Pomelo, citrus, který pomáhá zhubnout

Shutterstock.com - citrony, Citrónová dieta

Když přemýšlíte o tom, co vám pomůže dosáhnout vysněné štíhlé postavy, vaší pozornosti by nemělo uniknout také citrusové ovoce zvané pomelo. Jeho blahodárný efekt na lidský organismus můžete velice dobře využít ve svém jídelníčku. V čem vám bude užitečným pomocníkem?

Obsahuje minimum kalorií

Svým vzhledem asi nejvíce připomíná trochu přerostlý grapefruit. Jeho velkým benefitem je obsah vitamínů A a C, dále také B2, B2 a B6, z minerálů pak rozhodně musíme zmínit především draslík a železo. Kromě nich i hořčík, vápník, zinek, fosfor a mangan. Naopak v něm ale nenajdete téměř žádný sodík, takže je ideálním doplňkem stavy lidí trpících vysokým krevním tlakem, kteří by se měli vyvarovat nadměrné konzumace soli a sodíku jako takového. I díky tomu napomáhá plod užitečné prevenci srdečně-cévních chorob. Kalorií je v pomelu obsažených naprosté minimum, na 100 gramů hmoty asi 42 a nenajdete v něm také skoro žádný tuk, ve 100 gramech jenom 0,04 g. Právě tyto vlastnosti z něj dělají skvělý doplněk redukčních diet a zdravých jídelníčků.

Kříženec grapefruitu a pomeranče

Odkud se toto exotické ovoce, které dnes naprosto běžně seženete na pultech našich supermarketů, vlastně vzalo? Jeho původ nás nasměruje na jihovýchod Asie. V současnosti se ovšem pěstuje třeba v Karibiku či v USA. Vlastně pomelo vzniklo křížením grapefruitu a pomeranče. Kdo si zrovna příliš neoblíbil grapefruity, protože podle jeho mlsného jazýčku mají dost natrpklou a spíše kyselejší chuť, může dát přednost právě pomelu, které se vyznačuje jemnější, sladší chutí, jež mu dodávají právě vlastnosti převzaté z pomerančů. Na pultech obchodů můžete objevit různá pomela, a to jak to připomínající svým tvarem spíše hrušku, tak vysloveně kulaté. Barva kůry hraje do zelena či žlutozelena. Ještě pestřejší škálu barev vám nabídne dužina skrytá uvnitř, a to červenou, oranžovou i světlejší žlutou. Všechno závisí na druhu.

Jezte i bílou slupku

Když pomelo oloupete, zpravidla ho zbavíte nejenom vrchní zelenavé slupky, ale také spodní bílé kůže, protože bývá docela nahořklá. Bílé slupce u citrusů se říká albedo. Jestliže se ale překonáte a sníte ovoce i s touto vrstvou, uděláte něco prospěšného pro své zdraví. Albedo totiž pomáhá stabilizovat hladiny cholesterolu a cukru v krvi, což je přesně to, co při hubnutí potřebujete. Má totiž v sobě hodně pektinů. Kromě toho ještě díky obsahu vlákniny podporuje funkci střev. Najdete v něm i silné antioxidanty, které v lidském těle vážou volné radikály, jež způsobují stárnutí organismu. Nesmíme vynechat obsah vitamínů, narazíte především na A a C stejně jako v celém plodu, dále také vitamín P. Když se tedy pustíte i do bílé slupky, neprohloupíte.

Pozor na obsah cukru

V plodu objevíte hodně rozpustné i nerozpustné vlákniny, která podporuje správnou funkci trávicího systému. To je další důležitá vlastnost, proč pomelo do stravy určitě zařadit. Na druhou stranu byste se měli mít trochu na pozoru před celkovou energetickou hodnotou plodu. Obsahuje totiž i jednoduché cukry, které hubnutí obvykle velice zdárně hatí. Ostatně, až 80 % energie v citrusovém ovoci tvoří právě sacharidy. U pomela je to dokonce 92 % sacharidů, z toho pak 67 % cukrů. Dalších 7 % připadá na bílkoviny. Proto opatrně s ním. Je ideální snídaní, perfektně se hodí třeba do ovesných kaší, do jogurtů nebo do müsli či smoothie. Samotné jsou skvělou dopolední svačinou, protože lidské tělo nejlépe spaluje ráno a dopoledne, takže v této době si se sacharidy snadno poradí. Zároveň to ale s množstvím ovoce nepřehánějte, ke svačině bohatě vystačíte s jedním kouskem.

Zdravější varianta mlsání

Dopoledne také pomelo povzbudí k práci váš trávicí systém, což je pochopitelně žádoucí. Na druhou stranu, i když je obezřetnost v případě sacharidů určitě namístě, není účelem, abychom ve vás vytvořili pocit, že si ovoce z těchto důvodů nemůžete dát, protože lidské tělo dokáže s cukry v ovoci pracovat snáze a lépe než s přemírou těch rafinovaných, které prošly průmyslovým zpracováním. Nemusíte se bát dát si pomelo někdy i dopoledne nebo dokonce večer. Jako mlsání k večernímu televiznímu seriálu je rozhodně lepší a zdravější oloupat si pomelo a rozdělit ho je jednotlivé lodičky a pomalu vychutnávat, než bleskově slupnout sáček chipsů.

Lék i proti kocovině

Do jaké míry zařadit ovoce do stravy celkově? Podle nutričních odborníků jsou vhodné dvě porce denně, takže můžete pomelo zkombinovat ještě s nějakým jiným plodem. Velmi užitečné při výběru ovoce do jídelníčku, a teď nejde jenom o pomelo a citrusy samotné, je glykemický index. Čím nižší, tím lépe. Například grapefruit má 25, pomelo více kolem 30. Právě tato hodnota nás informuje o tom, jakou rychlostí se cukr vázaný v plodu uvolní do krve. Výhodou pomela je, že tělo velmi dobře zasytí. Další možností konzumace plodu jsou ovocné saláty či marmelády. Výborným lékem je pomelo na kašel, protože podporuje odhlenění horních cest dýchacích. Tlumí také otoky. Pokud jste to zrovna přehnali s alkoholem na nějakém divokém večírku, slupněte jedno pomelo. Dobře totiž účinkuje také proti kocovině. Zároveň pomelo podporuje imunitu. Posiluje kosti, je užitečné rovněž při osteoporóze, což je dáno vysokým obsahem draslíku.

Pomáhají štěpit tuky

Celkově jsou citrusy, a teď hovoříme nejenom o pomelu, velkým přínosem jídelníčku. Kromě pestré škály vitamínů se v nich nalézají fytoflavonoidy, které pomáhají štěpit tuky. Jejich přínos pro hubnutí díky tomu nemůžete zpochybňovat. Účinněji spalujete přijaté tuky. Tělo se nesnaží ukládat do zásob a o to právě jde.