Proč cvičit venku, i když mrzne?

Shutterstock.com - Zima

Mráz ovlivňuje vaše rozpoložení. I ti z vás, kteří pravidelně cvičili, nemají najednou do ničeho chuť. Motivace hýbat se zamrzá, a to i u velmi aktivních lidí. Jak se udržet v akci i v situaci, kdy se příroda ukryla pod sněhovou nadílkou? Máme pro vás recept, jak to zvládnout.

Procházka pomůže

Když v zimě vykoukne sluníčko, je rázem všechno snazší. Paprsky vás polechtá a ven se jde lépe. Máte více energie a chuti sportovat. Pohyb na čerstvém vzduchu je skvělým lékem proti depresi, i když jde třeba o úplně obyčejnou dlouhou procházku. I ta vám rozproudí krev a přinese nové pozitivní myšlenky. Ale jak se ve městě hýbat víc každý všední den, když nemáte zrovna dovolenou a není čas jet p víkendu na hory? I s takovým problémem se můžete zdárně popasovat. Už jenom samotná chuť vyrazit ven z tepla domova je nesmírně důležitá. Opustíte svoji komfortní zónu a máte odvahu jít dál. Ale co teď? Máte chuť se hýbat, ale co dělat, kam vyrazit? Všechno je zamrzlé, je mlhavo, deštivo, nevlídno. Jaké sportovní aktivitě se věnovat?

Vrstvěte svoje oblečení

Především musíte být na zimní sportovní aktivity dobře vybaveni. Ono se řekne, cvičte za každého počasí, ale důležité je se na takovou aktivitu připravit. Když mrzne až praští, musíte se hlavně správně obléci. Proto vrstvěte oblečení. Je lepší mít tři nebo čtyři tenčí vrstvy než jednu tlustou. Když se při pohybu zahřejete, budete si moci jednu vrstvu sundat a rázem dýchat. Příliš teplé oblečení v jedné vrstvě není na pohyb v zimě venku dobrým nápadem. Pokud tlustou vrstvu sundáte, můžete prochladnout. Odkládání tenčích vrstev vám ale nabídne velký pohybový komfort. Budete se cítit příjemně a nebudete trpět zimou. Takže na to při oblékání myslete.

Funkční prádlo a kvalitní boty

Základem zimního oblečení pro pohyb venku by mělo být funkční prádlo, které bude dobře odvádět pot. Na něj přijdou další vrstvy. Tu poslední by měla tvořit vlna nebo fleece, obojí zahřívá a ušetří vás venkovního chladu. Nezapomeňte ale hlavně na kvalitní obuv. Dobré boty s protiskluzovou podrážkou jsou důležité. Nebojte se koupit o číslo větší zimní boty. Teplé ponožky se do nich snadno vejdou. S kvalitními botami minimalizujete riziko úrazu při uklouznutí na náledí. Další kapitolou je ochrana uší, krku, rukou a nohou. Klapky na uši, vlněná čepice a šála by měla být v zimní výbavě samozřejmostí.

Na hřišti se vyřádíte

Venku byste měli volit sportovní aktivity, u nichž je minimální riziko prochladnutí. Špatnou volbou jsou proto venkovní intervalové tréninky. Rychle se při nich zpotíte a následný odvod potu může být velkým problémem. Můžete proto snadno nastydnout. Lepší variantou jsou cviky, které pracují s vlastní vahou těla. Namáháte se při nich průběžně a trénujete komplexně celé tělo. Workout hřiště pro dospělé jsou k dispozici v mnoha městech. Jsou zasněžená? I tak se dají některé prvky po odhrabání sněhu použít. Nabízejí široké spektrum cviků a můžete dělat to, na co se cítíte, abyste si neublížili. Bude vás těšit, že překonáváte vlastní hranice. Změna tréninku, posun z domácí posilovny ven do terénu vám pomůže zhubnout. Když je vaše tělo na něco zvyklé, může stagnovat. Cvičení venku mu přinese novou výzvu.

V čem spočívají výhody cvičení v zimě?

  • Zahřejete se a vyrobíte si hodně tepla, potom nebudete trpět zimou.
  • Díky velké produkci tepla vám zdánlivě pociťovaný chlad může pomoci spalovat kalorie.
  • Pobyt venku je skvělý, dopřeje vám adrenalin z překonávání nové výzvy.
  • Jde o skvělý recept proti podzimním a zimním depresím.
  • Posunete se ve svém osobním rozvoji někam dál. Už jenom to, že vyrazíte ven z tepla, když jsou všichni doma u kamen, se počítá.
  • Můžete objevit nové možnosti svého těla. Poznáte, že i za nepříznivých podmínek toho zvládne hodně.