Skvělý tip pro hubnutí: Využijte smoothie koktejly

Smoothie koktejl

S recepty na hubnutí se doslova roztrhl pytel. Vždyť kdo by nechtěl být štíhlý, to jistě každý z nás. Ovšem ne každému se to daří. Jaké způsoby hubnutí jsou nejefektivnější? Každý odborník na zdravou výživy vám odpoví jednoznačně. Ty, které dávají přednost vyvážené a pestré stravě, která tělu dodá živiny, které potřebuje, ale neobsahuje balast. K takovým receptům se řadí husté ovocné a zeleninové šťávy zvané smoothies.

Když nemáte čas

Smoothies představují užitečný recept, jak zhubnout. Někteří lidé nevykazují příliš silnou vášeň pro konzumaci syrové zeleniny a ovoce. Prostě jim moc nechutná, navzdory tomu, že jde o zdravou stravu. Další patří k velmi zaneprázdněným lidem a nemají čas si připravovat zeleninové a ovocné saláty, pozorně míchat ingredience a nechat dlouhé hodiny rozležet, aby se propojily chutě. Pro obě tyto skupiny jsou smoothie velmi dobrým nástrojem, jak nenásilně zařadit zeleninu a ovoce do svého jídelníčku a ušetřit čas.

Jak přijít zelenině na chuť

Kdo nemá zeleninu s ovocem příliš v lásce, a do jídelníčku je zařazuje spíše s povzdechem a z donucení, si může prostřednictvím smoothies opravit názor. Chuť výsledné šťávy s pomocí různých ingrediencí vyladí k dokonalosti, tedy podle svých priorit. Přitom se nemusí bát zkoušet, experimentovat, aby našel chuť, která mu nejvíc sedne. Potom zjistí, že jeho chuťové buňky nápoj přijímají spokojeně a s povděkem. Přinutit se jíst zeleninu a ovoce díky tomu nemusí být nadlidským úkolem, ale docela příjemnou záležitostí.

Rychlá a jednoduchá příprava

Podobně můžeme smoothies doporučit skupině časově zaneprázdněných lidí. Mnozí z nich argumentují, že nemají kdy na to, sekat zeleninu na drobné kostičky, promíchávat, ladit chuť, nechávat rozležet. To je pochopitelné. Příprava salátů je mnohdy časově poměrně náročnou záležitostí. I ti nejzaneprázdněnější lidé si ale většinou najdou chvilku na to, aby na hrubé kusy nasekanou zeleninu či ovoce nasypali do mixéru. Po rozmixování mají výsledek svého snažení k dispozici za pár vteřin. Časová úspora je tedy vysoká. Smoothies připravíte velmi rychle a jednoduše.

Skvělé pití na cesty

Pro jedince s nedostatkem času mají smoothies i jednu další výhodu. Rozmixovaná tekutina se dá přelít do kelímku s uzavíratelným víčkem nebo také brčkem. Některé mixéry mají dokonce rovnou oddělitelný kelímek, který po zpracování vyjmete z přístroje a máte rovnou uzavřenou sklenici pro uchování. Nebo si můžete přelít tekutinu do plastové lahve. Připravené smoothie tak můžete popíjet brčkem či malým otvorem třeba cestou do práce nebo kamkoliv jinam.

Méně bývá více

Nejlepší je najít si svůj vlastní koktejl na míru. Můžete se inspirovat celou řadou různých receptur a receptářů. Literatury o přípravě smoothies je na trhu celá řada. Zkuste něco jednou, poprvé, ochutnejte a potom můžete dolaďovat podle vlastní chuti. Přidat ingredienci, kterou máte v oblibě, zjemnit chuť. Začněte něčím jednodušším s méně kombinacemi. Ostatně jako mnohde i jinde, i při přípravě mixovaných nápojů platí heslo: Méně je více. Koktejl přeplácaný vším možným, ve kterém se budou jednotlivé chutě vzájemně přebíjet, vám radost neudělá.

