Potraviny, které vám dopřejí příjemný noční spánek. Naservírujte si je k večeři

Shutterstock.com

Dostatečné množství spánku znamená, že vaše tělo bude schopné fungovat správným způsobem, a to nejenom zítra, ale i v dalších dnech, protože optimální spánková hygiena je dlouhodobou záležitostí. Chcete-li dobře spát celou noc, měli byste vědět, jaká večeře k tomu přispěje. Nabízíme vám tipy, po jakém jídle večer sáhnout, abyste večer příjemně unaveni padli do peřin a netrápilo vás dění ve vašem žaludku.

Nedostatek spánku negativně ovlivňuje hmotnost

Během spánku dochází k regeneraci organismu, snižuje se stres a napětí, obnovuje se energie. Tento fyziologický proces významně ovlivňuje hormonální rovnováhu, nervový a imunitní systém, paměť, koncentraci, náladu, tělesnou hmotnost a pohodu. Nedostatek spánku, neustálé probouzení a celkově špatná kvalita spánku jsou velké problémy, které stojí za to konzultovat s odborníkem. Spánková deprivace totiž má velice negativní dopad na zdraví. Přispívá k výskytu cukrovky, obezity, kardiovaskulárních onemocnění včetně hypertenze, deprese a demence.

Třetina lidí trpí nespavostí

V současné době se odhaduje, že nespavost postihuje stále více lidí. Jedná se o poruchu, která je ale bohužel často ignorována nebo jí není přisuzována dostatečná důležitost. Podle údajů dokonce 35 % celosvětové populace trpí nespavostí nebi se někdy setkalo s nějakou poruchou spánku, která trvala delší dobu. Takže stojí za to mít na paměti nejenom důležitost klidného, ničím nerušeného a kvalitního spánku, ale také účinně hledat způsoby, které mohou dobrý noční odpočinek zaručit.

Spánek a strava

Spánek je jednou ze základních potřeb lidského těla a jeho kvalita závisí na celé řadě faktorů. Zahrnujeme sem i životním styl a stravování. Pokud opravdu toužíte po tom užít si blažený noční odpočinek, musíte se soustředit i na správné stravování v hodinách, které mu bezprostředně předcházejí. Máme na mysli poslední jídlo, tedy večeři. Ta by měla být především snadno stravitelná. Měli byste se vyvarovat těžkých, protože potom se krev nahrne do žaludku a střev, které budou mít velkou práci s tím zkonzumovanou potravu zpracovat. V důsledku toho pro vás bude velmi obtížné usnout, budete pociťovat těžkost v břiše, cítit pohyby střev a kvalita odpočinku významně poklesne.

Druhá večeře není chybou

Co tedy jíst večer, aby se usínalo s lehkostí, příjemně a rychle? Nejlepší je sáhnout po lehkých teplých pokrmech, které sice budou zdrojem sacharidů, ale jenom v přiměřené míře, dále tělu dopřát bílkoviny a zdravé tuky. Je však třeba se vyvarovat nezdravých potravin, mastných a smažených pokrmů, velkých porcí masa, které tělo dlouho tráví, klobás a uzenin obecně.

Kromě sacharidů, vlákniny, bílkovin a vitamínů skupiny B jsou také důležité omega-3 kyseliny, stejně jako vitamín C a E a hořčík. Proto můžete večer jíst mléčné výrobky, libové maso a tučné ryby. Tyto potraviny obsahují výše uvedené složky. Také je možné dopřát si i druhou večeři. Pokud to máte ve zvyku, rozhodně to není chyba, ovšem druhou pozdní večeři by už mělo tvořit pouze něco opravdu malého a lehkého, například bílý jogurt, sklenice mléka, nebo tvarohový sýr. Tím svoje trávení nijak nezatížíte.

Co si vybrat k pití?

Je třeba zdůraznit, že černý čaj, stejně jako káva, obsahuje kofein, takže pití těchto dvou nápojů k večeří rozhodně není nejlepší volbou. Jaké nápoje jsou tedy k poslednímu jídlu dne nejlepší? Ideální je čistá kvalitní neperlivá voda. Můžete také zvolit některý z bylinkových čajů, které jsou jemné a usínání podporují, nyní máme na mysli například meduňku, heřmánek nebo mateřídoušku. Kromě toho, pokud si chcete užít opravdu dobrý noční spánek, stojí za to vzdát se večer pití alkoholu a kouření cigaret. Obojí vás nabudí a budete obtížně usínat a špatně spát, kvalita odpočinku významně utrpí.

Co jíst, abyste opravdu klidně spali?

Melatonin, hormon produkovaný epifýzou, je primárně u člověka zodpovědný za celkový pocit ospalosti. Tryptofan přispívá k jeho výrobě. Je to aminokyselina, kterou tělo neprodukuje, takže musí být dodávána společně s jídlem. Měli byste si tedy vybrat hlavně potraviny s obsahem tryptofanu, který podpoří tvorbu spánkového hormonu a usnadní vám přechod do říše snů. Proto můžete sáhnout nejen po výše zmíněných mléčných výrobcích, mase a rybách, ale také po špenátu, banánech, dýňových semínkách, oříšcích, vejcích, nebo také luštěninách. Přesněji řečeno, stojí za to připravit si k večeři lososa, makrelu, kuřecí prsa, tvaroh nebo tvarohový sýr, jogurt. Pokud byste volili uzeniny, potom jedině dietní šunku kuřecí či krůtí nebo dietní párky z kuřecího masa. S množstvím masa to nepřehánějte. Na talíři také nemůže chybět podíl zeleniny bohaté na základní vitamíny. Lidem, kteří se dlouhodobě potýkají s nespavostí, se doporučují okurky a rajčata.

Jezte hummus a ovesné vločky

Snadno stravitelná večeře, která vám pomůže klidně usnout, to mohou být třeba sendviče s hummusem. Tato pasta je vyrobena na bázi cizrny a je zdrojem vitamínu B6, který poskytuje hluboký spánek a cenné bílkoviny. Kromě toho se také doporučuje jíst večer ovesné vločky. Ačkoli je většina lidí má spojeny hlavně se snídaní, jíst je na večeři je stejně prospěšná volba jako pustit se do nich ráno. Jsou plné vlákniny, železa a fosforu, a co víc, také hořčíku, který tlumí stres a podporuje příjemné usínání. Vychutnejte si ovesné vločky jenom tak s vlažným mlékem, to je výborná volba.