Proteinová dieta

Proteinová dieta

Proteinová dieta je poslední roky velmi populárním dietním programem, který je zaměřený primárně na redukci váhy. Jeho charakteristickou je úprava jídelníčku tak, aby došlo ke zvýšení dávek bílkovin a zároveň ke snížení dávek sacharidů. Toto má v těle navodit stav označovaný jako ketóza. Během něho začne tělo z důvodu nedostatku sacharidů hledat jiné energetické zdroje. Ty nejda v tucích, které aktivně využívá a tím je spaluje. Výsledkem je efektivní redukce váhy.

Proteinová dieta přináší řadu výhod

Kladů, které proteinová dieta přináší, je více než dost. Mezi hlavní patří její jednoduchost. Stačí si pamatovat, že základem stravovacího plánu je minimum sacharidů, a naopak maximum bílkovin. Zároveň není nutností jídla nijak komplikovaně vážit, ani není nutné počítat kalorie. Potravin v doporučených kategoriích je celkem dost, což slibuje rozmanitost i to, že lidské tělo nebude hladovět. Zároveň se naučí získávat zdroje energie z tuků, což následně vede k tomu, že se není třeba obávat únavy či apatie, jako je tomu u různých drastických redukčních diet.

Jaký má proteinová dieta jídelníček? Co dovoluje?

Podívejme se na seznam potravin, které proteinová dieta doporučuje. Tedy na to, jaký má proteinová dieta jídelníček. Jak bylo zmíněno, mělo by se jednat hlavně o jídla, která jsou bohatým zdrojem bílkovin. Z běžných potravin zde najdeme v podstatě jakékoliv maso, ale i salámy a uzeniny. Též je možné konzumovat četné mléčné výrobky, od tvarohů, přes jogurty a sýry. Vždy je důležité hledět hlavně na obsah sacharidů, který by měl být minimální. Dalším vhodným zdrojem bílkovin jsou nejenom slepičí vejce.

Kromě standardních potravin existují i hotová proteinová jídla, vyrobená přesně podle požadavků této diety. Tím lze jídelníček zajímavým způsobem rozšířit. Patří sem nejenom koktejly, ale i různé omelety, pudinky, palačinky, polévky, nebo dokonce i specifické typy cukrovinek, které přijdou vhod jako rychlá svačina.

Co bílkovinová dieta naopak zakazuje?

Co jíst, to již víte. Nyní se podíváme na kategorii druhou. Tedy na jídla, které jsou takzvaně zakázaná. Jde o všechna ta, která obsahují nadmíru sacharidů. Jedná se jak o běžná sladká jídla, tak i různé sušenky a pochutiny. Problémem jsou také výrobky z mouky, včetně standardního pečiva. Vysoký obsah sacharidů však mají i klasické přílohy, jako jsou knedlíky, těstoviny, rýže, nebo brambory. I ty je třeba z jídelníčku vynechat.