Přicházející jaro vyzývá k pohybu: Nejpřirozenější je pro člověka chůze

Shutterstock.com - Procházky a Nordic

Blížící se jaro znamená po zimě výzvu vyrazit znovu ven. První intenzivnější sluneční paprsky k tomu přímo vyzývají. Prodlužující se dny, kdy se později stmívá a ráno dříve rozednívá, ještě násobí vaši chuť se hýbat. V zimě, kdy smrákalo skutečně brzy a obloha byla většinu dne šedivá, jste většinou byli líní vylézt ven. To se teď radikálně mění. Jaké pohybové aktivity vyzkoušet? Jak podpoří spalování tuků?

Přibývající světlo probouzí k životu

S tím, jak se zvyšuje vaše chuť hýbat se můžete hned začít chodit mnohem více než dříve. I časový posun, který na konci března přichází, tomu nahrává. Ve večerních hodinách bude déle vidět, takže po návratu z práce zvládnete ještě svižnou procházku v nejbližším parku. Po návratu budete mít lepší náladu, mnohem lépe se vám bude spát. I cesta na sportovní aktivity, třeba do blízké posilovny, fit centra nebo pro dámy na lekce zumby, aerobiku bude za většího světla příjemnější. S jarem přichází do žil nová energie. Proto nastává čas vyzkoušet i další aktivity vhodné k pohybu. Takové, na které jste si zatím třeba netroufli. Naberte s jarem odvahu a vyzkoušejte i nové druhy pohybu. Tím více se vám budou do krve uvolňovat endorfiny. Ale začít můžete i u toho úplně nejpřirozenějšího pohybu – chůze.

Jděte pěšky do práce i z práce na oběd a zpátky

Někdo v sobě s přibývajícím denním světlem například najde chuť vyrazit do práce pěšky. Jde samozřejmě o situace, kdy máte práci v rozumném dosahu. Je moc fajn, když ujdete alespoň cca 1 km, můžete spálit 50-60 kcal, to platí u žen. U mužů to může být i o 10 kcal více. Jde o skvělou každodenní aktivitu, které byste se rozhodně bránit neměli. Můžete si i dojít z práce pěšky na oběd do nějaké restaurace vzdálené cca 500 metrů. Samozřejmě pokud má v nabídce něco zdravého, ale zároveň také chutného.

I procházka se může změnit v účinný intervalový trénink

Bohužel chodíme velice málo, k naší škodě. Přitom už pouhá hodinová procházka po rovině pomůže ženě vážící 70 kg spálit asi 200 kcal, půjde-li rychleji, může přijít i o zhruba 280 kcal. Výdej kalorií můžete zvýšit třeba i tím, že budete střídat pomalou a rychlou chůzi nebo pomalejší běh a chůzi, můžete spálit i více. Střídejte po různých časových intervalech, začněte třeba 30 sekundami. Můžete se vypracovat i na delší intervaly. Jde vlastně o určitou, byť méně náročnou formu intervalových tréninků účinných na hubnutí.

Objevujte pěšky zajímavá místa

Nejpřirozenějším pohybem je pro člověka zkrátka chůze a jaro pro ni nabízí výborné podmínky. Můžete brát chození jako novou výzvu. Vybírejte si nové trasy. Poznávejte okolí. Že znáte cestu do práce, k nejbližšímu supermarketu nazpaměť? Hledejte něco nového, kam se můžete jít po práci projít. Pěkný park, nějakou skrytou pamětihodnost, přírodní zajímavost, která je dosažitelná třeba po hodinové chůzi tam a hodinové zpátky. Objevíte zajímavosti, o kterých jste nic netušili. Zjistíte, že vaše okolí je krásné a jako bonus spálíte dvouhodinovou chůzí klidně i kolem 400 kcal. A to už stojí za to. Nejde ale jenom o to, odčítat si kalorie. Zároveň si rozšiřujete obzor, co je kolem zajímavého.

Ideální pohyb pro lidi s nadváhou

Výborné jsou takové aktivity jako procházky, střídání chůze a běhu zejména pro lidi, kteří jsou málo trénovaní, mají nadváhu nebo se sportováním teprve začínají. Dají si do těla, ale přitom to nepřeženou a úspěchy je navnadí k další tělesné aktivitě. Postupně mohou přejít i náročnějším aktivitám. Například chůze do kopce je už o poznání namáhavější. Půjdete-li do kopce dvě hodiny, žena vážící 70 kg se může zbavit až 700 kcal, o deset kilo těžší muž i cca 850 kcal. Získáte-li v chůzi větší jistotu, zkuste nordic walking, tedy chůzi s holemi. Sedmdesátikilová žena tak může spálit okolo 450 kcal, osmdesátikilový muž až 550 kcal. Pochopitelně jedinci s větší hmotností vydají víc energie, tato sportovní chůze, kdy díky holím posilujete svaly v horní části těla, je samozřejmě bude stát větší námahu.

Dejte si batoh se zátěží nebo dlouhé schody

Dalším skvělým tipem je rychlochůze. Vyberte si trasu, kterou už dobře znáte a snažte se po celou dobu vycházky držet tempo, při kterém ujdete alespoň 6 km za hodinu. Cca 70 kg vážící žena má tímto způsobem šanci spálit i asi 230 kcal, u 80 kg vážícího muže bude kalorické výdej ještě zhruba o 50 kcal vyšší, dosáhne tedy 280 kcal. Také si o víkendu můžete dopřát jednu větší porci. Udělejte si delší túru do kopců. Nebo si dejte túru se zátěží. I odnést něco někam pěšky může být perfektní výzvou, jak překonat svoje možnosti. Dosáhnete hranic svých možností. Také schody ve vašem okolí, které se vám třeba zdají nekonečné mohou být dobrou výzvou. Chůze do kopce je také už o poznání namáhavější. Půjdete-li do kopce dvě hodiny, žena vážící 70 kg se může zbavit až 700 kcal, o deset kilo těžší muž i cca 850 kcal. Zkuste si ji třeba jednou do týdne.

Získáte radost do života

Nebezpečí jara tkví v tom, že můžete být po zimě unavení. Typická jarní únava zkrátka přichází, s tím se nedá bohužel nic dělat. Nic si z toho nedělejte. Potřebujete si odpočinout a nabrat novou energii. Tu můžete nabírat jak pestrou stravou, tak i pozvolným pohybem na sluníčku. Choďte proto v parku, v přírodě, kde se už rozvíjejí první jarní květiny – třeba sněženky a bledule. I to vás povzbudí. Jarní chůze vám dodá radost do života. Nadopujete se sluníčkem, odbouráte kalorie.