Pravda o tucích, kterou byste měli bezpodmínečně znát

Obezita a hubnutí

Při hubnutí se se slovem tuk budete setkávat stále. Budete řešit jak ten v konzumovaném jídle, tak i ten ve vašem těle. A právě na tento tuk se zaměříme v našem článku. A to v souvislosti s fakty, které bystě měli bezpodmínečně znát. Rázem vám bude řada věcí při dietním režimu dávat větší smysl.

Tuk je záložním zdrojem energie

Obecně není tuk v lidském těle až tak špatný, jelikož je jakýmsi záložním zdrojem energie. Když organismu dojdou sacharidy, tak začne sahat do tukových zásob. Menší množství tedy obecně nevadí a každý nějaké má. Problém je, když je ho více než dost. Že jde skutečně o zdroj energie pro tělo, dokazuje například ketonová dieta a vzniklý stav označovaný jako ketóza, který donutí tělo čerpat energii výhradně z tuků – a tím je spalovat.

Tuky se na svaly nezmění. Ani naopak

Myslíte si, že při posilování se vaše tuky změní na svaly, nebo se při tloustnutí mění sval na tuk? Ani k jednomu ve vašem těle nedojde. Tuky a svaly jsou diametrálně odlišné a nikdy nemůže dojít k tomu, že se jedno změní na druhé. To, že je tělo po posilování vyrýsované způsobuje fakt, že jsou tuky spalovány a mizí, zatímco svaly postupně rostou. Při tloustnutí zase dochází k tomu, že svaly ochabují a tak se zmenšují, zatímco tuk se ukládá. Jak mezi svalovými vlákny, tak i pod kůží a tím svaly skrývá.

Existují takzvané zdravé tuky

Když se řekne tuk, tak si většina lidí představí jenom to nejhorší. Realita je ale taková, že existují i takzvané zdravé tuky. Máme na mysli ty v potravě, které by omezovány rozhodně být nebyly. Naše tělo je ke svému správnému fungování potřebuje. Najdeme je třeba v avokádu, v kokosovém a olivovém oleji, v semenech, v oříšcích, ale třeba i v rybách.

Tuk váží méně než sval

Začali jste cvičit a posilovat, oblečení vám je volnější, ale na váze se hodnota nemění? Vysvětlení je jednoduché. Tuk váží méně než sval. Pokud bychom vzali stejný kus tuku a stejný kus svalu, tak tuk bude vážit podstatně méně, než sval. To je dobré mít na paměti. Najednou vám stagnující hmotnost začne dávat smysl. Sice jste spálili pořádný kus tuku, ale také jste vytvořili kousek svalové hmoty. Tělo se opticky zmenšilo, ale hmotnostně jste stále na tom stejném. I proto není vhodné se jenom vážit, ale je na místě se také pravidelně měřit.