Na posílení imunity i proti stresu

Skvělým tipem na hubnutí je mangový koktejl s mlékem. Vzhledem k obsahu vitamínů a minerálů vám pomůže i zlepšit imunitu proti nachlazení. Potřebujete větší mangový plod a čtvrt litru polotučného mléka. Mango je bohaté na vitamín C a E, ale také vitamíny B6 a B12. Kromě toho obsahuje pestrou škálu minerálů hořčíkem, draslíkem a sodíkem počínaje a třeba mědí, železem a zinkem konče. To samé mléko, v němž se kromě vitamínů B6 a B12, nachází i velmi důležité vitamíny A, C a D. Samozřejmě nechybí ani minerály, a to především vápník, dále hořčík, draslík a sodík. Vysoký obsah hořčíku a draslíku mangové smoothie také katapultuje do sfér vhodných antistresových nápojů – jak známo, především hořčík je užitečný proti stresu.

Letní vitamínová bomba

Pozvolna se blížící léto vybízí k přípravě jednoho letního smoothie. K jeho přípravě potřebujete čtvrtku menšího melounu, banán, pět středně velkých jahod a dvě polévkové lžíce nastrouhaného kokosu. Meloun je antioxidantem, podporuje vylučování vody a krevní oběh. Najdete v něm vitamíny A, B1 a B2 i C, minerály vápník, draslík, hořčík, sodík, železo, zinek i měď. V jahodách narazíte na vitamíny A, B, C a E, z minerálů kromě draslíku, vápníku, hořčíku také na zinek a síru, vápník a hořčík. Podpůrně působí na metabolismus, zabraňují tvorbě močových kamenů. V banánech se nalézají vitamíny B2 a B6, dále také C, D, E. Opět tu je celá řada minerálů sodíku, draslíku a hořčíku až fosfor, zinek, mangan, měď a železo. Bojuje proti odvápnění kostí, hodí se pokud máte vysoký krevní tlak. V kokosu se objevují vitamíny A, B6, B12, C a D a opět pestrá škála minerálů od hořčíku až po vápník či železo. Kokos je užitečný na podporu spalování tuků, snížení cholesterolu, působí protizánětlivě.

Proč si tedy dopřávat mixované ovocné a zeleninové šťávy?

  • Pro mnoho z nás je často problém doplnit požadované denní dávky minerálů a vitamínů, protože naše strava nebývá příliš pestrá a zapomínáme na dostatek zeleniny a ovoce. Smoothies je výbornou možností, jak tento deficit vyřešit. Stačí jedna sklenice nápoje se správným složením a vaše tělo získá celou doporučenou denní dávku vitamínů.

  • Složení smoothies si můžete přizpůsobit svým potřebám. Nemusíte se vždy řídit jenom předem danými recepturami. Zde máme na mysli nejenom otázku výsledné chuti, ale především vitamínového a minerálového složení. Trpíte chudokrevností a chybí vám třeba železo? Potom můžete do smoothie zařadit například špenát, který ho obsahuje velké množství.

  • Koktejly v uzavřené nádobě můžete konzumovat v podstatě kdekoliv vás napadne, vzít si třeba na cestu hromadnou dopravou.

  • Kombinací různých ingrediencí můžete překonat odpor k některým druhům sice zdravé, ale nepříliš chutné zeleniny či ovoce. Snadno je vypijete a ani nepocítíte nechuť. Třeba červená řepa je nesmírně zdravou zeleninou, ale nepříliš vábně vonící a chutnající kompoty ze školních jídelen k ní v mnoha lidech vypěstovaly silný odpor. Pokud ji zařadíte do smoothie, najednou zjistíte, že vůbec nemá špatnou chuť a vytěžíte maximum z jejího nutričního složení.

  • S pomocí šťáv můžete výborně detoxikovat trávicí systém, tedy žaludek a celý střevní trakt, ale také játra a ledviny.

Doplňte proteiny a pozor na vlákninu

Pozor ale na dvě věci. Někteří lidé mají snahu nahrazovat běžnou stravu smoothie koktejly. To rozhodně nedělejte. Svádět k tomu mohou například horké letní dny, kdy se většině lidí nechce moc jíst, ale potřebují zvýšený příjem tekutin. Jenže i když smoothie obsahují spoustu minerálů a vitamínů a z ovoce a zeleniny také sacharidy, nenajdete v nich bohužel proteiny. Proto byste měli smoothie doplnit proteinovými přípravky. Také byste ale s nimi neměli počítat jako s náhradou pestré stravy, vyvážený jídelníček je vždy důležitý. Zároveň byste to s množstvím smoothie neměli přehánět. Některé z nich, zejména ty s vyšším obsahem zeleniny, obsahují větší množství vlákniny, což se může stát příčinou střevních obtíží, zejména pokud nejste na podobný způsob stravování zvyklí.