Pozor na letní párty. Alkohol má více kalorií, než si myslíte

Cvičíte, abyste byli fit a dobře vypadali, ale pak si dáte na párty několik drinků, které mají souhrnnou energetickou hodnotu vyšší než porce poctivé svíčkové se šesti? Nejsou letní drinky i důvodem, proč se vám nedaří shodit nadbytečné kilogramy navzdory všestranné sportovní aktivitě a dietě? Sladké drinky, limonády, ale hlavně alkoholické míchané nápoje jsou častými důvody, které stojí za kily navíc. Napadlo vás někdy, že během dne vypijete tekutiny s větší kalorickou hodnotou, než má jídlo, které sníte?

Zrádné koktejly obsahují příliš kalorií

Ledová káva, dva tři koktejly za večer nebo pivo a kila letí nahoru, tomu věřte. Zkuste si jen zběžně spočítat, o kolik bude váš energetický příjem bohatší při vypití běžné ledové kávy (151 kcal), dvou sklenic mojito (2 x 312 kcal) a jednoho piva 12° (221 kcal)? Takřka 1000 kcal jen v několika málo nápojích! A k tomu přidejte ještě kalorie z limonád a ostatních nápojů, které vypijete během dne. Takové množství kalorií navíc je příliš i při běžné stravě, rozhodně tedy alkoholické drinky, pivo, ale ani různé kávové nápoje nejsou při dietě vhodné.

Kávové nápoje bez alkoholu, šlehačky a zmrzliny

Různé druhy oblíbených kávových nápojů bez i s alkoholem a ledem jsou sice v letních měsících také velmi populární, ale i ty obsahují více kalorií než celý oběd. V případě, že si je chcete čas od času dopřát, volte odlehčené varianty bez alkoholu, zmrzliny i šlehačky. Vhodnější je úprava ve stylu frappé pouze se špetkou cukru nebo ledové espresso s mlékem, které mívá pouze 16 kcal. Kávové nápoje je možné také nahradit domácím ledovým čajem, který si připravíte z máty, meduňky, citronu za použití černého nebo zeleného čaje. Dochutit můžete medem nebo plátky ovoce.

Volte vinné střiky nebo suché víno

Letní párty v plném proudu, co si tedy dát namísto míchaných alkoholických nápojů? Vzhledem k vysokým letním teplotám je lepší dbát při popíjení alkoholu na dodržování pitného režimu s dostatkem nealkoholických nápojů. Ideální je prokládat sklenku alkoholu se sklenicí vody. Z alkoholu volte raději lehčí nápoje, vhodné je suché bílé víno, které si připravíte jako vinný střik. Dietě neuškodí ani jedno malé pivo ke grilovanému masu. Z míchaných nápojů volte ty s menším obsahem tvrdého alkoholu a menším množstvím cukru. Kolem 100 kcal mají například Aperol Spritz (120 ml), sklenka šampaňského (150 ml) nebo vodka se sodou a limetkou (200 ml).

Pozor na sladké sycené nápoje v alkoholických drincích

Při dietě nebo snahy o udržení postavy byste se také měli vyvarovat pití různých druhů limonád, sladkých vod a ochucených sycených nápojů. Právě ty bývají častými přísadami do různých míchaných alkoholických nápojů. Příště si tedy namísto Long Island Iced Tea, který obsahuje kromě rumu, vodky, ginu, pomerančového likéru i kolu a má proto 450 kcal, dejte whiskey s lehkou kolou se 100 kcal, případně gin s tonikem, který obsahuje kolem 150 kcal.