Tato relativně dietní jídla jsou ve skutečnosti kalorickou bombou

Kdo začne držet dietu, ten musí pochopitelně začít měnit i svůj jídelníček a stravovací plán. Místo tučných, slaných, na oleji dělaných a sladkých jídel mají ve stravovacím plánu místo jenom ty pokrmy, které jsou dietní. O některých si to ale lidé jenom myslí. Podívejme se na několik z nich.

Saláty

Zelenina je při dietě velmi důležitá. Dokáže zasytit a přitom náš kalorický příjem nijak výrazně nezvýší. Saláty jsou tak velmi populární součástí mnoha diet. Otázkou ale je, jakou podobu daný salát má. Pokud dominuje zelenina zakápnutá šťávou z citronu, podávaná s vařeným vejcem či vařeným drůbežím masem, je to ideální stav.

Řada lidí však svůj salát různě vylepšuje. A to řadou dresinků, jejichž základem je hlavně majonéza a olej. Další ho vylepší třeba i kousky smaženého kuřete nebo sýru, či dokonce plátky slaniny nebo jiné tučné uzeniny. Rázem má toto jídlo k dietnosti daleko a je spíše nezdravou kalorickou bombou.

Ovocné džusy

I ovoce je základ zdravého dietního jídelníčku. Konzumovat ho můžete klasicky, nebo i ve formě džusů. Pokud máte odšťavňovač a ovocné šťávy si děláte takto sami, je vše v pořádku. Jenom pozor na množství – některé ovoce může být bohaté na cukr a ten je třeba při dietě také pokud možno držet v normě.

Pozor však na kupované džusy. Mohou se jevit jako zdravé ovocné šťávy, ale pravda bude někde zcela jinde. Jak z toho pohledu, že mohou být plné chemie pro zajištění delší trvanlivosti, tak i z toho pohledu, že mohou být také plné cukrů. Těmi se v některých případech dohánějí chutě a takový džus se najednou nijak neliší od přeslazených limonád, které do diety rozhodně nepatří.

Mléčné výrobky

Mléčné výrobky jsou při dietě velmi důležité. Hlavně proto, že obsahují bílkoviny. Ty jsou nezbytné pro stavbu svalové hmoty, což by mělo být prioritou i při hubnutí. Čím více svalstva totiž tělo má, tím rychleji dokáže spalovat tuky. Výrobky z mléka se tak jeví jako dobrá volba pro doplnění bílkovin, stejně jako se jeví i jako relativně zdravá potravina.

A jaká je realita? V některých případech jiná, než si myslíme. Řada mléčných výrobků obsahuje velké množství tuků. A je jedno, zda se jedná o sýry, jogurty, nebo třeba i obyčejné mléko. Na toto je třeba dát si velký pozor. Stejně tak dejte pozor i na obsah soli u sýrů, nebo obsah cukrů u ochucených jogurtů. I ty se následně řadí do problémových potravin.

Cereálie

Základem pro jakékoliv cereálie jsou ovesné vločky. Na první pohled zdravá potravina, která vám pomůže dodat sacharidy, ale také vlákninu. Samotné vločky s trochou ořechů a ovoce můžou být skvělým startem dne.

Co ale dobrou volbou rozhodně není? Jsou to kupované ochucené cereálie, které možná chutnají lépe než obyčejné vločky, ale to především proto, co obsahují navíc. Je jedno, zda koupíte ořechové, ovocné, nebo jakékoliv jiné. Ve všech případech počítejte s pořádnou dávkou jednoduchých cukrů, které do diety rozhodně nepatří. Takže pozor.