Praktická motivace do hubnutí: Pomůže vizualizace vašich cílů

Fitness pro ženy

Rozhodnutí zhubnout je jedna věc, jeho praktická realizace věc druhá. Abyste se ale z prvního kroku posunuli k tomu druhému, je k tomu zapotřebí i dostatečná motivace. Jinak se velmi snadno může stát, že krásné předsevzetí, že se budete stravovat zdravěji a k tomu ještě cvičit vám nikdy nevydrží déle než pár dní. Jestliže se vám ještě nepodařilo najít důvod proč byste opravdu měli zhubnout a nemůžete se od slov „Ano, měl/a bych zhubnout,“ nebo „bylo by dobré, kdybych zhubl,“ ke statusu: „Opravdu zhubnu.“ Chce to správnou motivaci. Jakými způsoby jí dosáhnout?

Co splní u jednoho účel, druhého míjí

Jisté je, že motivace je u každého člověka jiná. Co splní svůj účel u jednoho z nás, může se u druhého zcela minout účinkem. Zatímco pro někoho je hlavní motivací dokonalá postava, kterou se pochlubí v posilovně nebo v létě na pláži, jinému může být úplně fuk jestli okolí sleduje jeho vypracované svaly včetně dokonalého pekáče buchet. Do posilovny nechodí a pohledy na koupališti jsou mu úplně fuk. Proto se zkusíme na věc podívat z více různých úhlů a nabídnout rozmanité možnosti, jak se motivovat k hubnutí.

Málokdo má silnou vůli

V první řadě si musíte uvědomit, že motivace ke shazování nadbytečných kilogramů není pouze vašim jednorázovým rozhodnutím. Den co den budete znovu a znovu svádět nekončící boj. Jde o utkání s vlastní leností, neschopností, vůlí. Protože jenom málokdo znát má tak silnou vůli, díky které se rozhodne a jde si za svým. Je to otázkou vnitřního rozhodnutí. Sami sebe přesvědčíte, že hubnete pro sebe, pro svůj lepší pocit. Málokdo je natolik silnou osobností, že sám vydrží bez vnější podpory. Takoví lidé jsou obdivuhodní, ale není jich mnoho.

Záchranná motivační síť

Normální běžní smrtelníci se potýkají s celou lákadel, která na ně dnes a denně útočí. Odolat jim je velice obtížné, přitom se s nimi potýkáte na každém kroku. Sladkosti v supermarketu a cukrárnách, fastfoodové tučné pokrmy, lenošení u televize. Vždyť dopřát si nějakou kalorickou bombu a natáhnout se na postel je tak snadné. Proto si kolem sebe vybudujte záchrannou pavučinu, která vás zachytí a podrží pokaždé, když budete mít tendenci ujet a vrátit se ke starým známým negativním praktikám. Nestáhne vás dolů, když se snažit odolat některému ze stravovacích pokušení, jež na vás číhají. Jde o záchrannou motivační síť, díky které udržíte nastolený kurz.

Mějte rádi sami sebe

Nejde ale jenom o vnější pokušení, se kterými se potkáváte a která může být obtížné zvládnout. Existují i pokušení vnitřní. Sem řadíme třeba výčitky z toho, že nehubnete dost rychle. Málokomu se povede shazovat nadbytečné kilogramy tak, jak si naplánoval. Tempo může být mírnější, než jste si představovali. Takové stavy, kdy si uvědomujete, že neplníte vytyčené cíle, mohou vést i k depresím. Tomu se ale musíte vyhnout. Mějte rádi sami sebe, své tělo, i když není dokonalé a nedaří se vám postupovat k dokonalosti tak rychle, jak jste si vytyčili. Hýčkejte se, i když se nebude dařit podle vašich snů.

Co člověk, to motiv

Už jsme si vysvětlili, že každý z nás má jiný důvod hubnout, proto i motivace k hubnutí je u každého člověka trochu jiná. Z toho je třeba při vytváření motivační politiky třeba vycházet. Dvacetiletá dívka bude toužit po vysportované postavě, aby se líbila mužům a bude řešit jídelníček, aby měla větší množství energie. Čerstvá maminka třeba sní o postavě, kterou se pyšnila před těhotenstvím. Tento motiv ji vede k dosažení bývalé hmotnosti. Naopak padesátnice s nadváhou a zvýšenými hodnotami cukru a cholesterolu v krvi a vysokým tlakem bude především usilovat o zlepšení svého zdravotního stavu. Bývalý sportovec, který dnes už jenom sleduje sportovní přenosy u televize zatouží po zlepšení fyzické kondice a třeba i nějakém angažmá u veteránů. Zkrátka co člověk, to jiný motiv. Zamyslete se proto, co právě vás žene k tomu shazovat nadbytečné kilogramy. Co je pro vás tím nejdůležitějším hnacím motorem. Tomuto cíli byste měli poté přizpůsobit strategii a motivaci.

