Popíjení prázdných kalorií: Alkohol má na hubnutí negativní vliv

Proteinové nápoje

Chcete hubnout a zajímá vás, jak shazování kilogramů ovlivňuje konzumace alkoholických nápojů. Zjednodušeně by se dalo říct, že když chcete hubnout, je nejlepším řešením alkohol z životosprávy vyloučit úplně. Je ale možné dát si občas třeba skleničku kvalitního vína? Jaký vztah má alkohol k hubnutí? Zodpovíme vám na tyto otázky.

Potřebujete negativní bilanci

Jasným principem hubnutí je skutečnost, že přijmete méně energie, než vydáte. Vaše tělo se tak ocitne v záporné energetické bilanci, kdy tělo je nuceno sáhnout do energetických zásob a tím pádem spalovat tuky. V případě, že přijmete více energie, než vydáte, dostanete se do opačné situace, kdy máte nadbytek energie, kterou nijak nevydáváte. Zákonitě ji tak tělo ukládá do zásob jak tuk. A přesně k takové situaci se ocitnete ve chvíli, kdy si třeba dáte s přáteli na večírku pár panáků.

Nulový přínos pro tělo

Tvrdý alkohol obsahuje velké množství kalorií či kilojoulů – záleží na tom, v jakých jednotkách energii vyjádříte, a kromě opice nepřináší vůbec nic. Zatímco energie získaná z běžné stravy, tedy ze sacharidů, bílkovin a tuků přináší lidskému tělu určitou výživovou hodnotu, nasytí vás, o alkoholu to neplatí. Pro organismus nemá žádný význam, proto jde o prázdné kalorie, či prázdné kilojouly.

Energetické hodnoty alkoholu

Velký panák 40 % tuzemáku tedy 0,04 l obsahuje 369 kJ, stejné množství vodky 370 kJ, totéž u whiskey 418 kJ. Ještě o něco hůře jsou na tom sladké likéry jako například vaječný likér, který má 476 kJ, i když obsah alkoholu mnohem méně, tedy obvykle 16 %. Velké pivo dvanáctka už 990 kJ, stejné množství desítky 775 kJ. Dvojka, tedy dvě deci polosuchého bílého vína s obsahem alkoholu 12 %, potom má 560 kJ.

Příliš mnoho cukru

Doslova smrtící je například míchání sladkých nápojů s panákem destilátu. Jedná se třeba o velký panák tuzemáku s Coca Colou, vodku s džusem. Stačí jeden panák míchaný s dvěma deci jmenovaných nápojů a dostáváte se na dvojnásobek hodnoty samotného panáka destilátu. Tyto hodnoty jsou už vražedné. Kromě prázdné energie z alkoholu musíte připočítat ještě jednu stejnou porci cukru získaných z Coca Coly či džusu. Opět jde o prázdnou energii, protože tyto nápoje obsahují nadbytečné množství cukru, který má pro váš organismus nulový přínos. Opět váš metabolismus

Sníte více, než jste chtěli

Kromě toho, že z alkoholu jde o prázdnou nic nepřinášející energii, má popíjení při hubnutí i další negativní efekt. Konzumace podporuje chuť k jídlu. Když pijete, záhy se dostaví větší pocit hladu, než když alkohol nepijete. Určitě jste si už po nějakém večírku vzpomněli, co všechno jste během večírku sezobali. Chipsy, oříšky, chlebíčky, slané tyčinky, řízečky, saláty, sýry. Pestrá a široká škála jídla navíc v množství, které by vám za jiných okolností stačilo na tři jídla. Je to jasný příznak, že alkohol opravdu vzbuzuje hlad. A to samozřejmě není v situaci, kdy chcete shazovat není žádoucí. Zkrátka padají zábrany a vy se krmíte jako nevázaní. Ztrácíte kontrolu nejenom nad tím, kolik jste toho vypili, ale i kolik jste toho snědli.

Maximálně dvě deci vína denně

V zásadě platí, že střídmá konzumace alkoholických nápojů takovým problémem není. Co je ale vlastně střídmé pití? Názory na tuto hranici se liší, ale obvykle se udává, že jsou to dvě deci vína vypité během 24 hodin. Velmi důležitá je také hranice vypitého alkoholu, která se obecně udává u žen jako 10 g u žen a dvojnásobek u mužů. Tu byste v žádném případě neměli překračovat, ať už hubnete nebo ne. Jde totiž o vaše zdraví.

Zapomeňte na koktejly

Dopřát si tedy alkohol při hubnutí nebo ne? Lepší variantou je se alkoholu vystříhat, ale pokud ho konzumujete opravdu s mírou a rozumem, lze přistoupit i na tuto možnost. V zásadě byste ale měli zapomenout na jakýkoli tvrdý alkohol a zejména tvrdý alkohol míchaný se sladkými nápoji a šťávami. Totéž platí i o sladkých likérech jako vaječný likér, baileys apod. Dále různé alkoholické koktejly typu třeba Piňa Colada, Daiquiri, Bloody Mary, Mojito a celá řada dalších. Kromě panáků alkoholu obsahují i různé cukrové sirupy, šťávy, džusy si dokonce smetanu. To jsou skutečné kalorické bomby.

Pivo uvolňuje energii

Příliš vhodné není ani pivo. Ve hře v tomto případě ale není jenom energetický obsah tohoto nápoje, který ale je také značně vysoký. Pivní kvašení také zajišťuje, že k uvolnění energie dojde v relativně krátkém čase. Proto může dojít k vzestupu glykémie. Svojí nahořklou chutí i vzestupem a následným poklesem hladiny krevního cukru také podporují chuť k jídlu. Podporuje trávení, to je pravda, ale dáte-li si pivo, může se vám stát, že spořádáte toho k jídlu také více, než kdybyste si dali obyčejnou pramenitou vodu. Proto s pivem velmi opatrně. Hubnete-li, raději si od něj dejte pauzu.

Nejlepší je vinný střik

V zásadě jediným alkoholickým nápojem, který se dá při odbourávání nadbytečných kilogramů považovat za přípustný, je suché bílé víno, a to ředěné. Suché víno, protože obsahuje méně cukru než jiná vína. Nejvhodnější je dopřát si dvě deci vína naředěná 200-300 ml vody či sody. Při tomto ředění nepůsobí alkohol tak rychle, takže není pravděpodobné, že by nastartoval vaše chuťové buňky na nadměrnou konzumaci jídla. Navíc vychlazený je i lehce osvěžující. Energetická hodnota jenom mírně převyšuje 400 kJ, což je vzhledem k množství tekutiny 0,4-0,5 l ještě poměrně příznivá bilance.