Proč začít hubnout právě na jaře?

Shutterstock.com - Jaro

Jarní hubnutí má svoje výhody. Nový život nabízí nový start. V první řadě jde o to, že máte pro svůj jídelníček k dispozici čerstvé sezónní suroviny. V druhé řadě sluneční paprsky začínají lákat k větší aktivitě. Můžete se více hýbat, a to přímo vybízí ke shazování kilogramů. Venku můžete být i do pozdějších hodin, což také povzbudí vaši náladu, protože i psychika jednoznačně nahrává hubnutí.

S dobrou náladou to jde lépe

Lepší počasí vybízí k aktivitě. Bez nadsázky je sluníčko vzpruhou pro tělo i duši. Možná ještě bojujete s jarní únavou, která se dostavuje po zimě. Proto je důležité načerpat energii, nepřepínat síly. Výhodou je, že s přibývajícími slunečními paprsky nyní necítíte potřebu se přejídat. Obvykle to totiž funguje tak, že šedivé nebe, nedostatek slunečního svitu, zima za okny nás tak nějak automaticky žene ke konzumaci sacharidových bomb. Krátké zimní dny a tma rozhodně nejsou impulsem k hubnutí. Kvůli vnějšímu chladu máte potřebu doplňovat energii. Méně pohybu také zpomaluje metabolismus. A hubnutí začíná v hlavě, všechno se točí kolem duševní pohody, bez ní se nic nedaří. S jarem ale přichází dobrá nálada a psychická pohoda je prvním krokem k tomu pustit se do hubnutí. Jarní shazování kil přitom není o tom, že by náš metabolismus pracoval jinak než v zimě, jenom jsme psychicky lépe nastavení.

Zmenšujte porce

Základem jarního hubnuté je samozřejmě vyvážený jídelníček. Jaro je také dobrým okamžikem, kdy můžete začít zmenšovat porce. Právě díky tomu, že získáváte energii zvenčí, tedy ze slunce a čerstvého vzduchu, nemáte potřebu ji hledat v jídle. Snáze tak zvládnete omezování v jídle. Můžete zkusit jíst méně příloh nebo je přímo vyměnit za jarní zeleninu. Ředkvičky, baby karotka, petržel, hrášek. Nejvhodnější příprava zeleninových příloh třeba z baby karotky, hrášku či kukuřice je na páře. Tento způsob vaření je velice šetrný, nezničí vám vitamíny obsažené v zelenině. Můžete zkusit i zelené fazolky, mungo fazole. Chcete-li si dopřát jarní očistu střev, skvěle vám s tím pomůže třeba naklíčená čočka, stejně tak naklíčený hrách. Obecně naklíčené luštěniny jsou výživově mimořádně hodnotné. Dodají tělu tolik potřebné enzymy.

Nehltejte a pořádně kousejte

Zkuste si také jídlo více vychutnávat. Začíná to už pěknou úpravou jídla na talíři. Jarní zelenina vybízí k tomu, abyste si ji hezky naaranžovali. Jíte také očima. Jestliže se nasytíte už pohledem na pěkně upravené jídlo, nesníte toho tolik a nevrhnete se na pokrm tak rychle. Nejdříve se pokocháte tím, jak vypadá. I to je součástí hubnutí. Když už se do pěkně vypadajícího jídla pustíte, nehltejte, jezte pomalu. Každé sousto pořádně rozkousejte. Taková strategie také přispívá k dřívějšímu pocitu nasycení. Nejezte také u počítače, u televize. Když jíte, věnujte se pouze jídlu. Pokud jíte a přitom klikáte do počítače, zpravidla toho sníte větší množství než tehdy, pokud se soustředíte jenom na svůj talíř.

Sklízejte zelené z louky

Nastává také čas jarních salátů. Zapomeňte na skleníkovou zeleninu ze supermarketů a vyměňte ji za mnohem výživnější byliny z našich luk. Jarní cibulka nebo pažitka je také vitamínovou bombou. Dopřejte si ji na chlebu s lučinou. Můžete si z nich připravit svěží jarní saláty plné zeleného. Dopřejte si je k hlavnímu jídlu, obědu. I díky tomu toho sníte méně a doplníte vitamíny a minerály. Nezapomínejte ani na pitný režim, ideálně popíjejte během celého dne po doušcích. Čistou neperlivou vodu můžete doplnit čaji z bylinek, které začínají růst na loukách. Například smetanka lékařská, mladé kopřivy. Také zeleninové šťávy vám dodají energii. Můžete si dopřát také odlehčovací zeleninové a ovocné dny.

Dopřejte si vývary a smoothie

Zdrojem energie je i chutný jarní zeleninový vývar, který působí doslova životodárně. Dodá vám vitalitu. Myslete na to, že jarní strava znamená především spoustu zeleniny a lehká jídla, která nezatíží žaludek. Samozřejmě potřebujete i proteiny, vsaďte proto na vajíčka a lehčí maso, kuřecí, krůtí. Ve vašem jídelníčku ba také neměly chybět ryby. Vynikající jsou také smoothie koktejly do kterých můžete přidávat zeleninu jako třeba špenát, mangold, využít i naklíčené obilí, různá semínka. Připravíte si tak velice chutný nápoj plný vitamínů a minerálů, stopových prvků. Zeleninové kaše jsou dalším chutným způsobem, jak dodat tělu co potřebuje. Mnozí nemají dobré vzpomínky na hrachovou kaši ve školní jídelně, ale když se umí udělat, jde o velice dobrý a výživný pokrm.

Projděte se s přáteli

Dopřejte si denně krátkou procházku. Tím nejpřirozenějším pohybem, při kterém zapojujeme všechny svalové partie, je právě chůze. Je přitom naší velkou chybou, že chodíme velmi málo, nebo dokonce vůbec. Pokud vážíte 80 kg a ujdete denně 4 km rychlostí asi 4 km v hodině, spálíte 254 kcal. Proti běhu nebo týrání v posilovně sice spálíte méně, ale za to si můžete vychutnat pohled do krajiny, spojit příjemné s užitečným třeba tím, že se půjdete projít s přáteli. Okysličíte mozek, můžete probrat žhavé novinky a ještě uděláte něco užitečného pro svoje tělo. Pokud vás tedy týrání těla v posilovně nebaví, tak procházky jsou užitečné pro vaši kondici a dosáhnete jimi štíhlé linie také. Trasy procházet můžete také pravidelně různě obměňovat, abyste se nenudili a načerpali nové zážitky.

Pohyb se musí stát součástí života

Zařaďte také pohyb do svého každodenního života. Stačí zdánlivé maličkosti, ty ale mohou proměnit váš život. Choďte alespoň část trasy do práce pěšky. Pracujete ve třetím patře? Zapomeňte na výtah a jděte po schodech. Jděte na oběd pěšky. I krátká chůze se počítá. Naplánujte si dovolenou spojenou s aktivním odpočinkem. V dnešní době jsme z práce většinou vyčerpaní hlavně fyzicky, proto je fajn spojit relax s aktivním pohybem v podobě chůze, třeba pěší túry s nějakým zajímavým výletním cílem. Chůzi můžete změnit v intervalový trénink. Střídejte pomalejší chůzi s během, rychlejší chůzí. Můžete si jít zaběhat, vytáhnout inline brusle, zajezdit si na kole.