Somatotyp člověka: Může nám jeho znalost pomoci v hubnutí?

Shutterstock.com - Typy postavy

Spousta lidí hledá různé fígle, jak rychle a efektivně zhubnout. Jedním z klíčů k dosažení optimální hmotnosti může být i znalost svého tělesného typu. Přesné pojmenování vaší tělesné stavby a kompozice, tedy složení těla, vám usnadní hledání nejvhodnějšího sportu, životního stylu a jídelníčku. Víte-li, jaký jste somatotyp, pomůže vám to v získání a dodržení štíhlé linie.

Tři základní modely

Postavu člověka, tedy jeho tělesný typ, určuje tzv. somatotyp. Ten zahrnuje celkem tři modely, a to mezomorfní, endomorfní a ektomorfní. Otcem nauky o somatotypu je William H. Sheldon, který ji vytvořil už v roce 1940. Díky němu rozlišujeme zmiňované tři tělesné typy. Endomorfní typ se dá charakterizovat jako obézní či silný, setkáváme se také s označením pyknik. Mezomorfní typ vypadá jako atlet, mívá opravdu vysoké procento svalů. Třetí typ se označuje jako ektomorfní, tedy hubený, někdy také astenik.

Postavu odhalí somatograf

Může se ale velice snadno stát, že nebudete jeden čistý typ, ale kombinace více z nich. K tomu dochází poměrně často. Vaši kombinaci nejpřesněji určí somatograf. Na základě jeho analýzy získáte informaci, jakou máte postavu a svoji charakteristiku. Poslouží k tomu rozmanitá měření. Která to jsou především? Základem je samozřejmě tělesná výška a hmotnost, ale těmito dvěma údaji to samozřejmě nekončí. Dále přichází na řadu obvod lýtka a bicepsu. Důležité jsou i rozměry stehenní a pažní kosti. Pozornost je věnována také tloušťce kožních řas, která se stanovuje pod lopatkou, nad tricepsem a nad kyčelním trnem. V čem jsou jednotlivé typy postav zvláštní a neopakovatelné?

Na pykniky pasují silové sporty

Sklony k nadváze a přibírání dalších kilogramů jsou typické pro endomorfní typy, takzvané obézní či pykniky. Nejlépe je vystihuje rozložité tělo vyznačující se oblými tvary. Mívají poměrně malý povrch těla a spíše nižší výdeje energie. Tyto typy lidí dokážou poměrně dobře nabírat svaly, ale stejným tempem bohužel přibírají i na tuku. Pro endomorfní osoby se velmi dobře hodí sporty, pro něž je typické nabírání svalstva, tedy třeba rozmanité zápasy, vzpírání. Dále vodní sporty, které vyžadují pevné svalstvo a pomáhají ho budovat. Například plavání či veslování.

Hrozí jim infarkt i mrtvice

Pyknici jsou vzhledem ke své charakteristice náchylní také k některým civilizačním chorobám. Jde především o obezitu a s tím související cukrovku druhého typu a nemoci srdce a cév, čili arteriosklerózu, infarkt myokardu a mozkovou mrtvici. Z těchto důvodů by se endomorfové měli vystříhat konzumace jednoduchých sacharidů a nasycených tuků. Posilovat by naopak měli příjem zeleniny a ovoce a bílého netučného masa, tedy drůbeže a ryb. Podstatný je pro ně i dostatek pohybu, což znamená především aerobní aktivity, tedy ty, při nichž pohyb probíhá v přítomnosti kyslíku. Řadíme sem třeba rychlou chůzi, běh, jízdou na kole, plavání. Tyto aktivity podporují spalování tuků. Právě díky nim si obézní typy snáze dokážou udržet hmotnost ve správných mezích.

Svalnatci holdují gymnastice

Druhý typ postavy se označuje jako mezomorfní, čili svalnatý. Staví na tom, že dokáže velice dobře budovat svalstvo. Chlubí se silnou a velmi pevnou kostrou. Nechybí mu široká ramena, na druhou stranu také užší boky. Silná kostra ve spojení s ohebností a dobrými předpoklady pro tvorbu svalového aparátu tyto typy jasně předurčuje pro kulturistický sport. Dále je pro ně vhodná také gymnastika, která vyžaduje obratnost a ohebnost. Díky svalové základně se ctí zvládnou i běhy sprinty. Obvykle mají středně vysoký výdej energie. Při silových trénincích, jaké se praktikují v gymnastice nebo kulturistice, poměrně rychle dokážou přibrat svalstvo.

Bílkoviny pomáhají svalům

Co se týče jídelníčku, mezomorfní postavy by měly vsadit především na vyvážený zdravý jídelníček, ve kterém nepokulhává žádná z jeho základních složek. Nesmí zapomínat na dostatečný podíl kvalitních bílkovin, a to jak živočišných, pocházejících z vajec, mléčných výrobků a masa, zejména netučného bílého, tak i rostlinných získávaných především z luštěnin. Bílkoviny tvoří základ pro tvorbu svalů. Pro doplnění energie vydané na silových trénincích jsou důležité i zdroje komplexních sacharidů získávané z obilovin a celozrnných produktů. Nezbytné jsou samozřejmě i zdravé tuky, tedy omega-3 mastné nenasycené kyseliny.

Vytrvalci vydávají hodně energie

Štíhlá až hubená postava je typická pro ektomorfní typy. Vystihuje ji slabší kostra i svalstvo. Bývají to lidé často spíše šlachovitá, s delšíma rukama a nohama. Takové typy lidí se výborně hodí k vytrvalostním sportům. Mohou z nich být běžci na delší tratě, cyklisté do vytrvalostních silničních závodů. Velmi často jde i o vyšší postavy, proto se hodí třeba na basketbal nebo skok vysoký. Ektomorfové jsou charakterističtí velkým výdejem energie kvůli tomu, že disponují velkým povrchem těla. Mají velmi málo tukových buněk.

Přibírání nemusejí řešit

Tyto typy lidí mají určitá omezení v tréninku a sportovních aktivitách. Měli by mít méně náročný trénink a mezi nimi mít dostatek přestávek. Důležité je, aby byli vždy odpočinutí. Tato daň méně náročného tréninku ale má jednu výhodu – tito jedinci vydrží ve sportech déle. Jsou přímo předurčení k aktivitám, kde je nutná delší výdrž, podmínkou však je, aby dokázali správně hospodařit se svými silami a rychle je nevyplýtvali. V oblasti jídelníčku by měli klást důraz hlavně na dostatek bílkovin, protože obecně hůře nabírají svaly, které jsou nezbytné. Zároveň musí dbát i na přísun komplexních sacharidů. Díky postavě ho neohrožuje přibírání, takže se jich nemusí bát. Potřebuje je, aby měl při vytrvalostním sportu dostatečnou energii. Proto snáze zvládne i nějaký úlet v podobě nečekané porce jednoduchých sacharidů.