Superpotraviny srovnají nejenom hladinu cholesterolu a cukru v krvi

Shutterstock.com - chia semínka, superpotraviny

Nezdravý životní styl spojený s nevhodným stravováním se často snažíme dohánět tím, že hledáme nějaké zázračné prostředky, které by nám pomohly srovnat hladinu nezdravého LDL cholesterolu na optimální hodnotu nebo zajistit pokles zvýšené hladiny cukru, který znamená náběh na cukrovku druhého typu. Nejde ale jenom o úpravu těchto důležitých parametrů, které poukazují na náš aktuální zdravotní stav. Také nám chybí nejrůznější látky – vitamíny a minerály zajišťující optimální kondici lidského organismu a napomáhající různým metabolickým procesům. Stále více se obracíme k tzv. superpotravinám jako k naší spáse. Co si ale pod tímto pojmem vlastně představit?

​Nutričně hodnotné bomby

Uvedeným pojmem označujeme potraviny, které obsahují velké množství minerálů, vitamínů, stopových prvků, ale také antioxidantů nebo enzymů či aminokyselin, ovšem rovněž vlákninu. Zpravidla jde o koktej zahrnující více těchto látek. Velmi důležitou úlohu sehrávají právě zmiňované antioxidanty, které pomáhají tělu vypořádat se s volnými radikály – tyto nebezpečné záporně nabité částice napadají buňky lidského těla a stojí za mnoha civilizačními chorobami včetně rakoviny. Proto jsou superpotraviny výživově velice hodnotné potraviny, které pomáhají zlepšit zdravotní stav, představují účinného bojovníka proti stresu a lidskému tělu dodávají řadu chybějících látek. Velmi často totiž dochází k situaci, že právě fastfoodovou stravou, kouřením, popíjením, nedostatkem pohybu a zhoršeným životním prostředím trpíme nedostatkem některých látek. Právě superpotraviny je mohou doplnit. O jaké potraviny se konkrétně v praxi jedná?

​Chia semínka vytěžila z minima maximum

Příroda nenachystala všem rostlinám stejné podmínky. Některé z nich vyrůstaly v prostředí, které k nim nebylo příliš štědré. Naučily se proto i z poněkud nehostinných poměrů vytěžit maximum, aby přežily a mohly růst. Proto do sebe dokázaly absorbovat skutečně velké množství nutričně hodnotných látek. Bezesporu do této kategorie řadíme Šalvěj hispánskou a její semena – tedy chia semínka. V současnosti jsou právem velmi populární. Najdete v nich například velké množství omega-3 mastných kyselin, na které často zapomínáme, a přitom je naše tělo velice potřebuje. Kromě toho jde o vitamíny A, skupiny B, dále vitamíny C a E. Nechybí minerály, a to draslík, fosfor, mangan, sodík, vápník, železo, síra či kobalt. K tomu přibývá i vláknina. Podobnou nutriční bombou může být třeba také lněné semínko.

​Kustovnice čínská regeneruje játra

Červené zbarvení plodů kustovnice čínské napovídá, že obsahuje hodně betakarotenu, ale tím výčet jejích předností ani zdaleka nekončí. Najdete zde spoustu vitamínů B1 a B2 a C. Následuje pestrá směs látek zahrnující například polysacharidy, betasitosterol, kyselinu linolovou nebo betain. Obsah těchto a celé řady látek napomáhá zlepšit imunitu, regenerovat například jaterní buňky, podporuje regulaci tuků a cukru v krvi. Proto goji, jak se plodům kustovnice říká, můžeme bez rozpaků zařadit také do skupiny superpotravin.

​Olej vhodný na hubnutí i pěknou pleť

Kokosový olej by měl jako novinka získat ve vaší kuchyni svoje nezastupitelné místo. Podporuje metabolismus, jako užitečný povzbuzovač se ukazuje v tvorbě hormonů štítné žlázy. Slouží rovněž k posílení imunity. Ukazuje se také, že působí proti bakteriím, které stojí za vznikem zubního kazu. Jeho antioxidační působení chrání pleť před škodlivými vlivy UV záření. Proto je nedílnou součástí řady kosmetických přípravků, na pokožku působí doslova blahodárně a totéž platí i o jeho vnitřním užití. Výzkumy napovídají, že stojí také proti rakovině – působí proti nádorovému bujení. Chcete-li snižovat váhu, i v takovém případě stojí za to se po něm poohlédnout, díky příznivému vlivu na metabolismus vám pomůže v boji s nadbytečnými kilogramy.

​Zelený čaj podpoří také imunitu

Do superpotravin můžeme ovšem zařadit i spoustu rozmanitých nápojů. Jeden z nich máte v naprosté většině domácností běžně k dispozici, jenom o jeho účincích nejspíše nemáte tušení. Jedná se o zelený čaj, který vykazuje velmi silné antioxidační účinky. Napomáhá detoxikaci organismu. Zároveň pomáhá proti únavě, dokáže účinně vzpružit psychiku. Velmi často se popíjí během hubnutí, protož umí rozproudit metabolismus. Zároveň byly prokázány jeho pozitivní účinky v případě snižování hladiny glykémie i cholesterolu v krvi. Může dobře posloužit i v boji s rakovinou. Neocenitelný je rovněž v podpoře imunity. Je tedy jasné, že jeho působení v lidském těle je opravdu širokospektrální. Jestliže chcete z tohoto nápoje vytěžit opravdové maximum, potom sáhněte po čaji matcha, jehož účinky jsou proti klasickému zelenému čaji ještě zhruba desetkrát silnější.

​Zkuste i guaranu

Jde pouze o pár základních a u nás snadno dostupných superpotravin. Ovšem narazíte na daleko více látek, které spadají do této kategorie. Můžeme tak jmenovat ještě například guaranu, plody paulínie opojné, které dokážou organismu dodat spoustu energie díky skutečně vysokému obsahu kofeinu. Není od věci zkusit také například Nopal, pod tímto pojmem rozumíme prášek vyrobený z usušených fíků z kaktusů. Jeho síla spočívá v tom, že dokáže příznivě ovlivnit, a tedy snížit hladinu cukrů i tuků v krvi. Dále stojí za pozornost i dřevina Ceratonie Siliqua, respektive z ní vyrobený karobový prášek, který má vysoký obsah vitamínů, minerálů a bílkovin.