Poklad z našich sadů: Jaký význam mají jablka pro hubnutí?

Mnoho z nás hledá složité recepty na hubnutí. Přemýšlíme, jak obohatit a modifikovat svoji stravu, aby kila šla co nejrychleji dolů. Saháme po nejrůznějších exotických plodech, které se dnes vzhledem ke své výživové hodnotě s oblibou označují jako superpotraviny. Přitom často zapomínáme na to, že mnohé superpotraviny máme doslova na dosah ruky. Rostou v našich sadech, zahradách a polích. Přesně takovým příkladem je i jablko.

Objevte kouzlo lokálního ovoce

Možná se trochu ušklíbnete. Pch, obyčejné jablko? Někteří lidé skutečně jablky pohrdají. V supermarketu sáhnou raději po exotickém ovoci jako jsou pomeranče nebo mandarinky, než by vzali na milost náš lokální produkt. Je to velká škoda, protože když se blíže podíváme na to, co jablka obsahují, velmi rychle pochopíme, že mohou exotickým vitamínovým bombám směle konkurovat. Naši předkové sice neměli k dispozici vědecké studie, které by to prokazovaly, ale v zimním obdobím pro ně byla jablka sklizená v jejich sadu neocenitelným zdrojem vitamínů a minerálů. Pomohla jim úspěšně překonat období do jara. Proto je rozhodně dobrým nápadem objevit kouzlo lokálních plodů včetně jablek a zařadit je do jídelníčku.

Nejvíce živin obsahuje slupka

Až 30% podíl vlákniny, voda, vitamín B1, B2 B3, B6 a menší množství vitamínu B12, dále vitamín C a E a kyselina listová. Vlastně jediné, co v jablečném vitamínovém spektru zcela chybí, je vitamín D. Ten proto musíte získávat z jiných zdrojů. Dále v jablíčkách najdete velké množství minerálů jako je hořčík, vápník, draslík, železo, jód, selen, magnézium, měď nebo fluor či fosfor. To všechno obsahují jablka. Minerály se vyskytují především v jablečné slupce, proto by bylo velkou chybou jablka loupat. Nedělejte to, připravujete se tak o cenné živiny.

Vylučují toxiny a čistí střeva

Velmi důležitým faktorem je vysoký obsah vlákniny, především pektinu. Patrně v žádném jiném ovoci ho není tolik. Pektin povzbuzuje peristaltiku střev. Díky této rozpustné vláknině se cítíte se po snězení jablka nasycení a nepociťujete hlad. Do vašeho mozku dorazí pokyn, že jste sytí. Navíc vám jablka pomohou vyčistit trávicí trakt. Podle názoru odborníků pektin také dokáže vázat toxické látky jako olovo či arsen a pomáhá je vylučovat ven z těla. Velké množství antioxidantů pomáhá odbourávat volné radikály z těla, tlumí oxidační stres organismu. Vědecké výzkumy ukazují, že látky obsažené v jablečných slupkách také pomáhají v boji s rakovinou.

Podporují srdce a omlazují pleť

Kromě jiného v jablkách naleznete kyseliny jablečnou, vinnou a citrónovou, které podporují střevní mikroflóru a tvorbu enzymů. I díky nim se tlumí fermentační procesy probíhající ve střevech. V posledních letech byla ve výzkumech prokázána souvislost mezi kvalitním střevním mikrobiomem a imunitou, což napovídá, že i konzumace jablek má příznivý vliv na imunitní procesy. Energeticky mají tyto plody velmi malou hodnotu. Větší jablko vážící asi 200 gramů má kolem 100 kalorií a něco přes 5 gramů vlákniny. Jablka podporují imunitu i kardiovaskulární systém. Zároveň také omlazují pleť, rozhodně se významnou měrou podílí na její kvalitě.

Volte kyselejší odrůdy

Pokud se rozhodnete vyčlenit jablkům místo ve svém jídelníčku, sáhněte raději po plodech kyselejší chuti. Sladká jablka totiž obsahují poměrně velké množství ovocného cukru fruktózy. Ten se samozřejmě poměrně rychle dostává do krve a může způsobit vzestup glykémie, po kterém následuje opětovný pokles. Tento skokový výkyv není dobrým jevem. Po poklesu hladiny krevního cukru následuje hlad. Vy pak zákonitě sáhnete po něčem dalším, abyste ho zahnali. Možná opět po jablku nebo po něčem ještě kaloričtějším a méně výživném. Proto dávejte přednost sladkokyselým nebo kyselejším plodům.

Tipy do kuchyně: Pečené maso i zelný salát s jablky

Jablka se dají skvěle využít v kuchyni a rozhodně tím nemáme na mysli na sladko jako součást štrůdlu či jiných sladkých koláčů. Výborně doplní například snídaňové müsli z vlašských ořechů a ovesných vloček. Přidejte nakrájené jablko a vše smíchejte s jogurtem. Jablko nakrájené na měsíčky můžete také podusit ve vypečené šťávě, když připravujete pečené kuřecí nebo krůtí maso, stejně tak se ale krásně snoubí i s výpekem z vepřového. Svoje tradiční recepty tak jednoduše ozvláštníte nějakou novinkou. Výbornou, zdravou a chuťově velmi zajímavou přílohu potom získáte, když k podušenému zelí přidáte nakrájené jablko a smícháte. Vylaďte třeba lžičkou medu a posekanými oříšky. Určitě vás překvapí, jak se bude chuť zelí s jablkem doplňovat. Dále můžete jablka nakrájet na tenké plátky a upéct je, ovšem bez tuku i cukru. Získáte tak zdravé mlsání.

Náhrada kaloričtějších sladkostí

Rozhodně vás nenavádíme k žádné jednostranné jablečné dietě. Každá jednostranně zaměřená dieta znamená pro organismus šok, protože mu následně chybí některé důležité látky. I v případě, že se podaří nějaké to kilo zhubnout, následuje jo-jo efekt. Proto nejvhodnější jablečnou dietou je doplnění jídelníčku o jablka, například výše popsaným způsobem. Také si můžete samozřejmě dopřát syrová jablka samostatně k svačině. Berte také v úvahu, že někdo může obtížněji snášet konzumaci většího množství jablek. Role jablek v hubnutí spočívá především v popisovaném množství vlákniny, které obsahuje. Díky vydržíte déle sytí. Za druhé mohou jablka sloužit jako náhrada mnohem kaloričtějších sladkostí. Pokaždé, když během snahy dostanete chuť na nějaký pamlsek, sáhněte po jablku.