Víte, jak se správně vážit?

Výpočet BMI - Jaká je správná váha?

Rozhodli jste se, že něco uděláte se svou váhou? BMI kalkulačka je nástrojem, který vám řekne, do jaké váhové skupiny patříte. Výpočet doporučujeme jako první krok. K němu potřebujete nejenom výšku, ale také svou váhu. Tu většina lidí snažících s zhubnout pravidelně kontroluje. V souvislosti s tím vám poradíme, jak se správě vážit.

Jak často se vážit?

Mnoho lidí dělá při hubnutí chybu v tom, že se váží každý den. A jakmile nevidí jasné výsledky, začnou se znepokojovat. Tento postup můžeme označit za velmi chybný. Důvod je ten. Že lidská váha běžně během dne kolísá a pravidelné denní vážení nemá vypovídající hodnotu. Stačí si dát během dne více nápoje, nejít na toaletu, nebo sníst jídlo o vyšší gramáži a rázem se to podepíše i na hmotnosti těla. Jinak bude vážit v den, kdy jíte jenom zeleninové saláty a jinak v den, kdy máte klasické jídlo.

Kdy se vážit?

V návaznosti na výše uvedené je třeba myslet i na to, že o konkrétní hmotnosti rozhoduje i denní doba, kdy stoupnete na váhu. Rozdíl mezi tím, kdy se zvážíte ráno a následně i večer může být i několik kilogramů. I to je věc zcela běžná a netřeba se znepokojovat.

Na jaké váze se vážit?

Pokud máte váhu klasickou s ručičkovým ukazatelem, je zjištění přesné hodnoty velmi komplikované. Nepřesná kalibrace a špatné přečtené údajů jsou opět důvodem, proč zapsané hodnoty mohou kolísat oběma směry i v rozmezí několika kilogramů.

Co doporučujeme?

Jak se správně vážit? Ideální interval je jednou týdně, v rámci kterého by již měly být změny spojené s dietou jasně charakteristické. Týdenní úbytek může být i jeden kilogram, v závislosti na dietním režimu. Dále doporučujeme provádět vážení stále ve stejnou dobu. Ideální čas je ráno. Nejprve probuzení, následně toaleta a poté postavení na váhu. Až následně začněte s pitím nápojů a konzumací snídaně.

Vážení přizpůsobte i stravovací režim předchozí den. Příděl jídla by měl být každý týden podobný. A to s ohledem na jeho typ, stejně jako na jeho množství. To stejné platí o tekutinách. Jedině tak se vám povede pro vážení vytvořit optimální podmínky. A tím přesnější bude i BMI index.