Redukční režim podle průkopnice počítání kalorií

Shutterstock.com - Břicho a boky

Americká lékařka Lulu Hunterová Petersová (1873-1930), považovaná za zakladatelku moderní dietologie, se ve své knize „Dieta zdraví: Klíč ke kaloriím“ zmínila, co jedla, když praktikovala redukční režim s pouhými 1200 kaloriemi denně. Samozřejmě se nemusíte řídit jejím menu, protože jde o pravdu dosti drastický hubnoucí režim, ale jako ukázka jde o zajímavý příklad.

Přizpůsobte se svým potřebám

Sama Lulu, průkopnice počítání kalorií, podotýká, že svým hubenějším přátelům nedala vzorové menu, protože se bála, že by se případně mohlo rozrušit a nabourat jim trávení. Jenom ve stručnosti shrnula, co jedla, když přešla na redukční režim, který pro ni znamenal denní příjem 1200 kalorií. Poznamenává, že většinu kalorií zkonzumovala k večeři, tedy jako závěrečné jídlo dne, což se samozřejmě nemusí každému líbit. Řada lidí by si podle ní raději porce rozdělila během celého dne, to určitě víte sami ze svých zkušeností. Na druhou stranu v tomto meze neklade. Můžete se přizpůsobit své fantazii, svým potřebám, protože podle jejího názoru nenastane žádný rozdíl, pokud váš celkový počet kalorií snězeným za den zůstane v rámci vašeho redukčního limitu zachován. Nezáleží tedy na tom, jak si kalorie rozdělíte, můžete si všechno přizpůsobit tomu, jak vám to nejlépe vyhovuje.

Odchylky od současných názorů

Zároveň vás Lulu ubezpečuje, že se rozhodně nemusíte řídit jejím menu. Může vám zkrátka posloužit jako ukázka jedné z možností, byť třeba poměrně radikální. Prostudujte si ho a vyberte si vlastní cestu. Mnozí podle Hunterové hubnou tak, že přejdou na režim bez snídaně nebo bez oběda. Pokud shodí nadbytečná kila, je to proto, že snížili svoji denní konzumaci potravin, tedy denní příjem kalorií, a nikoliv kvůli tomu, že zvolili stravovací režim bez snídaně nebo bez oběda. To je v rozporu s předpoklady některých současných nutričních poradců, kteří zdůrazňují pravidelnost stravování a chtějí, abyste si porce rozdělili do alespoň tří (snídaně, oběda a večeře) nebo někdy i pěti jídel (včetně dvou svačin – dopolední a odpolední), protože je to optimálnější režim než dlouho hladovět. Také uvádějí, že je vhodné jíst každé 3-4 hodiny, protože tělo pak ví, že dostane další dávku jídla a nemá potřebu schovávat na horší časy.

Jenom malé jídlo na úvod dne

Podle Lulu to vypadá, že se tuk odbourává rychleji, když je hlavní jídlo uprostřed den a na večer zbude pouze 200 nebo 300 kalorií zkonzumovaných ve formě ovoce. Tímto způsobem prý hubnete, když spíte. Můžete ale dát přednost většímu množství kalorií k snídani, nebo naopak vůbec žádným, tedy vynecháním snídaně – tuto metodu ale řada odborníků také odsuzuje, protože úvodní jídlo dne, kdy člověk nejlépe spaluje považují za mimořádně důležité. Lulu sama poznamenává, že se vám možná systém malé nebo žádné snídaně nebude zdát dobrý, ale pro ni samotnou to po cvičení a koupeli znamenalo ideální začátek dne posadit se jenom k malé snídani a číst si při tom noviny. Také prý zjistila, že dva šálky mírně horké vody se šťávou z citronu odpovídají požadovaným kaloriím stejně dobře jako toast a vodnatá káva, a jsou pravděpodobně lepší variantou snídaně. Dodává, že vy možná na úvod dne zatoužíte po nějakém ovoci.

Snídaně podle Hunterové

1 plátek velmi suchého hrubého chlebového toastu 1/4 palce. tlustý

50

Kousek másla

25

Káva

00

 

——

Celkem

75

Oběd podle Hunterové

1 kukuřičný muffin

125

1 kousek másla

100

1 šálek kávy s 1 polévkovou lžící smetany

50

 

———

Celkem

275

salát z

Hlávkový salát, velké množství, prakticky

00

Sýrový dresink Roquefort

100

Uvádí, že sýrový dresink z Roquefort byl její oblíbený, osmina kostky sýra v troše octa, bez oleje, tak, aby hodnota nepřekročila sto kalorií. Podle jejího názoru ale můžete dát přednost pečenému jablku nebo dvěma rajčatům, případně misce sušených švestek nebo kousku tvarohu. Hlavní věc je jíst to, co chutná vám, ne co vyhovuje jí a spočítat si kalorie, které sníte.

Večeře podle Hunterové

Zeleninová polévka, nebo bujón, bez tuku; nebo malá ústřice koktejl

25

Libové maso nebo humry nebo ryby

300

Velká porce nevařeného salátu nebo zelí, prakticky

00

Majonéza nebo olej

50

1 velké rajče nebo květák,

 

nebo fazole, mrkev nebo tuřín

 25

1 střední krajíc chleba nebo 1 střední brambor

100

1 kousek másla

100

dezert

100

Voda

00

1 šálek cereální kávy, čiré, prakticky

00

 

————

Celkem

700

Shrnutí

Snídaně

75

Oběd včetně salátu

375

Večeře

700

 

———

 

1150

Chybí 50 kalorií

Zbývá tedy ještě dalších 50 kalorií na celkových 1200, které můžete sníst, než půjdete spát, pokud budete mít hlad. Například malý šálek horkého odstředěného mléka, který můžete vypít před spaním na zklidnění. Hunterová zároveň zdůrazňuje, jak důležité je potravu dobře žvýkat, nehltat. Díky zkonzumujete méně jídla, klidně třeba polovinu v porovnání s tím, kolik jste jedli předtím, než jste přešli na tento stravovací režim. Více si také jídlo vychutnáte. A především uvádí odpověď na otázku, kdy začít hubnout. Doporučuje nic neodkládat na zítra nebo na pozdější dobu a začít hned teď, okamžitě. Brzy se tak z nového stravovacího režimu stane zvyk, který vám přejde do krve a už nebudete mít snahu vrátit k předchozímu přejídání.

Plánujte a dopřejte si potěšení

Co tedy máte podle Lulu dělat, abyste zhubli? Především si naplánovat další den, abyste snědli opravdu jenom tolik kalorií, kolik jste se rozhodli, ne více. Dále začít s nízkokalorickou stravou nejprve jeden den v týdnu. Prostudovat si seznam potravin a sestavit si menu, které obsahuje součty kalorií nižší, než je vaše udržovací dieta. Věnovat pozornost sestavení jídelníčku, aby šlo opravdu o vyváženou stravu obsahující tuky, sacharidy, bílkoviny a dostatek zelené zeleniny a ovoce. Musíte podle ní důkladně rozžvýkat každé sousto. Nezapomenout, že se budete cítit dobře, když odoláte pokušení přejídat se a konečně zařadit každý den pohyb. Pokud budete mít pocit, že zemřete, pokud nesníte nějakou sladkost, dopřejte si ji. Lulu to dělala tady a svoje denní menu pak před večeří doplnila následovně:

1 miska čiré polévky

25

1 krekr

25

 

———

Totální

50

Jak zdůraznila, tím uspokojila svoje domnělé potěšení z hříchu a netoužila už po čokoládových krémech a jiných kalorických bombách.