Proč na podzim přibíráme a jak v tomto ročním období hubnout?

Shutterstock.com - ořechy

Na podzim se tělo snaží nabíráním tuku získat zásoby na zimu. Je to přirozené. Dnes ale žijeme v jiném prostředí než před mnoha tisíci lety a tyto nejenom, že nespotřebujeme, ale vůbec je nepotřebujeme. Jak se tomuto vyhnout a na podzim nepřibrat?

Zásoby tuku nepotřebujeme

Doba podzimu znamená pro zvířata, že si musí zajistit dostatek tukových zásob na přežití zimy. Mění letní srst za zimní. Příroda nám také naznačuje, že se máme zařídit podle aktuálního ročního období a nabrat na zimu. Jenže naše podmínky pro život jsou nyní už mnohem příznivější než kdysi. Pobýváme ve vytápěných místnostech, jezdíme v autě, ve kterém si můžeme zatopit – takže tuk, který by nás měl chránit proti chladu, vůbec nepotřebujeme. Naopak nabírání tuku jenom zvyšuje rizika kardiovaskulárních chorob.

Dopujte se červenou řepou

Jak se tedy s tímto voláním přírody, které pro nás naopak může mít negativní důsledky, vypořádat? Vhodně zvoleným zdravým jídelníčkem. Využívejte podzimní sezónní potraviny. Jezte semínka, oříšky s vysokým obsahem omega 3 mastných nenasycených kyselin, luštěniny, kořenovou zeleninu jako mrkev, celer, petržel nebo řepa, švestky, jablka, zelí, kapustu. dýně. Obzvláště červenou řepu odborníci na výživu doporučují. Vsaďte na celozrnné potraviny, které tvoří zdroj vlákniny. Ta pomáhá s trávením, čistí střeva. Správné fungování střev má silný vliv na naši imunitu, odborníci už vícekrát prokázali tento fakt. Kvalitní strava také přináší dostatek minerálů a vitamínů a ty na zimu potřebujeme.

Vynechte průmyslově zpracované potraviny a cukry

Nechcete-li na podzim zbytečně tloustnout, vynechávejte průmyslově zpracované potraviny a veškeré polotovary. Společně s nimi totiž do těla dostáváte celou řadu nepřirozených látek, chemikálií, které se v těle ukládají. Třeba barviva, aditiva, konzervanty, dochucovací látky. S těmito toxiny si tělo moc neví rady, už v organismu zůstávají a vážou se na tuk. Také tučné potraviny, zejména živočišné tuky nejezte. Právě nespálená energie z nich se mění v tukové faldy. Zásoby na horší časy už nepotřebujete a tuk se naopak mění v riziko chorob. Dále omezujte moučné výrobky – pečivo. Jeho nadměrná konzumace přispívá k překyselování organismu. Tělo se snaží rodící se kyselé prostředí kompenzovat tím, že zadržuje vodu a jsme potom oteklí. Příliš vhodné není ani mléko, protože vykazuje ochlazující účinky a na podzim se naopak potřebujeme zahřát. Samozřejmě se snažte vystříhat konzumace cukru a výrobků z něj. Na jeho zpracování v těle také padne velká část zásob minerálů.

Zeleninu jedině teplou

Podzimní čas mění naše stravovací návyky. Letní saláty jsou dávno pryč, na řadu přicházejí teplé polévky. Potřebujete potraviny, které vás naopak příjemně zahřejí. Sáhněte po koření právě s tímto účinkem: zázvor, chilli, kajenský pepř, skořice, fenykl. Zatímco jednoduché cukry byste určitě měli vynechat, komplexních sacharidů se nebojte. Místo smoothie si dejte ovesnou kaši doplněnou ovocem. Studený zeleninový salát nahraďte horkou polévkou plnou zeleniny nebo miskou vařených luštěnin – fazolí, hrachu, cizrny. Skvělé jsou krémové polévky: brokolicová, mrkvová nebo žampionová. Povařenou zeleninu rozmixujete. Nemusíte do polévky přidávat smetanu, když se vám zdá moc tučná. Můžete ale přidat třeba sýr Cottage nebo vejce, dostáváte tak do sebe potřebné bílkoviny. Celkově už byste zeleninu neměli jíst studenou, ale třeba dušenou nebo restovanou.

Dopřejte so dostatek spánku

Zkracující se dny znamenají, že se vám příliš nebude chtít z postele. Brzký soumrak láká zalézt do křesla nebo rovnou na lůžko a zahrabat se pod peřinu. Nebuďte proto na sebe zlí, že se vám nechce z vyhřátého pelíšku. I to je jev, kterým nám příroda dává najevo, že se blíží zima. Například medvědi se ukládají k zimnímu spánku. Odpočinek si rozhodně zasloužíte. Navečeřte se dřív, abyste jedli nejpozději dvě hodiny před spaním. Jděte brzy spát, třeba už v osm hodin. Dopřejte si osm hodin spánku. Usínejte s hezkou knihou nebo relaxační hudbou. Dostatečný odpočinek vám pomůže zvládat stres. Ráno budete po dobrém spánku vstávat s mnohem větší energií.

Pohyb přinese dobrou pohodu

Menší množství slunečního záření znamená, že klesá i podíl serotoninu, tedy hormonu štěstí v našem těle. Jak se tomu postavit, abyste si dodali energii? Cvičte, endorfiny, které se pohybem vyplaví do krve, vám přinesou radost. Nejlepší je pohyby venku, pokud to počasí alespoň trochu dovolí. Na čerstvém vzduchu se kalorie spalují účinněji. Dlouhá procházka povzbudí, budete moci nasávat krásu podzimní přírody a padajícího listí. Můžete si zaběhat, projet se na kole. Když běháte ještě se po návratu domů trochu vydýchejte, nejděte hned do sprchy. Aktivitou venku významně posilujete imunitu.

Cvičte doma v teple

Nechce se vám v sychravých dnech do fitka? Zacvičte si sami doma v teple obývacího pokoje. Udělejte si třeba malý kruhový trénink nebo cvičte HIIT, vysoce intenzivní intervalový trénink. Také pilates nebo jóga se dá cvičit i podle internetových instrukcí doma. Dobrým nápadem je ale saunování a wellness procedury. Dopřejte svému tělu trochu rozmazlování, zaslouží si to. Budete účinně regenerovat, uvolníte svaly po cvičení. Zajděte na masáž. Dobře prokrvíte pokožku. Velmi dobrá je lymfatická masáž, která rozhýbe lymfatický systém. To má také pozitivní vliv na hubnutí.