Superpotravina červená řepa: Vyladí vám nejenom cholesterol a glykémii

Shutterstock - červená řepa

Možná si pamatujete ještě ze školní jídelny kompot z červené řepy, který rozhodně nepatřil mezi top pochoutku, která by bodovala v žebříčku oblíbenosti. Naopak většina strávníků ji netknutou vracela v misce na tácu. Mnoha dětem tato nepovedená úprava znechutila tuto vynikající zeleninu na celý život. Pokud do této skupiny patříte i vy, dejte červené řepě ještě jednu šanci. Když se v kuchyni vhodně upraví, je vynikající, a navíc výborně prospěje vašemu zdraví i štíhlé linii. Zkusme tedy společně přijít na chuť červené řepě, Vysvětlíme si, proč by v našem jídelníčku neměla chybět.

Vitamínová a minerálová bomba

V červené řepě se nachází spousta užitečných látek. Především jde o provitamín A, tedy karoten, vitamíny ze skupiny B a také vitamín C. Zároveň jde doslova o bombu z pohledu minerálů, nechybí zde hořčík, vápník, sodík, draslík, křemík, selen, železo, zinek, dále jde o stopové prvky rubidium a cesium. Velká porce kyseliny listové je také velmi důležitá. Dále jde o antioxidanty betacyanin a betain.

Snižuje hladinu nežádoucích tuků

Z pohledu hubnutí a udržování optimální tělesné hmotnosti je červená řepa doslova pokladem. Výborně účinkuje na snížení cholesterolu, a sice především na LDL cholesterol, tedy ten „špatný“ cholesterol. K poklesu hladiny cholesterolu slouží v řepě velké množství vlákniny. Ta zabraňuje tomu, aby se LDL cholesterol vstřebával především v oblasti tenkého střeva, jak je to běžné. V tandemu s vlákninou proti tuku v krvi působí také antioxidant betacyanin.

Reguluje hladinu cukru

Zeštíhlovací efekt řepy ale nekončí jenom regulací cholesterolu v krvi, je mnohem širší. Možná vás překvapí skutečnost, že červená řepa obsahuje poměrně vysoké procento sacharidů (podobně jako například mrkev). Vyskytuje se jich v ní až 10 %. Přesto dokáže velmi účinně regulovat i hladinu cukru v krvi. Absorpci sacharidů totiž ovlivňují léky, jež snižují činnost enzymů, konkrétně glykosidáz a amyláz. Uvedené enzymy fungují při trávení sacharidů. Existují také přírodní látky, jež dokážou utlumit činnost těchto enzymů. Jde o anthokyany, vyznačující se červenofialovou barvou. Už vám svítá? Ano, je to tak. Jsou obsaženy i v řepě. Takže její konzumace má příznivý vliv na stabilizaci glykémie. Podle dalších názorů odborníků mají anthokyany vliv i na produkci hormonu inzulinu, čímž se také podílejí na vyrovnání hladiny krevního cukru.

Čistí organismus a prokrvuje

Červená řepa patří k potravinám, které pomáhají detoxikovat organismus. Čistí střeva, pomáhá vylučovat z těla škodlivé látky jako hliník či olovo. Detoxikační funkce pomáhá jako prevence rakovině a zároveň přináší podporu při samotné léčbě, pokud už rakovina propukne, a pomáhá i během rekonvalescence. Velmi dobré výsledky se dosahují při rakovině tlustého střeva. Dalším pozitivním efektem je zlepšení prokrvení, což se promítá například v případě mozku. Zde pomáhá červená řepa proti demenci a ateroskleróze.

Nitráty rozšiřují cévy

Významné působení vykazuje také červená řepa na srdečně-cévní systém, a to díky tomu, že obsahuje poměrně vysoké množství nitrátů. Ve chvíli, kdy tyto látky proniknou do krve, jejich oxidací se rodí oxid dusnatý. Díky němu se v krvi nachází větší množství kyslíku než předtím. Znamená to pozitivní efekt – rozšíření srdečních věnčitých tepen. Pomáhá při vysokém krevním tlaku, brání ukládání aterosklerotických plátů v cévách a zpevňuje cévní stěny. Roztahuje věnčité tepny srdce. Zároveň napomáhá i výrobě červených krvinek.

Recept proti vráskám

V této zelenině najdete rovněž hodně antioxidantů, tedy látek, které na sebe v lidském těle na sebe vážou volné radikály. Radikální částice v organismu působí negativně, iniciují projevy stárnutí včetně tvorby vrásek. Proto se pojídáním řepy vylepšuje pokožka, ale i nehty. Karotenoidy podporují i kvalitu vlasů. Červená řepa dokáže volné radikály neutralizovat a tím i zabraňuje nastartování civilizačních chorob, za jejichž původem tyto částice stojí.

Vláknina vyčistí střeva

Další oblastí, kde červená řepa může nabídnout obrovský přínos, je trávicí systém. Spousta lidí dnes trpí trávicími obtížemi, které jsou způsobeny nevhodnou stravou i stresem a kombinací řady dalších faktorů. Vláknina, kterou je červená řepa doslova nabitá, pomáhá očistě trávicího systému. Díky tomu nebudete trpět zácpou ani průjmy. Povzbuzuje i tvorbu žaludečních šťáv, díky tomu i tento orgán funguje, jak má. Také působí močopudně, takže odvodňuje tělo a pomáhá proti otokům.