Podzimní poklad dýně: Pomůže vám v hubnutí a vyléčí splíny

Shutterstock.com - dýně, podzim

V různých barvách od bílé přes zelenou až k tmavě oranžové je najdeme na podzim na trzích i v regálech mnoha supermarketů. Netvoří ale jenom krásnou dekoraci na svátek Halloween. Stále více Čechů objevuje jejich potenciál i v kuchyni. Nechte se dýněmi inspirovat i vy.

Mnoho druhů pro široké uplatnění v kuchyni

Půjdete-li si dýni koupit, vyberte si pevný, sytě zbarvený plod s hladkou a tuhou slupkou. Získáte tak záruku, že bude zdravý. Rozeznáváme mnoho druhů dýní, ke koupi nejčastěji dostanete oranžový plod hokkaido, který má širokou paletu použití – dá se vařit, dusit, péct či grilovat. Nespornou výhodou je, že ho můžete zpracovávat i se slupkou, která teplem měkne. Muškátová dýně se dá konzumovat i zasyrova a její chuť se často přirovnává k melounu druhu Galia. Tepelně se dá připravit naslano i nasladko, skvělá je do polévky i na kompoty. Máslová dýně se hodí prakticky k jakékoliv kuchyňské úpravě od vaření a dušení až po pečení, výborná je do kompotů, koláčů i jako pyré. Specialitou je špagetová dýně, kterou musíte oloupat a poté se rozpadá na vlákna, se kterými se dá zacházet i jako s klasickými těstovinami – odtud také získala svůj název.

Co dýně obsahuje?

Z 90 % vodu, což ocení zejména ti, kteří chtějí zhubnout. Díky vysokému obsahu vlákniny výborně zasytí a rozhýbe zlenivělá střeva, přitom ale v obrovském objemu hmoty nesníte téměř nic. Na cca 100 gramů dýně totiž připadá asi 150 kJ přijaté energie. Dýně přináší i detoxikační efekt. Vaše ledviny a močový měchýř dostanou sice zpracováním tekutiny trošku zabrat, ale dýně odvede z vašeho těla škodliviny. Látka citrulin, která se v jejích plodech nachází v poměrně významném množství, totiž podporuje látkovou výměnu a vyplavuje z organismu toxiny.

Pomáhá nervům i zraku

Dýně hokkaido vás trkne svojí výraznou barvou. Svítivě oranžová napovídá, že plod obsahuje velké množství betakarotenu, tedy provitamínu A. Ocení ji tak hlavně vaše oči, protože tento vitamín má pozitivní vliv na zrak a dále také pokožka, kterou pomáhá chránit před škodlivým vlivem UV paprsků. Posiluje rovněž nervový systém, takže podzimní sychravé dny, kdy máte nakročeno k depresím, zvládnete s pomocí dýní překonat mnohem snáze. Betakaroten také pomáhá v lidském těle vázat volné radikály, což je označení pro záporně nabité částice, které napadají základní buňky a stojí za příčinami celé řady civilizačních chorob.

Vhodná i pro diabetiky

Velmi důležitá je skutečnost, že dýně nenadýmá a velmi dobře se proto tráví. Díky nízkému obsahu sacharidů mohou dýně bez obav jíst i cukrovkáři. Na 100 g její hmoty připadá maximálně 6 g sacharidů, což je opravdu málo. Nejde ale jenom o diabetiky, minimální obsah cukru dýním propůjčuje vlastnosti potraviny vhodné ke konzumaci při redukčních dietách. Zároveň dýně prakticky nevyvolávají alergické reakce, proto je mohou vyzkoušet i lidé, které sužují potravinové alergie.

Udržuje rovnováhu v těle

V dýních nechybí vitamíny ze skupiny B, hlavně B1, B2 a B3 a také vitamín C. Bohaté jsou také na minerály. Vysoký obsah draslíku povzbuzuje odvodňování organismu a zároveň pomáhá udržovat v těle správnou rovnováhu kyselin a zásad. Díky hořčíku v dýních se snáze vypořádáme se stresem. Kromě toho v plodech najdete i železo, zinek, selen, jód, měď, fosfor, fluor a vápník. Přesné poměry minerálů jsou samozřejmě u každého druhu dýně trochu jiné.

Nízký obsah sodíku

Výhodou různých druhů dýní obecně je ale velmi nízký obsah sodíku, proto se plody velice doporučují lidem trpícím vysokým krevním tlakem a onemocněními močových cest a ledvin. Právě nadměrné solení a tedy i nadbytečný příjem sodíku je v mnoha případech spolupachatelem zvyšování krevního tlaku.

Můžete i grilovat

Za nejšetrnější tepelné zpracování dýní považujeme vaření v páře, při kterém dochází k nejmenším ztrátám výživové hodnoty – minimální degradaci vitamínů. Velmi často se dýně dusí do měkka na pyré, které se dá použít dále na přípravu různých pokrmů slaných i sladkých. Přidává se do sladkých koláčů, slaných nákypů. Dýně si rozumí s různým kořením – naslano s chilli nebo zázvorem, nasladko se skořicí. Rádi grilujete a nenecháte si toto potěšení ujít ani na podzim? Potom můžete dýni nakrájet na asi 1 cm silné plátky a zpracovat na grilu. Nejvhodnější na grilování je dýně hokkaido a máslová.

Miska plná semínek

Nazmar nesmí přijít ani dýňová semínka. Když vydlabete část dýně obsahující semínka, nechte je oschnout a suchá buď orestujte na pánvi nebo opečte krátce v troubě. Vynikají obsahem zdravých nenasycených tuků a bílkovin. Pečete si domácí chleba? Ozdobte ho dýňovými semínky. Pokud rádi mlsáte u televize, nekupujte chipsy, ale dejte si k ruce misku plnou semínek. Skvěle se hodí do různých zeleninových salátů. Můžete je přisypat do polévky nebo rozmixovat do smoothie. Zejména muži by měli u semínek zpozornět. Pomáhají totiž zabránit zvětšování prostaty v případě, že jeho původ není zhoubný. V pánském jídelníčku by jadérka tedy neměla chybět.

Olej pro unavené svaly

Uplatnění nachází také dýňový olej. Výborný je do rozmanitých zeleninových salátů. Můžete ho také kapku přidat do dýňové polévky. Vyniká obsahem omega 3 mastných nenasycených kyselin. Přidává se také do kosmetických přípravků. Masážní olej z dýní ulevuje namoženým svalům. Trpíte-li suchou pokožkou, zvlhčí vám ji také dýňový olej.

Nakládaná směs na zimu

Můžete dýně uchovat také naložené. Dužinu libovolné dýně (cca 0,5 kg) nakrájejte na kostky a vložte do 0,5 litru octa. Do kastrolu vlijte litr vody. Rozpusťte v ní 0,5 kg cukru. Vsypte naložené kousky dýně a okořeňte špetkou mletého zázvoru. Povařte směs až dýně zesklovatí. Vyjměte dýni z hrnce a vložte do sklenic. Samotnou šťávu vařte do zhoustnutí a poté s ní zalijte obsah sklenic. Sterilujte.