Strašák jménem jojo efekt. Jak si svou váhu udržet a znovu nepřibrat?

Obezita

Není nic horšího než zhubnout a následně přibrat na svou původní váhu. Někdy dokonce nejen dorovnat tu původní, ale nadto získat ještě několik kilogramů navrch. Na vině je takzvaný jojo efekt, který bývá doprovodným jevem drastických diet, kdy jedinec sice dočasně zhubne, ale přibere při návratu do běžného stravovacího režimu. Problematické není zhubnutí samo o sobě, ale nejvíce práce dá si váhu udržet. Je to dáno tím, že diety jako takové nefungují. Co je tedy nutné udělat pro to, aby k jojo efektu nedošlo a udrželi jste si vysněnou váhu navždy?

Kolotoč jojo efektu

Co stojí za tím, že dochází po razantním úbytku váhy následovné přibírání? Nárazové hubnutí pomocí různých radikálních, někdy přímo drastických diet, s omezením přísunu bílkovin, vitamínů a minerálů, má často za následek, že po určitém čase dojde k návratu ztracených kil. Při opětovné dietě je však důsledek ještě horší, v rámci jojo kolotoče totiž dojde nejen k opětovnému přibrání na původní váhu, ale dokonce přibydou další kila navíc. To má velký dopad na zdraví a celkovou kondici organismu. Důsledky mohou být dramatické nejen po fyzické stránce, ale také psychické.

Diety jsou utrpením pro tělo

Problémem jsou diety samotné, podle různých studií během diet dokonce třetina těch, co ji drží, nehledě na pohlaví nebo věk, přibere. Obdobně si váhu po dietě neudrží až 65 % lidí. Hlavním problémem je hlad, protože tělo si při násilné dietě tukové zásoby doslova šetří. Po návratu k normálu si pak tělo zapamatuje období hladu a snaží se ještě znásobit své tukové zásoby. Právě razantní změny bez adekvátního zařazení cvičebních aktivit způsobuje zvýšení podílu tuku v těle na úkor svalů.

Neúspěšná dieta vede k frustraci

Dalším důsledkem je vznik kardiovaskulárních chorob a zvýšení krevního tlaku, ale nesprávná dieta může zapříčinit i rozvinutí cukrovky 2. typu. Dietami však netrpí jen tělo, ale také psychika. Opakované neúspěchy vedou ke špatné náladě a frustraci, což umocňuje jojo efekt a s ním přibíraná kila. Frustrace také často vede dotyčné ke konzumaci nezdravých potravin, sladkostí na uklidnění, a hlavně ke ztrátě elánu změnit dosavadní životní styl, který by vedl k úbytku váhy a jejímu zachování.

Vyměňte krátkodobý cíl za nový životní styl

Vyměňte tezi o shození 15 kilogramů za 3 měsíce za nový životní styl, který sice povede k pozvolnějšímu úbytku váhy, ale dlouhodobě udržitelnému. Cílem by tedy neměl být samotný úbytek váhy, ale snaha být zdravější, zdravěji se stravovat a dostatečně se hýbat. Díky tomu se tělo nebude cítit jako na kolotoči a vysněná váha se stane mnohem reálnější. Také její udržení bude mnohem snazší, protože cíl bude dlouhodobě ukotven ve vaší hlavě.

Zdravě jíst, sportovat, více spát

Jak se tedy vyhnout možnému jojo efektu? Důležité je změnit celkově stravovací režim, zařadit dostatek bílkovin, zeleniny a ovoce, vyhýbat se smaženým potravinám a průmyslově zpracovaným výrobkům. Z pitného režimu je vhodné vyřadit veškerý alkohol, případně vyměnit sklenku vína za vinný střik. Změna stravovacích návyků však musí jít ruku v ruce se zařazením dostatku pohybu a sportovních aktivit. Zapomenout by se ale nemělo také na kvalitní spánek a odpočinek, jen celkovou změnou životních priorit se lze totiž vyhnout jojo efektu.