Proč přibíráme? Mohou za to nemoci, nebo psychika

Obezita

Cvičíte a držíte dietu, přesto se váha nemění nebo dokonce stoupá? Je pochopitelné, že přiberete pár kilogramů po prázdninách, protože nemáte tolik pohybu. Obdobně, když strávíte šest týdnů na lůžku kvůli zlomenému kotníku a jediná vaše zábava je sledování kuchařských show v televizi, což doplníte bolestným v podobě nějakého dortíku. Ale proč přibíráte, když nejíte více a k tomu cvičíte? Je v tom nějaká temná magie? Někdy si ani změn ve vašem životě nevšimnete, ale přiberete každým rokem nějaké to kilo, abyste po pár letech vstupovali do ordinace obezitologa s pěknou dávkou nadváhy. Jaké jsou nejčastější příčiny skrytého tloustnutí?

Špatná hladina glykémie nebo problémy se štítnou žlázou

Už nějakou dobu přibíráte a bojujete s hmotností? Nechte se vyšetřit internistou, zda není narušená vaše hladina glukózové tolerance a porušená lačná glykémie, což jsou projevy prediabetu, kdy je hodnota glykémie zvýšená, ale stále se nejedná o cukrovku jako takovou. Obdobně vás lékař vyšetří na hypotyreózu, což je porucha štítné žlázy, která neprodukuje dostatek hormonů, což vede ke zpomalení metabolismu a s tím souvisejícím přibýváním na váze.

Co můžete v takovém případě udělat? Nejúčinnějším způsobem, jak nedopustit rozvinutí cukrovky 2. typu je jíst stravu s nízkým obsahem rafinovaných a přidaných cukrů a zvýšit fyzickou aktivitu, protože svaly po cvičení lépe reagují na inzulín. Jako fyzickou aktivitu doporučuje řada odborníků obyčejnou chůzi a dosažení mety 10 000 kroků denně.

Za tloustnutím stojí stres a vyčerpání

Co všechno během dne řešíte? Práci, své dospívající děti, staráte se o stárnoucí rodiče a po večerech sledujete dokumenty o celkově špatném stavu světa? Budete se divit, ale stres a nedostatek spánku mohou způsobit celou kaskádu hormonálních změn, které ovlivňují váš metabolismus, což vede k pocitům hladu.

Stres zvyšuje produkci hormonů, jako jsou ghrelin a kortizol, které podporují chuť k jídlu, protože posílají do mozku informaci o hladu, také zvyšují celkově apetit a vytěsňují hormon leptin, který naopak pomáhá cítit nasycenost. Z toho lze odvodit, že stres vede k přibírání na váze a snižuje schopnost dobře si odpočinout a vyspat. Nedostatek spánku opět vede k jedinému – přibírání na váze. Co můžete udělat? Vyzkoušejte nejen sílu pozitivního myšlení a zkuste vytěsňovat některé problémy, naučte se také lépe spát. Podle studií při spánku ve světle dochází k vyšší hladině inzulínu v krvi, proto je vhodné spát v úplné tmě. Investice do žaluzií nebo závěsů se tedy více než vyplatí.

Jaké jsou další důvody tloustnutí podle odborníků?

Mezi dalšími důvody, které mnozí uvádějí, je velikost porcí, která je mnohem větší, než si dotyční myslí. V domácím prostředí se nám může zdát, že porce navyšujeme jenom nepatrně. Ale v konečném součtu to může způsobit roční přebytek váhy až o jednotky kilogramů. Dalším důvodem může být zlozvyk stravovat se ve špatnou denní dobu, čímž se myslí hlavně v době od 21. hodiny večerní do 6. hodiny ranní. Noční občerstvení stojí také za vysokým výskytem obezity. A neméně důležitý fakt je, že někdy zdánlivě „zdravé“ jídlo je plné kalorií, příkladem budiž celozrnné potraviny, jogurty nebo avokádo. I při konzumaci zdravých potravin je totiž důležité počítat kalorický příjem. Svou roli v tloustnutí však může hrát také věk a zpomalení metabolismu. S tím však může pomoci pohyb nebo změna jídelníčku.