Pomáhají plody goji neboli kustovnice čínské na hubnutí?

Shutterstock.com - goji, Kustovnice čínská

Odpověď zní: ano. Kustovnice čínská, goji, je typickým plodem, který pochází z Číny. Mimoto se jí daří také v himalájských oblastech v dnešním Nepálu a Tibetu. Využití goji je přitom velmi široké. Řadí se k vynikajícím antioxidantům. Její červené plody vzdáleně připomínají šípky, svým tvarem i barvou značně odpovídají. Mají spoustu zdravotních benefitů, které si představíme. Zároveň mohou velmi dobře pomoci v případě, že chcete hubnout.

Goji najdete i v supermarketu

Nejprve si ale o goji a jejích vlastnostech povíme trochu blíže. Pokud byste goji usušili, nejspíše vás napadne, že jsou podobné rozinkám, ovšem liší se samozřejmě barvou, na rozdíl od nich jsou tmavě červené. U nás se s goji nejčastěji setkáte právě v této podobě, tedy jako sušené plody, které si v sáčku můžete koupit v obchodech se zdravou výživou, ale v současnosti už jsou k dostání i v běžných supermarketech v místech, kde jsou oříšky a sušené plody. Když uvidíte sáček s nápisem Lycium chinese, nenechte se odradit, jde jenom o jiný název pro goji.

Blahodárný vliv na zdraví

Jakou chutí se goji vyznačují? Je příjemná, jemně sladkokyselá. Nemyslete si ovšem, že jde o nějaký pamlsek, i když i tak se dá označit, protože může velmi dobře nahradit jiné nezdravé mlsání. Především ale kustovnice čínská nabízí plody, které jsou nutričně velmi hodnotné. Na náš organismus mají pozitivní vliv, a proto se nikoliv náhodou často označují jako superpotravina. Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálních látek se stávají velice populární po celém světě a už dávno nejsou jenom záležitostí čínské medicíny.

Snižuje krevní tlak

Podotkli jsme už, že goji se řadí k antioxidantům, a to velmi silným. Právě to dělá z kustovnice čínské skvělého pomocníka pro naše zdraví. Velmi úspěšně podporuje léčbu celé řady rozmanitých chorob. Velice užitečná je pro lidskou imunitu, kterou posiluje. V případě, že máte krevní tlak na hranici mezi standardním a vysokým, pomůže vám ho vrátit do normálu. Ovšem i v případě, že již trpíte vysokým krevním tlakem, podílí se na jeho snižování. Hypertonici by z těchto důvodů měli dát goji rozhodně šanci. Podporuje také činnost ledvin a jater, napomáhá jejich zprůchodnění.

Pomáhá k regeneraci po přemíře alkoholu

Výčet kladných efektů, kterými kustovnice působí na náš organismus, tímto ale ani zdaleka nekončí. Užitečná je také pro krvetvorbu. Podporuje náš boj proti astmatu. Dopřejete si rádi skleničku nějakého alkoholického nápoje a občas to s konzumací alkoholu přeženete? Potom jsou sušené plody goji tím pravým pro vás. S jejich pomocí budete svůj organismus zhuntovaný po alkoholickém tahu dávat do pořádku mnohem snáze. Ovšem pozor. Tím rozhodně nechceme říci, že si máte alkohol dopřávat nadmíru a potom se spokojeně léčit pomocí kustovnice. To rozhodně nedoporučujeme. Jestliže si ale jednou za čas dopřejete alkoholu přes míru, kustovnice pomůže.

Povzbuzení pro pokožku i oči

Další kapitolou, kde kustovnice vykazuje dobrý efekt, jsou kožní potíže. Ukazuje posílení i při léčbě lupénky nebo rozmanitých ekzémů. Obávat se jí nemusí ani diabetici, pomáhá stabilizovat hladinu krevního cukru. Platí ale samozřejmě: všeho s mírou, toho jsou si cukrovkáři naštěstí většinou dobře vědomi. Potřebujete-li ulevit od bolestí, i v takovém případě je kustovnice dobrou volbou. Máte-li unavené a podrážděné oči, trpíte pocitem, že se vaše zraková ostrost snižuje, potom právě goji se může stát úlevou, tlumí únavu a podráždění, zlepšuje zrak.

Váže volné radikály

Jak je možné, že její účinky jsou tak širokospektrální? Můžeme za to poděkovat jejímu silně antioxidačnímu působení. Goji patří k významným bojovníkům proti volným radikálům. Co to reálně znamená? Dokáže v lidském těle na sebe vázat a vychytávat volné radikály, tedy záporně nabité částice, které v organismu působí problémy, napadají buňky a mění jejich strukturu. Působení volných radikálů v těle se tak stává příčinou různých zdravotních potíží, kterých může být pestrá škála, většinou se jedná o choroby známé jako tzv. civilizační, tedy kardiovaskulární, rakovina. Celkově právě díky vázání volných radikálů také zpomaluje proces stárnutí. S trochou nadsázky tak o červených plodech můžeme říci, že jsou elixírem mládí.

