Pomůže makrobiotický jídelníček v boji s nemocemi?

Shutterstock.com - ořechy

Makrobiotická strava má velmi různou pověst. Zatímco někdo na ni nedá dopustit, další má pro ni jenom ostrá slova odsudku. Co bychom si vlastně měli pod pojmem makrobiotická strava představit? Jde o řecký výraz, který v přesném překladu znamená dlouhý život. Dlouhověkost by vám tento způsob stravování opravdu měl zajistit. Jedná se ostatně o zdravý životní styl, který má pomoci i v boji s některými nemocemi.

Polovinu stravy tvoří celozrnné potraviny

George Ohsawa, který je zakladatelem tohoto způsobu stravování, tvrdí, že mu makrobiotická strava pomohla v boji s tuberkulózou. Takové informace je ale samozřejmě vždy nutné brát s velkou rezervou. Co vlastně makrobiotický jídelníček obnáší? V minulosti zahrnoval celkem deset různých stupňů stravování. Nejpřísnější varianta znamenala jíst pouze obiloviny a celozrnnou rýži. Takto samozřejmě zdravá strava vůbec nevypadá, protože tělu zde chybí hodně životně důležitých látek. Na druhou stranu, v makrobiotické stravě konzumujete z 50-60 % především celozrnné obiloviny. Dále je to asi z 20-30 % zelenina, ovšem pocházející především z místních zdrojů. Výjimky ale tvoří papriky, rajčata a brambory, celkově zeleninu patřící do kategorie lilkovitých. Tu vynecháváte.

Zapomeňte nejenom na mléko

Další podíl si v makrobiotické stravě ukrajují luštěniny a rovněž potraviny s obsahem sóji jako tempeh, tofu či miso. Oblíbené jsou mořské řasy určené k dochucení pokrmů. Co je dále v jídelníčku povoleno? Hlavně ořechy a také ovoce, ale pozor jenom lokálně dostupné druhy. Zapomenout byste rovněž měli i na mléko a obecně veškeré mléčné výroby. Rovněž se zapovídá konzumovat tropické ovoce, dále také maso a vejce, cukr, ostré koření i čaje z bylinek, z pití nesmíte také džusy, kávu ani alkohol. Můžete si dopřát ryby a také mořské plody, ale jenom v omezeném množství

Zásady aplikujte s rozmyslem

Makrobiotické stravování využívá principu jin a jang, jejich propojením vzniká rovnováha. Zároveň se při tvorbě jídelníčku klade důraz také na panující roční období. S příchodem jara proto vynechejte ryby, naopak v zimě je dobré je konzumovat, protože mají zahřívací efekt. Důležitá je jedna zásada, měli byste pít pouze v případě, že pociťujete žízeň. Z výše uvedeného popisu charakteru makrobiotického jídelníčku vyplývá, že zatímco některá pravidla jsou dobrá a hodná následování, jako například konzumace celozrnných potravin, jiná ovšem už ne – třeba ohledně pití, protože pít velmi málo a jen když máte žízeň obecně nemusí být dobré. Platí tedy, že byste se zásadami makrobiotického stravování měli začít opatrně a s rozmyslem. Naprosto nevhodné je aplikovat makrobiotiku v nejpřísnější formě a nebrat přitom ohledy na svůj zdravotní stav a celkovou kondici.

V čem může být makrobiotická strava přínosem?

  • Prakticky vynecháváte cukr.

  • Konzumujete kvalitní biopotraviny, z jídelníčku vylučujete průmyslově zpracované potraviny a polotovary.

  • Jíte spoustu zeleniny, především z lokálních zdrojů – naši předkové to dělali podobně, protože exotické produkty neměli k dispozici.

  • Jídla neobsahují umělá dochucovadla a jiné chemické přísady (aditiva, barviva, konzervanty).

  • Zařazujete hodně celozrnných potravin, což má pozitivní vliv na trávení i hladinu krevního cukru.

  • Při tvorbě jídelníčku kladete důraz na místně dostupné suroviny.

  • Doporučuje jíst pomalu a pečlivě potravu kousat

V čem naopak tato strava nemusí být výhodná?

  • Můžete trpět nedostatkem bílkovin.

  • Deficit pocítíte i pokud jde o řadu vitamínů.

  • Nízký objem sacharidů ve stravě se může stát příčinou únavy a špatné nálady.

  • Na makrobiotickou stravu by měly zapomenout těhotné a kojící ženy a také děti.

  • S trávením velmi vysokého obsahu vlákniny mohou mít někteří lidé problémy.

  • Hodně lidí bude obtížně snášet nedostatečný pitný režim.

  • Strava obsahuje poměrně velké množství sodíku.

  • Vystříhat by se této stravy měli chronicky nemocní – může jim naopak způsobit potíže, protože třeba onkologicky nemocní potřebují mít nutričně hodnotnou stravu.

Ukázka makrobiotického jídelníčku

Snídaně: Směs lokální kvašené zeleniny

Dopolední svačina: Směs z různých semínek (slunečnicová, lněná apod)

Oběd: Polévka z místně dostupných druhů zeleniny kořeněná mořskou řasou

Odpolední svačina: Salát z tofu

Večeře: Luštěninové karbanátky

Snídaně: Kaše z pohanky s lískovými oříšky

Dopolední svačina: Nakrájené ovoce podle aktuální sezóny

Oběd: Jahelné placky

Odpolední svačina: Jablečné křížaly

Večeře: Vařené kroupy a fazole

Snídaně: Kaše z ovsa se semínky a hruškovými křížalami

Dopolední svačina: Směs z lehce opražených oříšků

Oběd: Pečená dýně s tempehem

Odpolední svačina: Sušené švestky

Večeře: Ryba vařená na páře, kaše z celozrnných obilovin

Jako prevence rakoviny nefunguje

Objevují se mnohdy informace, že makrobiotická strava je dobrou prevencí řady nemocí včetně třeba rakoviny. Je to pravda? Skutečnost je taková, že neexistuje seriózní vědecká studie, která by tato fakta potvrzovala. Je třeba být v praktikování makrobiotické stravy velmi obezřetný. Nevhodná je pro děti, protože ty budou více než jiné skupiny obyvatel trpět nedostatkem bílkovin a také řady vitamínů ze skupiny B nebo vitamínu D. Praktikováním makrobiotiky u dětí tak riskujete jejich opožděný vývoj. Ovšem i dospělí lidé, kteří budou s tímto životním stylem experimentovat, by měli být při sestavování jídelníčku velmi obezřetní, protože také musí sledovat množství zkonzumovaných bílkovin a vitamínů. V případě těhotných žen hrozí nedostatek vitamínů a minerálů nezbytných pro správný vývoj dítěte, totéž platí pro kojící matky.

Můžete i shodit

Jestliže tedy chcete makrobiotickou stravu vyzkoušet, je přinejmenším vhodné probrat ji s lékařem, nejvhodněji takovým, který s ní již má nějaké zkušenosti. Dokáže vám tak poradit při tvorbě jídelníčku, aby byl vyvážený a obsahoval vše, co potřebuje vaše tělo pro správné fungování a upozorní vás na možná rizika. Měli byste zůstat pod jeho dohledem, jestliže se rozhodnete stravovací styl aplikovat dlouhodobě a zvolit mírnější variantu. Nabízí se pochopitelně otázka, jak je to s makrobiotikou a hubnutím. Ano, můžete nějaké kilogramy shodit díky tomu, že příjem sacharidů je velice nízký.