Proč musíte hubnout, když máte nadváhu nebo jste obézní

Shutterstock.com - Obezita

Současnou dobu bychom mohli označit za epidemii obezity a nadváhy. Nemálo k tomu přispěla i pandemie covidu, kdy jsme setrvávali zavření doma ve svých příbytcích a nemohli ven. Spousta lidí řešila ponorkovou nemoc, kdy museli být mezi čtyřmi stěnami, právě jídlem. Nejde ale jenom o pandemii, už předtím je možné označit situaci za kritickou. Nadbytečné kilogramy nosí mnoho lidí a nejeden z nich už dostal svoji tělesnou schránku do fáze obezity. Co tento fakt způsobuje a proč byste se měli snažit tento fakt změnit?

Příčinou jsou různé faktory

Za tloušťkou stojí spousta rozmanitých faktorů. Mnoho z nás má sedavé zaměstnání a trpí nedostatkem pohybu. Velkou roli hraje i stres, který nejednou zajídáme něčím sladkým, další v řadě je emoční přejídání, kdy citovou vyprahlost řešíme rovněž konzumací kalorických bomb. Kromě toho je doba charakteristická nadbytkem potravin, což nás nutí dát si něco dobrého, i když vlastně vůbec nepotřebujeme a nemáme hlad. Obvykle se na větší nadváze podílí víc faktorů a podtrženo, sečteno, výsledky vidíme.

Přijde studená sprcha

Pravda je ale taková, že řadě lidí jejich nadváha vlastně ani moc nepřekáží. Beztak jezdí pořád autem nebo městskou dopravou a jejich každodenní pohyb se omezí na pár kroků k autu nebo na zastávku či po domě, po bytě a po kanceláři. Ani si proto nevšimnou, že se pro ně stane problémem vyjít i schody do druhého patra. Nad přibývajícími kilogramy jenom mávnou rukou. Maximálně se trošku zamyslí, když musí koupit o číslo větší kalhoty, ale za chvíli už zase hlodajícího červíka nespokojenosti pustí z hlavy. Studená sprcha přichází ve chvíli, když obezita reálně hrozí, nebo už nastala. Třeba nadávka tlusťochu může přispět k tomu, že nad sebou začnou vážně přemýšlet. Pohled do zrcadla to jenom potvrdí.

Přicházející zdravotní komplikace varují

Dalším jasným varujícím signálem jsou zdravotní komplikace. S vyšším počtem kilogramů roste i krevní tlak, cévy kladou větší odpor, srdce má více práce zásobit krví mohutnějící tělo. Přichází cukrovka druhého typu jako následek přejídání. Zvýšený cholesterol upozorňuje na rizika infarktu myokardu. Pokud si v tu chvíli uvědomíte, že je třeba se sebou něco dělat, nebo vám to naznačí váš praktický lékař při prohlídce spojené s provedením odběrů krve, jste na správné cestě. Vydržte a dejte se do toho.

Rozdílný přístup mužů a žen

Svoji tělesnou hmotnost mnohem častěji řeší ženy než muži. Chtějí se líbit, vadí jim, když nemají v upnutějším modelu šatů ty správné křivky. Oblíbené téma diskusí kamarádek u kafíčka nebo vínečka je právě hubnutí. Dámy si vyměňují zdravé recepty, zkoušejí diety, radí si, co které ve stravování funguje. Proto jim také dříve začne svítit kontrolka, že je s jejich váhou něco v nepořádku. Na druhou stranu i u nich dochází k tomu, že naberou více než by chtěly, na vině je třeba stresové nebo emoční přejídání. Mužům mnohdy dojde nutnost radikální změny životního ve chvíli, kdy mají za sebou nějaké zdravotní komplikace, třeba v podobě infarktu myokardu. Pochopí, že musí shodit, jíst zdravěji, hýbat se.

Nadbytečná kila vás omezují

Nastává pak okamžik změny. Pohovořit s lékařem, nutričním specialistou, stanovit si reálné cíle, zajistit si podporu nejbližších. Zdvižený prst říká, že narůstající kilogramy znamenají stále větší omezení v běžném životě. Přijdete do domu, který nemá výtah a vy musíte navštívit někoho, kdo bydlí ve čtvrtém patře. Najednou máte problém schody vystoupat. Sprchový kout standardních rozměrů je vám najednou malý. Pohyb je stále obtížnější, zadýcháváte se i když máte ujít pár kroků nebo provést malý fyzický výkon. Srdce se namáhá a selhává. Morbidně tlustí lidé, kteří váží třeba 300, 400 kg už mají problém i opustit lůžko. Obezita takového typu bohužel většinou končí tragicky. Proto je nutné zhubnout dřív, než se dostanete do takové situace.

I pár shozených kilogramů zlepší zdravotní vyhlídky

Nejnebezpečnější faktorem z pohledu cévních mozkových příhod a srdečních infarktů je tzv. viscerální tuk, který se usazuje na břiše. Měli byste proto pečlivě sledovat obvod svého pasu. Nejnáchylnější jsou k jeho zvětšování lidé s postavou jablka, tedy ti, kteří nejčastěji přibírají právě na břiše. Nadváha se obvykle vyjadřuje pomocí body mass indexu, zkráceně BMI. Pohybují-li se jeho hodnoty v rozmezí 25-29,9, jde o nadváhu, 30-39,9 už obezitu a více 40 ukazuje na morbidní obezitu. Pokud někdo váží 150 kg, už zhubnutí o 10 %, čili 15 kg přináší velká zdravotní plus. Klesá hodnota krevního tlaku a glykémie, zvyšuje se hodnota hodného HDL cholesterolu a klesá číslo udávané u toho špatného. Klesá riziko mrtvíce a infarktu, ucpávání cév. Proto se rozhodně hubnout vyplatí.

Musíte bojovat na více frontách

V případě obezity je důležité soustředit se na všechny aspekty života. Zařadit pravidelný pohyb podle možností a takový, který nezatěžuje klouby, jež musí i tak nést velkou hmotnost. Velice vhodné je plavání, nordic walking. Vytvořit si vyvážený jídelníček s nízkým obsahem sacharidů pod dohledem lékaře či nutričního odborníka. Podstatná je podpora blízkých – rodiny, přátel, kolegů. Protože jestliže je vaším velkým problémem, kvůli kterému jste se dostali do fáze obezity, právě přejídání ze stresu, je třeba jeho vliv eliminovat. Když vás budou blízcí shazovat, že stejně nezhubnete, bude váš boj mnohem těžší. Psychologická podpora je proto nesmírně důležitá. Dnes už se řada psychologů specializuje i na tuto oblast a není od věci se s nimi poradit. K úvaze je vyšších stupňů obezity i pomoc ve formě bariatrického zmenšení žaludku.