Pilíř naší imunity

Nejde ale jenom o vázání volných radikálů. Neméně důležitý v komplexním působení kustovnice čínské na lidské tělo je i obsah vitamínů a minerálů. Už samotná červená barva plodů hodně napovídá. Obsahují vysoké množství betakarotenu. Právě ten stojí za kladným působením na pokožku a zrak. Kromě jiného je důležité i vysoké množství vitamínu C. Některé zdroje hovoří o tom, že goji v tomto ohledu významně předčí i některé jejich velmi oblíbené zdroje. Týká se to například pomerančů. V goji je údajně až 500 krát větší množství vitamínu C v porovnání s populárním exotickým ovocem. Právě vitamín C je ovšem pilířem naší imunity.

Koktejl vitamínů a minerálů

Dále se v kustovnici nachází i vitamíny řady B, zejména B1 a B2, dále také vitamín E. Kromě toho je velmi důležitý i obsah polysacharidů – ten kromě vitamínu C stojí i za pozitivním působením na imunitu. Nechybí rovněž aminokyseliny, a to i ty esenciální. Velice pestrý je i obsah minerálů. Najdete zde vápník, zinek, selen i železo, ale také fosfor.

Pozor na přejídání

Určitě vás napadne také otázka, zda konzumace těchto plodů nepřináší také nějaké vedlejší účinky. Případně, zda je s ní spojeno i nějaké negativní působení. Naštěstí žádné nebyly objeveny. Snad jedině, že i tato konzumace by se neměla přehánět. Pokud se kustovnice přejíte, hrozí nebezpečí maximálně žaludečních potíží, ale k tomu může dojít i v případě, že se přejíte jiných plodin.

Opatrně s konzumací před spaním

Druhým rizikem je jíst plody kustovnice před spaním. Jejich konzumace krátce před ulehnutím může způsobit nespavost. Ani v tomto případě ale nejde o nic překvapivého. Obecně platí pravidlo, že byste měli jíst naposledy asi 2 hodiny před spaním, potom už ne. Důležité také je, ujasnit si správné dávkování bobulí. Naprosto exaktně jasná pravidla dávkování goji jako doplňku stravy neexistují. Celkově se za bezpečnou denní dávku považuje asi 30 bobulí. Je totiž třeba dávat pozor i na obsah sacharidů, protože v sušené formě snáze sníte více bobulí.

Musíte také brát v úvahu, že jde pouze o doplněk stravy, který vám pomůže zlepšit váš zdravotní stav, ale není náhradou stravy. Právě proto byste to s množstvím bobulí neměli přehánět. Jak jsme zmínili, goji můžete konzumovat buď jako čerstvé či sušené ovoce. Další možností jsou šťáva z ovoce, potom také prášek nebo kapsle. Ve hře je, jaká forma pro vás bude nejlepší. I odborníci tvrdí, že do cca 10 let mohou tímto způsobem pokrýt svoje potřeby vitamínů a minerálů hrstí plodů kustovnice čínské. Pro dospělé platí zmiňované doporučení 30 plodů denně.

Skvělá alternativa k chipsům

Velmi důležitá je i otázka, jak vlastně může kustovnice pomoci při hubnutí. Součástí shazování nadbytečných kilogramů je samozřejmě i zdravá životospráva, ke které kustovnice významně přispívá. Mimo jiné stabilizuje hladinu krevního cukru, což má velký přínos k tomu, abyste nedostávali tzv. vlčí hlad. Také napomáhá snížení cholesterolu. Bez rozpaků můžeme tmavočervené rozinky zařadit do kategorie zdravého mlsání. Mnozí z nás mlsají různé nezdravé pochutiny a nahradit je něčím zdravým je vždycky dobrou volbou. Pokud pro vás znamenají velké lákadlo třeba chipsy, zapomeňte na ně a zkuste místo nich právě pár plodů goji. Kromě popisovaných benefitů najdete v goji i spoustu vlákniny asi 21 %, která vás výborně zasytí.

Využití pro hubnutí

Jaké je využití goji při hubnutí? Plodina vykazuje nízký glykemický index a tlumí také chuť k jídlu. Žaludek pak vysílá mozku signál, že je sytý. Nepotřebuje tedy žádnou další potravu. Působí zároveň proti stresu, který je, jak známo zabijákem snahy shazovat. Účinnější fungování metabolismu proto přináší i lepší spalování. Kustovnice čínská tak může podpořit vaši snahu zhubnout, samozřejmě v synergii se zdravým životním stylem a pohybem.