Potřebujete zvýšit příjem bílkovin? Toto jsou ty pravé potraviny

Dukanova dieta

Ať už se snažíte nabrat svalovou hmotu, nebo držíte ketonovou dietu, je vaším cílem zvýšit příjem bílkovin. Jak to udělat jednoduše? Stačí do jídelníčku zařadit ty potraviny, které jsou na ně nejbohatší. Obvykle nejde o nic složitého, když máte přehled. My vám ho dáme.

Začněme živočišnými zdroji

Jako první se podíváme na takzvané živočišné zdroje bílkovin. Jde o ty produkty, které pocházejí přímo od zvířat. Jako hlavní zde pochopitelně musíme zmínit maso. Nejvíce potom to drůbeží, ale i maso hovězí. Dále to jsou také ryby. Ať už sáhnete po sladkovodní, nebo mořské, rozhodně chybu neuděláte.

Mezi zdroje živočišných bílkovin však dále patří také jakékoliv mléčné výrobky. Základem je klasické mléko, a následně už produkty z něho. Třeba sýry, jogurty, tvarohy a další. Pozor však na jejich tučnost, která může být hlavně při redukci váhy kontraproduktivní. Posledním dobrým zdrojem bílkovin s z tohoto segmentu jsou vejce.

Bílkoviny najdeme i v rostlinné stravě

Přesuňme se do oblasti rostlinní stravy, která je také na bílkoviny celkem bohatá a můžeme říci, že jich nabídne více než dost. Základem jídelníčku by měly být například luštěniny, stejně jako obiloviny, či jejich alternativy v podobě ovesných vloček či třeba pohanky. Zde ale pozor na fakt, že v obou případech jsou tyto zdroje bílkovin zároveň bohaté na sacharidy a při keto dietě jsou tudíž nevhodné.

Proto je lepší zkusit i další alternativní zdroje rostlinných bílkovin, jako jsou dýňová nebo slunečnicová semena, při nízkosacharidové dietě doporučovaný chia semínka, či známý sezam. Do kategorie rostlinných zdrojů bílkovin řadíme také arašídy, mandle nebo pistácie. Tedy potraviny ze segmentu ořechů.

Jsou tu i doplňky stravy

Náš přehled zakončeme možností třetí. Jde o takzvané doplňky stravy, které zajistí rychlý a velká příjem bílkovin. Často se jedná o různé proteinové tyčinky, nebo proteinové koktejly. Stavět na nich jídelníček určitě nebude dobrým nápadem, ale využít je jako doplněk není špatná volba. Snadno doplní bílkovinový deficit a mohou nahradit i menší jídlo během dne. třeba dopolední či odpolední svačinu.