Neexistují dobré a špatné důvody

Co se stane, pokud si vyberete špatnou motivaci? Jednoduše na vás nebude fungovat. Energie, kterou pak na změny vynaložíte se mine účinkem. Pokus o hubnutí potom nebude úspěšný. První nadšení většinou vydrží maximálně dva týdny. Jestli zvládnete dál ve shazování pokračovat, to už je pak otázkou vaší motivace vydržet. Přitom nejsou špatné a dobré důvody motivace. Každý důvod se ukazuje jako dobrý. Možná vás trochu štve, že kamarádka je štíhlejší a rádi byste měli stejně pěknou postavu jako ona. I to může být důvodem. Podstatné je si ten důvod správně definovat a nezapomenout ho.

Vyvěste si seznam zdravotních benefitů

Seznam svých důvodů, proč hubnete, si můžete třeba někam vyvěsit na viditelné místo. Sepište si ho na papír a vyvěste na ledničku pomocí magnetek. Chcete zlepšit svůj zdravotní stav? Potom můžete vytvořit bodový seznam, jaké parametry ve vašem těle zhubnutí pozitivně ovlivní (nižší LDL cholesterol, nižší a stabilizovaná hladina cukru v krvi, snížení vysokého krevního tlaku). Na ledničce, která v sobě může skrývat spoustu zákeřností v podobě chutných, ale nezdravých lahůdek, má takový seznam obzvlášť důležité místo. Každý den ho budete mít na očích a připomenete si svoje cíle vždy, když budete otevírat ledničku. Například vhodný citát o zbytečném přežírání vás může zabrzdit vždy ve chvíli, kdy polezete do ledničky ne proto, že máte hlad a chcete si připravit chutné a zdravé jídlo, ale jednoduše proto, že vás honí mlsná. Časem se vám to zafixuje do podvědomí a budete to brát za podstatné.

Pomohou citáty i fotky štíhlých hvězd

Dobrým tipem jsou i citáty týkající se hubnutí, zdravotního stavu a zdravé výživy. Podívejte se po nich a vyberte si ten, který vás nejvíce osloví, zalíbí se vám. Napište si ho na papír na ledničku. Stejně tak si ho můžete dát na pracovní plochu vašeho PC nebo notebooku či telefonu. Pokaždé, když vezmete do ruky telefon nebo otevřete počítač, si svůj vytyčený cíl připomenete. Zapamatujete si ho, vezmete ho za vlastní. Více se tak navnadíte na svoji cestu k vysněné postavě. Vhodnou motivaci pro vás může být třeba i perfektní postava oblíbené filmové hvězdy. Pokud tomu tak je, vyvěste si její plakáty na stěnu, na ledničku, nebo na místo, kde často spočine víš zrak.

Dobrodružství zdravého jídelníčku

Další motivací může být zájem o zdravou výživu. Zamiřte do knihovny, kde si půjčíte knížky o zdravé výživě, kuchařky nabité zdravými recepty. Načerpáte spoustu informací o zdravé stravě a její prospěšnosti pro lidské tělo. Ovládnete umění sestavit si zdravý, ale zároveň i chutný jídelníček. Pořiďte si třeba zápisník, kam si budete zaznamenávat, co nového jste se dozvěděli, nové recepty, svoje úspěchy a pocity, zkrátka takový hubnoucí deníček. Záznamy a posuny vás nakopnou k další aktivitě. Pomůže vám to získat další chuť k hubnutí a zjistíte, že zdravé stravování je zajímavé dobrodružství plné objevů.

Zahodíte neforemné pytle

Skutečnost, že budete moci nahradit neforemné pytle elegantním obepnutým oblečením, které zdůrazní vaše lichotivé křivky, je dalším motivem, proč shazovat. Klidně si kupte o číslo menší oblečení, které se vám líbí. Vždy, když nakouknete do skříně, připomenete si svůj cíl a tím větší budete mít radost, až vám konečně padne a dopnete ho. Citáty, fotky štíhlých hvězd, menší oblečení, to vše znamená vizualizaci vašich, které se tak stávají konkrétnějšími a dostupnějšími.

Vaši blízcí vás podpoří

Výborným motivem je i podpora vašich blízkých. Budete je mít po boku pokaždé, kdy se nebude dařit a budete to chtít vzdát. Za každý i malý pokrok vás pochválí, to je velice důležité. Přijdou totiž dny, kdy bude těžké vydržet. Pokud vám někdo řekne: „Jsi úžasný, když dokážeš jíst k večeři jenom bílkoviny a talíř zeleniny.“ To vás obrovsky nakopne. Najednou budete mít pocit, že to má smysl, že někomu opravdu záleží na tom, abyste zhubli.