? Mononukleóza recepty striktně nepředepisuje

Nelze říci, že by byl přesně daný seznam receptů, které musíte dodržovat. Důležité je vymezit se proti tomu, co nesmíte a přidat to, co musíte. A to pokaždé, když je vám doporučena jaterní dieta. Mononukleóza recepty zakládá hlavně na rozmanitosti a na zdravé přípravě. Již jsme zmínili nutnost eliminovat smažení. Vhodnější je například pečení, dušení, ale i vaření. To platí u každého jídla, pokud ho nelze jíst syrové.

Jakou dietu držet při mononukleóze? Tu, která je pro vás nejvíce prospěšná

Jak je vidět, nejde o úplně striktní předpisy, ale spíše o změnu jídelníčku na zdravější formu. To je odpověď na otázku, jakou dietu držet při mononukleóze. Dodejme také, že důležitý je i přísun tekutin. Ideálně v podobě vody a čerstvých ovocných a zeleninových šťáv. Co je pochopitelně přísně zakázáno, to je alkohol. I pivo nebo víno.