Saunování utuží vaše zdraví

Shutterstock.com - Sauna a wellness

Řada lidí minimálně jednou v životě zavítala do sauny. Většina z nás ale nemá dostatečné informace o tom, jak se saunovat tak, abyste vytěžili maximum z pozitivních účinků podmínek panujících v sauně, ale zároveň nijak neohrozili svoje zdraví. Před tím, než navštívíte saunovou lázeň byste měli vědět, jak se na ni správně připravit a co dělat hned poté, když ji opustíte. Jaké jsou výhody sauny a na co byste si naopak měli dát pozor?

Liší se teplotou i stráveným časem

Existuje několik druhů saun. K dispozici je například finská sauna, tedy suchá sauna, stejně jako mokrá a parní sauna. Jejich využití je velice podobné, i když v každé z nich se setkáte s poněkud odlišnými podmínkami, pokud jde o teplotu v místnosti i vyzařované teplota. Jiný bývá také u každé z nich čas, který v ní smíte strávit.

Maximálně 40 minut

Například ve finské sauně může být ve chvíli dosažení teplotní vrcholu až 110 ° C. Na dřevěných lavicích se dá jako sedět, také ležet. Nesmíte sem ale vstoupit bez ručníku, na který si buď sednete či lehnete, bude pohlcovat váš vylučovaný pot. Abyste saunu neznečistili, měli byste sem přijít až ve chvíli, kdy se pořádně vysprchujete. Proces suchého saunování spočívá v tom, že nazí a umytí nejprve prohřejete svoje tělo. Následně se ochladíte, a to podle možností a chuti buď ve sprše nebo v bazénu. Konečně do třetice spočinete uvolněně na lehátku, kde budete přikrytí osuškou odpočívat. Vhodné je absolvovat buď dva nebo dokonce tři takové saunovací cykly. Jste ovšem omezeni časem, neměli byste strávit dobu delší než 40 minut, to v zájmu zachování zdraví.

Teplo z horkých kamenů

Princip mokrého saunování spočívá v tom, že voda je nalévána na horké kameny a tímto způsobem se do prostoru uvolňuje teplo. U tohoto typu saunování dosahuje teplota v místnosti zhruba 65 °C. Obvykle se mokré saunování odehrává v sedě, uvolněně se posadíte na lavici ve vyhrazené místnosti. V tomto případě se také doporučuje používat cykly, zde je však doba povoleného pobytu mnohem kratší, než je tomu u suché sauny. Neměli byste zde setrvat déle než 15 minut.

Zapomeňte na fyzickou námahu

Ještě kratší čas bývá vyhrazen pro parní saunu, která je vyhřátá na přibližně 55 °C. Pečlivě si odpočítejte pouhých 10 minut, během kterých bude vaše tělo vyhrazeno střídavému prohřívání a potom ochlazení vodou ve sprše. Po využití parní sauny je nesmírně důležité dopřát si odpočinek a zaměřit se hydrataci organismu. Zároveň se po tomto druhu saunování vystříhejte jakýchkoliv náročnějších fyzických aktivit.

Správný postup

Chcete-li se saunovat, stojí za to zapamatovat si, že byste to neměli dělat bezprostředně po vydatném jídle. Nejlepší je vsadit na lehké jídlo asi dvě hodiny předtím, než do lázně vyrazíte. Před vstupem odstraňte šperky a jiné kovové předměty, abyste zabránili hrozícím popáleninám od kovu při vysokých teplotách. Jak již bylo zmíněno, je nutné se před vstupem důkladně umýt a také zahřát nohy, pokud jsou studené. Ve zkrácené podobě pravidel pro používání sauny vytvořených hlavním hygienickým inspektorátem čteme mimo jiné také, že byste před vstupem do sauny neměli používat pleťové vody a krémy. Odložte také brýle a kontaktní čočky, i když neexistují žádné kontraindikace pro použití saunové lázně s nimi, je to ale rozhodně bezpečnější saunovat se bez nich. Uvádí se také, že byste během ochlazování svého těla ve sprše neměli používat mýdlo. Je také důležité odpočívat a doplnit tělu správné množství tekutin.

Výhody saunování

Mnoho lidí využívá saunu hlavně k odpočinku a relaxaci. Pravidelné používání saunových lázní může přinést benefity pro vaše zdraví. Pozitivně ovlivňují imunitní, osteoartikulární, nervový, endokrinní a kardiovaskulární systém. Zlepšuje se imunita i stav kožních chorob. Můžete docílit poklesu krevního tlaku a hladiny cholesterolu v krvi. Podpoříte kardiovaskulární systém. Utlumíte stres. Zlepšíte kvalitu svého spánku. Vyčistíte tělo od toxinů. Utišíte revmatické bolesti. Povzbudíte metabolismus k vyšším obrátkám. Nastartujete proces hubnutí.

Na vysoké teploty si postupně zvykejte

Doporučuje se používat saunu jednou týdně. Díky tomu můžete posílit tělo a procítit účinky, které na ně sauna bude mít. Budete-li ovšem ignorovat určitá pravidla, mohou saunové koupele mohou mít opačný účinek. Pak mohou napáchat více škody než užitku. Stojí za zmínku, že tělo by si mělo postupně zvykat na vysoké teploty panující v saunách. Není vhodné vystavit ho teplotnímu šoku, to by se vám mohlo neblaze vymstít. Proto se doporučuje nejprve použít nejnižší lavičky v sauně, kde přece jenom panují nižší teploty a teprve poté, když si zvyknete, se přesunout na vyšší, tam v prostoru vzduch dosahuje mnohem vyšších teplot. V případě, že se nebudete cítit dobře, nebo vás dokonce přepadne nevolnost, je třeba saunu okamžitě opustit.

Kdo nesmí do lázně?

Správné používání sauny by nemělo mít negativní vliv na zdraví. Proto těsně před zahájením procedury spojené s přehřátím těla stojí za to poradit se s lékařem. Především by to měli dělat lidé, kteří trpí chronickými nemocemi. Do sauny by neměly chodit těhotné ženy ani dámy v době menstruace. Dále je nevhodná pro nemocné epilepsií, lidi trpící trombózami a aterosklerózou nebo těmi, kteří nedávnou prodělali srdeční infarkt či mají nestabilizovaný vysoký krevní tlak. Kontraindikací je rovněž akutní infekce, nemoci štítné žlázy a hormonální potíže. Nevhodná je pro děti, Vstup mají zapovězen i osoby, které před návštěvou požily alkoholické nápoje.