Syrovátka představuje skvělý zdroj bílkovin

Whey Protein

Při výrobě tvarohu a sýrů vzniká odpadní látka, žlutavá tekutina zvaná syrovátka. V žádném případě ale nejde o produkt, který byste měli vylévat a ošklíbat se nad ním. Nepůsobí příliš vábně, ale obsah výživných látek je u syrovátky opravdu mimořádný. Navíc i její zpracování je dnes velice zajímavé.

Proteinová bomba

Na jakém principu vlastně syrovátka vzniká? Když se vyrábí sýry a tvaroh, dochází ke srážení mléka. Během tohoto procesu se oddělují dvě složky, a to mléčná hmota a syrovátka. Příslušný výrobní postup určuje, jestli vznikne sladká nebo kyselá syrovátka. Na tom ale příliš nezáleží, protože jde vždy doslova o proteinovou bombu, která je pro lidský organismus nesmírně cenná. Dále obsahuje také velké množství minerálů a vitamínů. Přesně množství všech zmiňovaných látek potom závisí na konkrétním složení a kvalitě mléka, které je zde výchozí surovinou. Můžete také využít jak kravskou, tak i kozí nebo ovčí syrovátku.

Skvělá výživa nejenom pro sportovce

Produkty ze syrovátky, respektive přímo syrovátkový protein, je dnes běžnou součástí mnoha potravinových doplňků. Velké uplatnění nachází hlavně ve výživě pro sportovce. Velmi dobrou volbou je například konzumace sladké syrovátky po tréninku. Tímto způsobem je možné velmi dobře nahradit gainery, čili doplňky obsahující větší množství sacharidů a méně bílkovin. Syrovátka je zde vhodnější. Obsahuje totiž hodně bílkovin, které pomáhají tělu zmoženém tréninkem účinně regenerovat svaly. Zároveň sacharidy ze sladké syrovátky dodají energii vyčerpanou při cvičení. Nemusí jít ale nutně jenom o sportovce, syrovátka je zdravá a ocení ji i ostatní lidé. V nápojích a doplňcích stravy se syrovátkový protein zpravidla vyskytuje kombinovaně s dalšími proteiny. Ovšem můžete si dopřát i přímo sušenou syrovátku jako jedinou ingredienci. Narazíte na ni v lékárnách nebo prodejnách zdravé výživy.

Pomůže vstřebat železo i vápník

Výbornou surovinou je syrovátka také v kuchyni. Hodí se na přípravu celé řady například sladkých jídel, kde může nahradit mléko. Můžete ze syrovátky připravovat omáčky, nebo také třeba palačinky. Syrovátka má pro lidský organismus velký přínos. Můžete s ní podpořit tvorbu střevní mikroflóry, váš trávicí systém výborně vyčistí, zároveň pomáhá správné funkci jater a ledvin. Významný je například v syrovátce obsažený laktoferin, který brání růstu bakterií ve střevech. Napomáhá také lepšímu vstřebání železa ze stravy. Dalším minerálem, kterému úspěšně napomáhá k absorpci organismem, je vápník. Kyseliny, které se v syrovátce nacházejí, pomáhají jeho cestě do kostí a zubů. Napomáhá jejich růstu.

Pomáhá na hubnutí i u kožních chorob

Syrovátka se hodí i při hubnutí. Shazování kilogramů zpravidla znamená omezený příjem kalorií, zároveň ale musíte mít jistotu, že tělo bude mít všechny životně důležité látky. Výborné jsou pro hubnutí syrovátkové nápoje, které jsou buď v tekuté formě s podílem ovocné šťávy, nebo si je můžete připravit ze sušené syrovátky. Výhodou je, že podíl tuku v nich zpravidla nepřekračuje 1 %. Snižují cholesterol. Obsahují vitamíny ze skupiny B, a to B1, B2, B3, B6 a také B12, dále menší množství vitamínu C a rovněž vitamíny H a E. Z minerálů se zde můžete potkat s draslíkem, vápníkem, sodíkem, zinkem a fosforem. Podstatná je i skutečnost, že syrovátka má nízký glykemický index. Můžete ji užívat i vnitřně, výborné jsou její účinky na pleť, protože pozitivně ovlivňuje pH pokožky. S úspěchem se proto využívá k léčbě kožních chorob včetně lupenky a akné.

Pozor na laktózu a sacharidy

Určitě vás napadá otázka, zda není s konzumací syrovátky spojeno nějaké úskalí. Ano, je. Přibližně 71 % tvoří obsah mléčného cukru laktózy. Proto by se jí měli vyvarovat osoby trpící intolerancí laktózy. Dalším problémem může být skutečnost, že především sladká syrovátka znamená přísun sacharidů – na to nesmíte zapomínat, chcete-li hubnout.