Rychlost spalování ovlivní tepová frekvence. Jaká je optimální a jak jí dosáhnout?

Posilovna pro ženy

Jakmile se vám při dietě zvýší tep, berte to jako velké plus. Zrychluje se vám metabolismus a tak dochází také k rychlejšímu spalování vašich tukových zásob. Proto je při dietě obecně žádoucí vykonávat ty aktivity, kde je tep dlouhodobě vysoký. Tento typ aktivit označujeme jako aerobní, nebo modernějším slovem kardio.

Důležité je dosáhnout optimální tepové frekvence

Nutno říci, že nejlépe vaše tělo spaluje tuky, pokud dosáhnete takzvané optimální tepové frekvence. Ta je v rozmezí mezi 55 a 70 procenty vašeho tepového maxima. Čím déle se vám povedete tepovou frekvenci držet na těchto hodnotách, tím déle budete vaše tělo spalovat tuky v tom nejlepším režimu. Nelze samozřejmě říci, že při jiném tepu by je nespalovalo, ale při nižší tepové frekvenci to není až tak efektivní a při vyšší může hrozit nadměrná zátěž vašeho organismu.

Jaké je vaše maximum?

Abyste věděli, jaká je pro vás optimální tepová frekvence, měli byste si určit to, jaké je vaše maximum. K tomu může posloužit orientační výpočet, který je však velmi individuální a ovlivňují ho geny, aktuální forma a kondice, stejně jako to, zda jste muž nebo žena, ale i to, kolik vám je let. Orientačně lze říci, že u mužů se jako maximum bere hodnota 226 tepů, minus váš věk. V případě žen se jedná o maximum o hodnotě 220, minus váš věk.

Jak tepovou frekvenci zvýšit?

Nyní už víte, jaké je vaše orientační maximum, ze kterého si vypočítáte i orientační optimální tepovou frekvenci, při které dojde k nejlepšímu spalování tuků. A jak této tepové frekvence dosáhnout? Samozřejmostí je správný pohyb. K dosažení správných hodnot může u netrénovaného jedince postačit i běžná nebo svižnější chůze, nebo rekreační jízda na kole. Se zvyšující-se kondici bude třeba přidat. Mezi optimální aktivity tak můžeme zařadit třeba běh, svižnou jízdu na kole, plavání, ale také kolektivní aktivity jako je Zumba či aerobic.

Jak se dá tep měřit?

Dnes už to není nic složitého. I za pár stovek lze pořídit různé fitness náramky, které dokážou s orientační přesností změřit aktuální tepovou frekvenci. Stejně tak mohou být senzory umístěny i na různých trenažérech, jako je rotoped nebo běžecký pás. Komu nevadí investovat do měření tepu více peněz, nabízí tuto funkci téměř každé lepší chytré hodinky.